MOB;Török Ferenc;alapszabály;

2016-12-22 06:50:00

Török Ferenc: másik MOB-alapszabály kell

Úgy tervezi, januárban elkészíti a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alapszabályát Török Ferenc. Az olimpiai bajnok öttusázó, jogász a MOB keddi közgyűlésén felszólalásában jelezte, hogy a küldöttek részére elküldött 62 oldalas tervezet rengeteg hibát, egymásnak is ellentmondó rendelkezéseket tartalmaz, mégis elfogadta a közgyűlés.

„Olyan alapszabályra van szükség, amely figyelembe veszi a MOB januártól megváltozott státuszát – mondta lapunknak Török. – Másképp kell meghatározni egy olyan szervezet működését, amely az egész magyar sportot felügyeli, és másra van szükség akkor, ha csak az olimpiával kapcsolatos feladatokat kell ellátni. Ezt a nagyon fontos tényezőt egyáltalán nem veszi figyelembe a kedden elfogadott alapszabály.”

A szakember elmondta, jelentősen csökkenteni kellene a közgyűlés küldötteinek létszámát is.

„A téli és nyári olimpiai sportágak szövetségeinek kellene delegálniuk egy-egy küldöttet, az utolsó olimpiáról aranyéremmel hazatérő sportágakat esetleg képviselhetnék ketten, de ennek sincs jelentősége, mert egy szövetség képviseletében két küldött is egyformán szavaz – vélte a szakember. – Bőven elég lenne 50 főben meghatározni a közgyűlés létszámát, ennyi emberrel könnyebben és hatékonyabban lehetne együtt dolgozni. Jelenleg vannak szavazati joggal rendelkező küldöttek és olyanok is, akik részt vehetnek a közgyűlésen, de nem szavazhatnak. Ezen is változtatni kell, aki küldött, az szavazhat.”

Török óriási hibának tartja, hogy elmaradt a tisztújítás, amire csak tavasszal kerül sor.

„2018-ban téli olimpia lesz, de a 2020-as tokiói nyári játékokat is el kell kezdeni előkészíteni, az új vezetőség, elnökség tavaszi megválasztásáig ezekkel a feladatokkal érdemben nem foglalkozik senki” – hangsúlyozta az olimpiai bajnok.

Török Ferenc azt mondta, bár a közgyűlésen elhangzott, hogy figyelembe veszik az észrevételeit, és szakértők átnézik az elfogadott alapszabályt, az nem derült ki, erre mikor, és hogyan kerül sor, ezért készíti el a hatályos jogszabályoknak megfelelő és a jogköreitől megfosztott MOB működését hatékonyan segítő alapszabályt.

Mint ismert, a sporttörvény módosítása után január 1-től a korábbi tagozatok kiválnak a MOB-ból és önálló köztestületként működnek tovább, az állami források elosztása pedig az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) sportállamtitkárságának lesz a feladata. A MOB januártól kizárólag a téli és nyári olimpiával kapcsolatos feladatokat látja el, illetve közreműködik a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat előkészítésében.

Nemzeti Versenysport Szövetség lett a nem olimpiai sportágak tagozatából

Megalakította önálló köztestületét, a Nemzeti Versenysport Szövetséget (NVESZ) a nem olimpiai sportágak tagozata, amely hétfőn vált ki a Magyar Olimpiai Bizottságból (MOB).
Az alakuló gyűlésen a 47 tagszervezetből 42 jelent meg. Elnöknek a küldöttek egyhangúlag az egyedüli jelöltként induló Mészáros János ügyvédet, a Magyar Karate Szakszövetség elnökét, a MOB eddig alelnökét, a nem olimpiai sportágak szakmai tagozatának vezetőjét választották meg.
Az NVESZ megalakulására a sporttörvény novemberi változása miatt volt szükség, amely előírta, hogy a nem olimpiai sportágak érdekképviselete, illetve versenysportjának irányítása 2017 januárjától a MOB-tól az önálló köztestülethez kerül át.
Szabó Tünde sportért felelős államtitkár a közgyűlés előtt bejelentette, hogy a nem olimpiai sportágak idén 380 millió forint állami támogatásban részesültek a sportállamtitkárságtól, és ez az összeg jövőre mintegy 150 millió forinttal emelkedik.