Barack Obama végleg megtiltotta, hogy az Egyesült Államok bizonyos tengeri területein olajfúrótornyok épüljenek egy 1953-as offshore bérlést szabályozó törvénnyel - írta az Euronews. A szerdán bejelentett lépéssel gyakorlatilag örökre elzárta az olajcégek elől az Atlanti-óceán és a Jeges-tenger nagy részét. A leköszönő elnök utolsó környezetvédelmi intézkedése lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államokhoz tartozó óceáni térségekben jelenleg nem bérbe adott területek bérbe adását örökre megtiltsa.
Ráadásul a törvénynek nincs olyan része, amely engedélyt adna az elnök utódjának arra, hogy visszavonja a döntést, vagyis Donald Trumpnak nem lesz lehetősége erre (Trump korábban azt mondta, hogy több állami földet nyitna meg az olaj- és földgázkitermelőknek, hogy az Egyesült Államok kitermelését növelje). Igaz, a rendelet bírósági úton megtámadható. A soron következő elnöknek azonban így sem lenne könnyű dolga, egy ilyen folyamat várhatóan Trump négyéves ciklusát kitöltené.
Szakemberek szerint a lépés nem csupán a környezetvédőknek kedvez, de üzletileg is logikus döntés született: az olajárak csökkennek, egyre kevesebb pénzt fektetnek a fosszilis energiahordozókba, míg a megújulók iránt egyre nagyobb az érdeklődés. Korábban Sally Jewell belügyi államtitkár is úgy nyilatkozott a Los Angeles Times-nak: az egyedi sarkvidéki környezetet és az ipar csökkenő érdeklődését elnézve az engedélyek lemondása tűnik a jó iránynak.
A Fehér Ház tegnapi közlése szerint Alaszka partvidékétől északra elterülő Csukcs- és Beaufort-tenger amerikai oldalán a jövőben próbafúrásokat sem lehet majd végezni. Az intézkedés az Egyesült Államok atlanti-óceáni vizeinek Új-Angliától Virginiáig (a Chesapeake-öbölig) terjedő szakaszára is vonatkozik. A közlemény emlékeztet: Obama lépésével párhuzamosan Justin Trudeau kanadai miniszterelnök is bejelentette, betiltja a kőolaj- és földgázfeltárásokat az ország északi-sarki vizein.
Az amerikai és kanadai intézkedések az egyedülálló és változatos ökoszisztémát, valamint az őslakosok érdekeit védik, minimálisra kell csökkenteni a próbafúrások okozta olajszennyezés kockázatát a szóban forgó, technikailag nehezen uralható mezőkön - olvasható a közleményben. A már meglévő fúrási engedélyeket ugyanakkor nem érintik a mostani korlátozások.