április;visszatekintés;sportesemények;2016;

2016-12-23 06:51:00

Bajnok a Ferencváros

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ezúttal is elkészíti hónapokra lebontva idei visszatekintőjét. Összeállításunkban felidézzük a legemlékezetesebb, a sportrajongókat leginkább foglalkoztató eseményeket. Áprilisra tekintünk vissza.

Balszerencsés volt a sorsolás a magyar csapatok szempontjából kézilabdában, a női EHF-bajnokok ligája negyeddöntőjében. A két magyar csapat, az FTC-Rail Cargo Hungaria és a Győri Audi ETO KC ugyanis összekerült egymással. Az április 2-án megrendezett első mérkőzésen nem volt egy súlycsoportban egymással a két csapat. A Győr az FTC otthonában 31-18-ra nyert, így az egy héttel későbbi, április 9-én megrendezett visszavágó puszta formalitás volt. Itt még elsöprőbb diadalt arattak a kisalföldiek: 40-23-ra győztek. Különösen Löke volt elemében, aki hét gólt szerzett.

A hónap végén a férfi kézilabda BL-ben is a negyeddöntőkre került sor. Az MKB Veszprém a macedón Vardar Szkopjét kapta ellenfélül. A magyar együttes az első mérkőzésen, idegenben nyerni tudott, 12-9-es félidőt követően 29-26-ra. A bakonyi gárda számára a visszavágón egy 30-30-as döntetlen is elég volt, ezzel sorozatban harmadszor jutott be a kölni a Final Fourba. Rajta kívül a Paris-Saint Germain Handball, a THW Kiel, valamint a lengyel KS Vive Kielce kvalifikálta magát.

Áprilisban megkezdődött a 2016-os túraautó világbajnokság, a WTCC. Michelisz Norbert, első ízben pályafutása során, gyári Hondával állt rajthoz, s az első futamban dobogóra állhatott, a harmadik lett. A második futamban is sikerült megismételnie a bravúros teljesítményt.

Forma-1-ben két futamot rendeztek a hónap folyamán. Bahreinben, majd Sanghajban bőgtek fel a motorok. Az előbbi, villanyfényes versenyen megismétlődött a márciusi Ausztrál Nagydíj előtti helyzet: bár az időmérő edzésen a brit Lewis Hamilton végzett az élen, megelőzve Nico Rosberget, a futamban a Mercedes istálló másik versenyzője nyert, ráadásul a nagy rivális csapattárs csak a harmadik lett, mert Räikkönen is előtte végzett. Sanghajban viszont az időmérőt, majd a futamot is Rosberg nyerte meg. Miután Hamilton a mezőny végéről rajtolhatott, végül csak hetedik helyen ért célba, így a német már 53 ponttal előzte meg az összetett pontversenyben három forduló után.

Tornagyőztes lett a magyar férfi vízilabda-válogatott Triesztben, az olimpiai selejtezőtornán. Benedek Tibor csapata látványos gólokkal verte meg az olaszokat a fináléban. „Büszke vagyok a fiúkra, mert kivívták a riói kvótát, mert megnyerték a mai mérkőzést, és mert nem a klubmérkőzéseikre gondoltak, hanem ide tudtak koncentrálni” – nyilatkozta a kapitány. A teljesítmény reményt keltő volt a sorban három olimpiai aranyat nyert magyarok szempontjából.

Az oroszországi Kazanyban rendezték meg az olimpiai kvalifikációs cselgáncs Európa-bajnokságot. Miután a magyarok három érmet is gyűjtöttek, okkal-joggal remélhettük, hogy ezt a formát az augusztusi riói olimpiára is átmentik. A nők 48 kilogrammos versenyében Csernoviczki Éva balszerencsével lett ezüstérmes, hiszen sokáig győztesnek tűnt, ám belga ellenfele, a címvédő Charline Van Snick a végén fordított. „Ez a koncentrációs hiba amiatt volt, hogy elfáradtam, két hete még beteg voltam. Ezzel együtt örülök, hogy kilencedszer is Eb-dobogóra állhatok, persze nyert helyzetből meccset veszíteni mindig rossz érzés” – nyilatkozta Csernoviczki, aki a magyar cselgáncssport 28. Eb-ezüstérmét szerezte meg.

Bravúros bronzérmet szerzett a 70 kilogrammosoknál Gercsák Szabina. Az ifjúsági olimpiai és junior világbajnok dzsúdós a harmadik helyért kiírt mérkőzésen a címvédő holland Kim Pollingot győzte le. A 19 éves miskolci versenyző – akit az európai szövetség honlapja „szupertehetségnek” nevezett – előbb jukót érően vitte földre az előző három Eb-t megnyerő ellenfelét, majd nem sokkal később nemes egyszerűséggel lecsavarta őt, és mivel a meglepett Polling a hátára esett, a mérkőzésvezető ippont jelzett.

A férfiaknál a 90 kilogrammos kategóriában Tóth Krisztián ezüstérmet nyert. A 21 éves magyar versenyző ötödik mérkőzésén, első Eb-döntőjében a kétszeres Európa-bajnok, vb-második grúz Varlam Lipartelianival találkozott, aki ellen 1-1 volt a mérlege. A rivális nagy taktikai csata után, szűk két perc elteltével ippont kapott csípődobására, így övé lett az aranyérem.

Ezt nem hiszem el! Vezettem, úgy éreztem, jó lesz a fogás, tartottam a kezét egy oldalon, hogy három másodperc után megintsék, de ő akkora klasszis, hogy ebből a helyzetből is eldobott. Tíz emberből kilenc vagy tíz nem tudná ezt megcsinálni, de majd az olimpián visszaadom neki" - értékelt Tóth.

Labdarúgásban eseménydús volt az április. Már a hónap elején eldőlt, hogy a tabellát jelentős előnnyel vezető Ferencváros szerezte meg történelmének 29. bajnoki címét. A siker első alapkövét 2013. december 18-án rakták le, amikor a kirúgott Ricardo Moniz helyére a német Thomas Dollt szerződtették vezetőedzőnek. A Hansa Rostock, a Dynamo Berlin, a Hamburg, majd a Lazio és az Eintracht Frankfurt 47-szeres (ebből 18-szor az egységes Németország) egykori válogatott játékosa új színt hozott a klub életébe. Nem csak szakember-, de szemléletváltás is jött az Üllői útra. A Bajnokok Ligája selejtezőjébe került Ferencváros végül 21 pontot vert a második helyen befutó Videotonra. A székesfehérváriakon kívül a Debrecen és az MTK indulhatott az Európa-liga selejtezőjében.

A labdarúgó Bajnokok Ligájában lejátszották a negyeddöntő oda- visszavágóit, valamint az elődöntők első mérkőzéseit. A negyeddöntők legnagyobb meglepetését az Atlético Madrid szolgáltatta. Diego Simeone csapata az első meccsen ugyan kikapott 2-1-re idegenben az FC Barcelonától, a visszavágón azonban 2-0-ra verte a címvédő Messiéket. A Real Madrid továbbjutásánál is rezgett a léc, a királyi gárda az első meccsen 2-0-ra kikapott Wolfsburgban (ez volt az utolsó vereség, amit a Zidane-érában elszenvedett), a visszavágón viszont 3-0-ra nyert. Továbbjutott még a Manchester City és a Bayern München. Az odavágón a Manchester City otthon gól nélküli döntetlent ért el a Real ellen, az Atlético pedig hazai pályán 1-0-ra verte a Bayernt.

A hónap elején játszották a spanyol bajnokságban az El Clásicót, amelyet némi meglepetésre a találkozót 10 emberrel befejező Real Madrid nyert meg 2-1-re. Ez volt az utóbbi évek legfordulatosabb spanyol szuperrangadója.

Magyarországon is egyre többen kísérik figyelemmel a snooker világbajnokságot. Az április 16-án kezdődött, s május elején zárult viadalnak a hagyományoknak megfelelően a sheffieldi Crucible színház adott otthont. Az összdíjazás 1,5 millió font volt, ebből 330 ezer ütötte a végső győztes, Mark Selby markát, aki a döntőben a kínai Ding Junhuit győzte le.