Július elején még javában tartott az év kiemelkedő futballeseménye, a franciaországi kontinenstorna, ahol a hónap első napjaiban kialakult az elődöntő mezőnye: a Magyarországot búcsúztató Belgium 3-1-es legyőzése után Wales csatlakozott a korábban a lengyeleket kiejtő portugálokhoz, míg a másik ágon az olaszokat hosszabbítást követően felülmúló világelső németek várták az Izlandot kiütő (5-2) Franciaországot. Miután hatodikán Portugália, hetedikén a házigazda is 2-0-ra legyőzte riválisát, következhetett a futballnemzetek csatája, azaz a finálé: végül július 10-én Eder 109. percben szerzett találatával a portugálok foglalták el a kontinens focitrónját.
Július 2-től 24-ig tartott a 2016-os Tour de France, azaz az országúti kerékpáros körversenyek legrangosabb megmérettetése. A háromhetes versengés végén, a Champs-Élysées-n címvédéssel zárult a Tour: újfent a kenyai születésű brit Chris Froome diadalmaskodott, aki összességében harmadik győzelmét aratta.
Harmadikán Ausztriában versenyzett a Forma-1 mezőnye. A világbajnokság kilencedik futamának utolsó körében újra összeütközött a két rivális, a Mercedest vezető Nico Rosberg és Lewis Hamilton, akik közül ekkor az éllovas pozícióból a negyedik helyig visszaeső Rosberg húzta a rövidebbet. Hamilton győzelmével kilencpontnyira lopta a kettejük közti, korábban majd’ ötven pontos különbséget.
Július 4-től egy héten át három helyszínen versengtek a férfi kosárlabdacsapatok (Magyarország sajnos ezúttal sem) azért, hogy megragadják az utolsó lehetőséget az olimpiai kvalifikációra. Az eséllyel Szerbia, Franciaország és Horvátország élt – a balkániak ráadásul később egészen a torna döntőjéig meneteltek, ahol az Egyesült Államok bizonyult jobbnak.
Az olimpikonok számára versenyzési lehetőséget, a további indulónak pedig az év egyik fő eseményét jelentette a július 4-én elkezdődő szófiai öttusa Európa-bajnokság. A riói résztvevők közül Demeter Bence és Kovács Sarolta a hagyományos versenyben indult, Marosi Ádám pedig váltóban. Az áprilisi, moszkvai világbajnokságon a magyar csapat tagjaként aranyérmes Földházi Zsófia június 18-án lábsérülést szenvedett a székesfehérvári országos bajnokságon, így ő nem vehette ki a részét a magyar küldöttség egy-egy ezüst- és bronzéremmel záruló Eb-szerepléséből. Előbbi medált a 30 éves, világ- és Európa-bajnok Kasza Róbert, utóbbit az Alekszejev Tamara, Boros Alexandra duó szerezte a nők váltóversenyében.
Ötödikén a franciaországi labdarúgó Eb-t is megjáró 94-szeres válogatott Juhász Roland bejelentette, hogy többé nem lép pályára a nemzeti tizenegyben. A Videoton futballistája Bernd Storck szövetségi kapitánnyal is közölte döntését. „Elmondtam a szövetségi kapitánynak, hogy a belgák elleni Eb-meccsen szerepeltem utoljára a magyar válogatottban. Storck úr is logikusnak tartotta a lépésem, elfogadta a döntést és a támogatásáról biztosított” – közölte akkor Juhász.
Július 7-én a magyar labdarúgó NB I-et képviselő három klub, az MTK, a Debreceni VSC és a Videoton is lejátszotta visszavágóját az Európa-liga első selejtezőkörében. A fővárosiak Gyirmóton, a hajdúságiak Debrecenben győzték le 2-0-ra a kazah Aktobe és a san marinói La Fiorita együttesét, míg a második párharcot háromgólos előnyből váró Videoton kétgólos vereséget szenvedett Moldovában.
Hetedikén a magyar focicsapatok felemás szereplése mellett az atlétika Európa-bajnokság hozta el a piros-fehér-zöld sikert, hiszen Márton Anita 18.72 méterrel ezüstérmet szerzett női súlylökésben az Amszterdamban zajló Eb második versenynapján. A seregszemlén 14 női és 18 magyar férfiversenyzőt felvonultató Magyarország neve mellé Márton második helyét követően később július 9-én, a férfi 110 méter gátfutásban induló Baji Balázs révén került még egy ezüstös medál.
Tizedikén a nehéz idénykezdet után lendületben lévő címvédő Hamilton hazájában, a Brit Nagydíjjal folytatódott az F1-es vb. Silverstone-ban újra a regnáló bajnok szelte át elsőként a célvonalat, mögötte ráadásul nem márkatársa, hanem a Red Bullt-t vezető Max Verstappen zárt másodikként, így a harmadik helyen célba érő Rosberg előnye a Magyar Nagydíj előtt egyetlen pontnyira zsugorodott.
A következő napokban, 13-án az élvonalbeli focibajnokságot meggyőző fölénnyel megnyerő Ferencváros ért el döntetlent az albán Partizani ellenében a Bajnokok Ligája második selejtezőkörében, majd 14-én az MTK és a Debrecen is hazai pályán szenvedett vereséget az El-kvalifikáció hasonló szakaszában. A mundér becsületét egyedüliként a Felcsúton pályára lépő Videoton védte: a székesfehérváriak 2-0-ra nyertek pályaválasztóként a szerb Cukaricki ellen.
A riói felkészülés jegyében július 13-17 között rangos női, majd férfi vízilabdatornát rendeztek a Margitszigeten. A BENU-kupán a női csapat 15-én két vereséggel és egy döntetlennel fejezte be szereplését, szemben a Benedek Tibor által felkészített férfiválogatottal, amely sorrendben Horvátországot, Grúziát és Ausztráliát győzte le. A torna után kevéssel egyébként mindkét nem kapitánya úgy nyilatkozott, hogy érmet vár csapatától az ötkarikás játékokon.
Szintén Budapest volt a házigazdája júliusban a strandkézilabdázók 2016-os világbajnokságának. Női és férficsapatunk egyaránt elbukta bronzmérkőzését, mindkét válogatott negyedikként zárt.
A népszerű nyári balatoni sportesemények közül ezúttal közel 470-en próbáltak szerencsét Európa legrangosabb tókerülő vitorlásversenyén, a Kékszalagon, amelynek balatonfüredi céljában ismételten a Litkey Farkas és legénysége által kormányzott vitorlás tűnt fel elsőként. Az előző esti tóparti szélvihar ellenére zökkenőmentesen lebonyolított versenyen Litkey pályafutása tizenkettedik Kékszalag-győzelmét szerezte, a rekord ezúttal nem volt veszélyben.
Július 16-án 12 csapattal elrajtolt a labdarúgó OTP Bank Liga 2016/2017-es idénye. A címvédő FTC a Király Gáborral felálló Haladást gyűrte le a nyitányon, a bajnokaspiránsként emlegetett Videoton viszont meglepetésre Fejér megyében kapott ki a DVTK-tól. Fővárosi rangadót nyert a kupainduló MTK-val szemben a Vasas, illetve az Újpest ellen a Budapest Honvéd, s megosztozott a pontokon a Debrecen és a Paks, valamint a Mezőkövesd és a Gyirmót is.
Július 18-án ismételten sor került a nívós atlétikaversenyre, a székesfehérvári Gyulai Memorialra, ahol a Rióra hangoló Márton Anita ugyan nem állhatott dobogóra a női súlylökők versenyében, végül remek eredménnyel, új országos csúccsal zárt. A magyarok közül Baji Balázs 110 gáton jó idővel, Kővágó Zoltán diszkoszvetésben az idei legjobbjával győzött a több világklasszist felvonultató székesfehérvári versenyen.
Alig egy hónappal a magyar válogatott Eb-tündöklése után július 20-án hideg zuhanyként hatott a Ferencváros búcsúja a BL-selejtezőjétől. A Partizanival szemben 1-1-re végződő budapesti visszavágón a zöld-fehérek bár Gera Zoltán révén vezettek, egy öngóllal még az első játékrészben nullázódott az előnyük. Meglepő módon újabb gólt a hosszabbítással együtt 120 percesre nyúló mérkőzésen már nem láthatott a Groupama Aréna közönsége, így a büntetőpárbajra maradt a döntés, amely után az albánok örülhettek, a magyar bajnok elvérzett. Másnap aztán jött az újabb sokk: az El-ben egyik magyar együttes sem tudott nyerni, egyetlen NB I-es csapatként csupán a Videoton maradt versenyben a harmadik körre. Minderre azért különösen fájdalmas visszaemlékezni, hiszen ekkor még csak július 21-ét írtunk.
Hamilton a Hungaroringen nyert és átvette a vezetést FOTÓ: TÓTH GERGŐ
Július 24-én – 1986 óta megszakítás nélkül – a Hungaroringen ismét megrendezték a Forma-1-es Magyar Nagydíjat, amely ezúttal Lewis Hamilton győzelmével zárult. A brit bajnok sikere egyben azt is jelentette, hogy a korábban még tetemes hátrányban üldöző Hamilton az évad során először átvette a vezetést a világbajnoki pontversenyben csapattársától, a ringen másodikként leintett Rosbergtől – az egy héttel későbbi, németországi Hamilton-siker pedig azt, hogy ez a fór 19 pontra hízott.
A BL-ben már a magyar bajnok nélkül, az El-ben viszont a Videoton részvételével kezdődött meg a selejtezők harmadik köre július 28-án. A felcsúti „odavágón” a székesfehérvári csapat 1-0-ra kikapott a dán Midtjyllandtól, a visszavágót augusztus elején játszották.