Barack Obama;megemlékezés;Hawaii;Abe Sinzo;Pearl Harbor;

Barack Obama és Abe Sinzo Pearl Harborban FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/KENT NISHIMURA

- A megbékélés ereje

Barack Obama amerikai elnök és Abe Sinzo japán kormányfő együtt emlékezett kedden Hawaiin a Pearl Harbor elleni meglepetésszerű japán légitámadás áldozataira. Idén májusban Obama és Abe együtt hajtott fejet Hirosimában az amerikai atomcsapásban elhunytak előtt, s e két szimbolikus gesztussal jelezték, egykori ellenségekből stratégiai szövetségesek lettek.

Abe Sinzo az első japán kormányfő, aki felkereste az 1941-es japán bombázásban elsüllyedt USS Arizona hadihajó fölé emelt emlékhelyet. A hamarosan leköszönő amerikai elnökkel együtt virágszirmokat dobtak a vízbe, ahol az Arizona roncsai mementóként fekszenek. Beszédében Abe reményét fejezte ki, hogy a világ úgy emlékszik majd Pearl Harborra, mint a megbékélés szimbólumára.

A japán miniszterelnök részvétét fejezte ki, s hangsúlyozta: „Soha nem szabad megismételnünk a háború szörnyűségeit. A japán nép a jövőben is tartja magát ehhez az elvhez, csöndes büszkeséggel jelezve, hogy a világháború vége óta eltelt hetven évben a japán nemzet tanúságot tett békeszeretetéről”. Abe emlékeztetett, Japán az Egyesült Államok támogatásának köszönheti, hogy vissza tudott térni a nemzetközi közösségbe.

A japán kormányfő, ahogy előzetesen is jelezte, nem kért bocsánatot a légicsapásért, amely több mint 2300 amerikai halálát okozta. Hirosimában Barack Obama sem kért bocsánatot a világon elsőként ledobott két atombombáért, a nukleáris csapás több mint kétszázezer áldozatáért, a túlélők szenvedéseiért.

Pearl Harbor-i beszédében Barack Obama hangsúlyozta, az Egyesült Államok és Japán stratégiai szövetsége erősebb, mint valaha. Abe látogatása, mint az amerikai elnök rámutatott, emlékeztet arra, hogy a legmélyebb háborús sebek is begyógyíthatók, az ellenségeskedést felválthatja a barátság és a tartós béke.

Az amerikai elnök és a japán kormányfő kétoldalú megbeszélést folytatott egymással, Barack Obamának valószínűleg Abe Sinzo az utolsó külföldi látogatója. Abe volt ugyanakkor az első miniszterelnök, aki a megválasztott amerikai elnököt, Donald Trumpot felkereste. Japán megerősítené a stratégiai partnerséget, helyzete azonban igen kényes, Donald Trump – kevés empátiát mutatva – azt tanácsolta a távol-keleti szigetországnak, hogy tegyen szert nukleáris ütőerőre, s gondoskodjon saját védelméről.

Tokió hosszú habozás után csatlakozott a TPP csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodáshoz, az új amerikai elnök ennek felmondásával fenyegetőzött. Abe és Trump első megbeszélése novemberben barátságos volt, még nem tudni, a japán miniszterelnök mikorra kap meghívást a Fehér Házba.

Hamarosan el kell dönteniük a német szociáldemokratáknak, kit indítanak Angela Merkel ellen kancellárjelöltként a 2017 szeptemberi választáson. Sok idő már nincs a gondolkodásra. Január végéig kellene megnevezni a jelöltet. A favorit Sigmar Gabriel pártelnök, ám az Európai Parlament elnöki tisztségéről leköszönő Martin Schulz jóval népszerűbb nála.