Levelezés;visszatekintés;augusztus;sportesemények;2016;

Kozák Danuta és Hosszú Katinka három-három arannyal zártak Rióban FOTÓK: SZALMÁS PÉTER

- Magyar aranyak és kifakadások hava

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ezúttal is elkészíti hónapokra lebontva idei visszatekintőjét. Összeállításunkban felidézzük a legemlékezetesebb, a sportrajongókat leginkább foglalkoztató eseményeket - mai, augusztusi visszapillantónkban természetesen leginkább a riói ötkarikás játékokon történtekre tekintünk vissza.

Az év nyolcadik hónapjának kiemelkedő sporteseménye a riói nyári olimpia volt, amelynek megítélésében azóta sem egységesek a honi sportszakemberek. Ami tény: a magyar küldöttség nyolc arany-, három ezüst- és négy bronzéremmel térhetett haza. Az eredménysor jónak mondható, viszont több szakember figyelmeztetett, a számok félrevezetőek: Hosszú Katinka úszásban, Kozák Danuta kajak-kenuban szerzett három-három aranyat, ami parádés egyéni teljesítmény. Mindkét világklasszisról tudható azonban, hogy korábban kilépett a honi, központilag meghatározott felkészülési rendszerből, Hosszút és Kozákot is a férje készítette fel a nyári játékokra, ezért mindkét sportoló kicsit elszigetelődött társaitól. Rajtuk kívül vívásban Szász Emese lett aranyérmes, illetve kardban Szilágyi Áronnak sikerült megvédenie a 2012-es londoni játékokon szerzett bajnoki címét.

Imre Géza megnyertnek tűnő döntőt veszített el 14-10-es vezetésről párbajtőrben. Már egy együttes találat elég lett volna a sikerhez, de az akkor 41 éves sportolónak be kellett érnie az ezüstéremmel, ami mellé csapatban nyert még egy bronzot is. Kellemes meglepetés volt a fiatal úszó, Kenderesi Tamás bronzérme és Márton Anita harmadik helye súlylökésben, utóbbi azért is nagy szó, mert magyar női atléta utoljára 1968-ban Mexikóban szerzett olimpiai érmet (Németh Angéla gerelyhajításban nyert, Kontsek Jolán diszkoszvetésben harmadik lett).

A fantasztikus eredmények mellett voltak nagy magyar kifakadások is: a cselgáncsozók 90 kg-os súlycsoportjában a világ-és Európa-bajnoki ezüstérmes Tóth Krisztián Rióban a nyolcaddöntőben kiesett, a magyar sportoló a rá nehezedő külső nyomással magyarázta búcsúját. „Nem tudom, hogy ez közép-európai vagy magyar betegség-e, de akivel a faluban beszélgettem ezekről, mindenkit agyonnyom az olimpia. Épp tegnap olvastam cikkeket, és borzalom volt. Ha valaki aranyérmet szerez, akkor az folyamatosan kokszol, ha valaki ezüstérmet szerez, akkor az hogy rontotta el a döntőt, ha valaki kiesik, akkor... Hallottam olyat, hogy csak súly a repülőn, akkor meg minek jön ki... – fakadt ki kiesése után Tóth. – Otthon senkinek nem felel meg semmi. Nem tudom, hogy ez minek köszönhető. Mi az országot képviseljük, tudása legjavát szeretné szerintem mindenki kiadni, aki itt van. Nyilván van, akinek ez arra elég, hogy három-négy olimpiai bajnoki címet szerezzen, van akinek arra, hogy kijutott... – fogalmazott. – Valahogy át kellene strukturálni ezt a sporttal kapcsolatos dolgot. Én azt hittem magamról, hogy fejben nagyon erős versenyző vagyok... De egész egyszerűen agyonnyom ez az egész.”

Gyurta Dániel edzője, Széles Sándor is kifakadt, miután tanítványa, a 200 mellúszás londoni olimpiai bajnoka Rióban még a döntőbe sem jutott be. „Meg kellene kérdezni Kovácshegyi Ferencet és Virth Balázst, hogyan képzelték ezt, és ki a felelős ezért" - nyilatkozta Széles a Kossuth Rádiónak. Azt mondta, ő változatlanul elkészítette az edzésterveket, de az utolsó évben, amikor egyre gyengébben úszott, az UTE sportolója más felkészülési program szerint tréningezett. Széles hozzátette: január óta elsőként érkezik Gyurta edzéseire és utolsóként távozik, mégsem tudja vállalni a felelősséget a szerepléséért.

Érdekes nyilatkozatot tett Szilágyi Liliána is, aki 200 pillangón esett ki a középfutamban: „Összességében tényleg köszönöm, hogy itt lehettem, és nagyon boldog vagyok, mert szabad vagyok! Kivívtam a szabadságom, és én vagyok Szilágyi Liliána, olimpiai hatodik helyezett – na jó, középfutamban, de nem baj, mindenki tehet egy szívességet, és folytatom a munkát, jövőre a budapesti világbajnokságon meglátjuk, mi lesz, mert most már egy kicsit tényleg elegem van ebből.”

Bizonyos szempontból csonka volt a riói olimpia, hiszen 2016 júliusában a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) elutasította 68 orosz atléta közös beadványát, amellyel véglegessé vált, hogy e sportolók nem vehetnek részt az ötkarikás játékokon. Előzőleg a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) nyilvánosságra hozta a 2014-es szocsi téli játékokkal kapcsolatban folytatott vizsgálatának eredményeit, és államilag irányított doppingolással vádolta meg Oroszországot.

A doppingvita máig nem ért véget. Az egyik vezető orosz tisztségviselő, Anna Anceliovics, az Orosz Doppingellenes Ügynökség (Ruszada) megbízott igazgatója, a New York Timesban első ízben ismerte el hivatalos orosz részről, hogy létezett központilag irányított doppingprogram. Előzőleg hevesen bírálták ennek a létezését. Anceliovics állítólag azt mondta, „intézményesített összeesküvésről” van szó, s az évekig tartó csalásba nem vonták be a kormány vezető tisztségviselőit.

Az interjú nagy vihart kavart Oroszországban. A Kreml szóvivője azt közölte, vizsgálják az interjú hitelességét, míg a Ruszada egyik illetékese azt állította, kiragadták szövegkörnyezetéből Anceliovics szavait, s valójában nem ismerte el az orosz doppingprogram létezését. Szintén a New York Times hasábjain a 81 éves Vitalij Szmirnov, akit Vlagyimir Putyin elnök nevezett ki a doppingellenes intézkedések koordinátorának, elismerte, hogy igen sok hibát követtek el.

Michael Phelps történelmet írt az olimpián, mint ahogyan a 100 méteres pillangóúszás négy (!) dobogósa is

Michael Phelps történelmet írt az olimpián, mint ahogyan a 100 méteres pillangóúszás négy (!) dobogósa is

A riói olimpia éremtáblázatán az Egyesült Államok végzett. Az amerikai sportolók 46 aranyat, 37 ezüstöt és 38 bronzérmet szállíthattak haza Brazíliából. Michael Phelps történelmet írt. Az amerikai úszó 12 éve van a világ élvonalában, s a riói olimpián s parádés teljesítményt nyújtott. Öt aranyérmet nyert, ezzel 23-nál tart karrierje során, ami óriási rekord. Összességében pedig 28 érmet nyert az ötkarikás játékokon. A fiatal generáció tagja, Katie Ledecky négy arannyal, egy ezüsttel, no és két világcsúccsal térhetett haza.

Szintén halhatatlanná vált a közönségkedvenc Usain Bolt, aki sorban harmadik olimpiáján is három aranyérmet szerzett. Simone Biles tornában utasította maga mögé a mezőnyt. Az amerikai tornász négy aranyat és egy bronzot zsebelt be.

A Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetsége (ANOC) a játékok után megválasztotta Rio legjobbjait. A női sportolóknál a Puerto Rico-i teniszezőnő, Monica Puig, a férfiaknál a dél-afrikai atléta, Wayde van Niekerk végzett az élen. A női csapatok közül a női brit gyeplabda-válogatott, a férfiaknál Fidzsi-szigetek hetes rögbicsapata bizonyult a legjobbnak.

Visszatérvén az öreg kontinensre, augusztusban nemcsak a magyar klubcsapatok búcsúztak fájdalmasan korán az európai labdarúgókupáktól, hanem a Dárdai Pál edzette a Hertha BSC is kiesett: az Európa-liga selejtezőjének harmadik körében a hazai 1-0-s siker után a visszavágón a berliniek 3-1-re kikaptak a Bröndby otthonában, a dánok mindhárom találatát a finn válogatott Teemu Pukki szerezte. Ugyanebben a körben búcsúzott a legtovább versenyben maradt magyar csapat, a Videoton is. A fehérváriak a hazai 1-0-s vereség után a dániai visszavágón a rendes játékidőben 1-0-ra nyertek a Midtjylland ellen, azonban a hosszabbításban kaptak egy gólt, és kiestek.

Augusztus 16-án 100 éves korában elhunyt Joao Havelange, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) korábbi elnöke. A brazil sportvezető 1974-től 2012-ig állt a FIFA élén, azért kellett távoznia, mert a szervezet etikai bizottsága azzal gyanúsította, hogy 41 millió dollárt sikkasztott a FIFA marketingjogainak értékesítése során.

Nagy Ádám győztes meccsen mutatkozott be a Bologna csapatában az olasz labdarúgó-bajnokság élvonalában. A 21 éves magyar válogatott középpályás 78 percet játszott a Crotone elleni találkozón.

Augusztus 30-án lapunk írta meg először, hogy a kormány elégedetlen Borkai Zsolt munkájával a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) élén. Januártól a sporttörvény módosításai következtében a téli és nyári olimpiával kapcsolatos szakmai feladatok kivételével minden egyéb jogosultságát elveszítette a MOB, további feladatait és jogköreit az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportállamtitkársága vette át.

Kedden kerestek meg, de nyilván nem ilyen válaszokra számítottak, így külön cikkben számoltak be a cáfolatról. Őszintén örülök egyébként a lejáratási kísérletnek, hiszen a Fidesz is elismerte: igenis zavarja az embereket az a rengeteg korrupciós ügy, amit bemutatok. Ha nem így lenne, akkor nem mennének le kutyába ilyen történetekkel – fogalmazott lapunknak Hadházy Ákos, miután az Origo azt írta: egy Tolna megyei földmutyiban érintett az LMP társelnöke.