visszatekintő;sportesemények;2016;november;

2017-01-02 06:51:00

Nico Rosberg felért a csúcsra

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ezúttal is elkészíti hónapokra lebontva idei visszatekintőjét. Összeállításunkban felidézzük a legemlékezetesebb, a sportrajongókat leginkább foglalkoztató eseményeket. Novemberre emlékezünk.

Hosszú Katinka novemberben sem unatkozott, s úgy döntött, hogy az összes versenyszámban rajthoz áll a százhalombattai rövidpályás úszó országos bajnokságon. A háromszoros olimpiai bajnok világklasszist kizárták 50 méter gyorson, így „csak” tizenhat aranyéremmel zárta a versenyt. Kizárása heves indulatokat váltott ki. Viharokat kavart a decemberi világbajnokságra utazó keret összeállítása is, s amikor már úgy tűnt elcsendesülnek a kedélyek, a háromszoros olimpiai bajnok lemondásra szólította fel a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnökét, Gyárfás Tamást, amiért azt nyilatkozta, csendes a viszony az úszószövetség és közte.

Néhány órával később a MÚSZ vezetősége sajtóközleményben reagált kijelentéseire, s elutasította azokat. Ezt követően számos úszó állt ki Hosszú mellett, akik úgy vélték, hogy nincs rend a sportágban. A MÚSZ ekkor azt kérte, hogy konkrétumokat akar hallani, s a problémák orvoslása végett bizottságot állított fel. A végkifejlet végül az lett, hogy Gyárfás Tamás lemondott elnöki tisztségéről. A hónap során pedig az UTE úszószakosztályánál Széles Sándor edzői munkáját is megköszönték.

S ha mindez nem lett volna elég, a Magyar Olimpiai Bizottságnál (MOB) is komoly változások történtek. A Parlament elfogadta a sporttörvény módosítását, melynek lényege, hogy a MOB szinte minden eddigi jogosultságát elveszíti, a sport állami finanszírozása egyetlen csatornán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Sportállamtitkárságán keresztül történik. Ennek következtében Borkai Zsolt, a szervezet elnöke előbb Szabó Bence főtitkár, majd pedig Siklós Erik marketing- és kommunikációs igazgató munkaviszonyát is megszüntette a MOB-ban.

A magyar sportvilágban voltak sokkal szívmelengetőbb történések is, hiszen az athéni olimpiai bajnok Vörös Zsuzsannát és a háromszoros olimpiai győztes Balczó Andrást beiktatták az öttusázók Hírességek Csarnokába. Vörös Zsuzsanna athéni győzelme mellett hatszor nyert világbajnokságot, ezek közül három alkalommal egyéniben diadalmaskodott. A 78 éves Balczó András a sportág legendája, háromszoros olimpiai bajnok, és van két ötkarikás ezüstérme is. Világbajnokságokról tíz aranyérmet hozott el, egyéniben ötször győzött.

A riói olimpián szerepelt Miskolczi Julianna és Tobai-Sike Renáta is győzni tudott a horvátországi Salonában (Solin) rendezett nemzetközi légfegyveres versenyen. A viadal honlapja szerint a 2014-es Európa-bajnok Miskolczi a női légpuskások vasárnapi versenyében 414,2 körös eredménnyel a hetedik helyen jutott fináléba, ahol nagyszerűen lőtt, s 207,5 körös teljesítménnyel győzött. Ebben a számban a mindössze 15 éves Horváth Lea 415,7 körrel az ötödik lett az alapversenyben, a fináléban pedig 184 körrel bronzérmet nyert.

Kovács Zoltán megszerezte a Boksz Világszervezet (WBO) Európa-bajnoki címét a Félix Promotion székesfehérvári gáláján. A 24 éves nyíregyházi ökölvívó tízmenetes mérkőzésen egyhangú pontozással bizonyult jobbnak a tanzániai-orosz kettős állampolgárságú Cosmas Chekánál. Kovács másodszor küzdött a WBO Európa-bajnoki övéért, de két évvel ezelőtt az angol Mitchell Smith pontozással legyőzte őt. A fehérvári meccsen mutatkozott be ringbíróként a 21 éves Kovács Bence, az olimpiai és világbajnok Kovács István fia.

A gála főmérkőzését megelőzően a középsúlyú Harcsa Norbert hatmenetes küzdelemben egyhangú pontozással legyőzte az észt Szergej Meliszt, aki korábban WBC-bajnok volt, és mérkőzött már a WBO kisvilágbajnoki címéért is. Harcsa megőrizte százszázalékos mutatóját a profik között, ugyanis hetedik meccsén a hetedik sikerét aratta.

A rövidpályás gyorskorcsolyázók is eredményes hónapot zártak, hiszen a 11 fős magyar csapat négy éremmel, közte két arannyal, valamint hét országos csúcsjavítással zárta a calgary-i világkupa-hétvégét. Az új idény első magyar diadala Liu Shaolin Sándor nevéhez fűződik, aki az 500 méteres táv világbajnoki címvédőjéhez méltóan versenyzett. A pénteki előfutam után vasárnap a negyed- és az elődöntőt, valamint a finálét is magabiztosan nyerte meg. Utóbbi két alkalommal országos csúcsot is döntött: a legjobb nyolc között elért 40.500 másodperces idejével 23 ezredet faragott idén februárban felállított rekordján, majd az éremcsatában rajt-cél győzelmet aratva ezt javította 40.342 másodpercre.

Liu Shaolin aztán öccsével, Liu Shaoanggal, továbbá Burján Csabával és Knoch Viktorral kiegészülve a váltó tagjaként is a dobogó legmagasabb fokára állhatott fel a hollandokat, a dél-koreaiakat és a kanadaiakat megelőzve. Az először fordult elő, hogy mind a férfi, mind a női magyar váltó ugyanazon a vk-viadalon döntős, ezáltal az is kuriózum, hogy mindkét négyes érmet szerzett, ugyanis a Bácskai Sára Luca, Keszler Andrea, Kónya Zsófia, Jászapáti Petra kvartett harmadik lett a világcsúccsal első dél-koreaiak, illetve a hollandok mögött.

A negyedik érmet 1000 méteren Liu Shaoang szerezte, aki 1:23.600 perces országos csúccsal lett harmadik, ezzel pályafutása első egyéni vk-érmét nyerte. Egy héttel később, Salt Lake Cityben Liu Shaolin Sándor 1500, míg Kónya Zsófia 1000 méteren állhatott dobogóra, előbbi ezüst-, utóbbi bronzérmes lett.

A magyar labdarúgó-válogatott november 13-án Andorra legjobbjait fogadja a világbajnoki selejtezősorozat 4. fordulójában. A Groupama Arénában 4-0-ra sikerült legyőzni a mini állam legjobbjait, két nappal később pedig több korszakos válogatott játékosától köszönt el a Magyar Labdarúgó-szövetség. A svédek elleni barátságos mérkőzésen 2-0-s vereséget szenvedett a csapat. A búcsúzó játékosok közül Juhász Roland és Király Gábor is a kezdőben kapott helyet, Hajnal Tamás és Vanczák Vilmos viszont csak a lelátóról szemlélhette az eseményeket.

Emberléptékű és barátságos olimpiát ígért prezentációján a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázatot bemutató küldöttség Dohában, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetségének (ANOC) közgyűlésén. Először Los Angeles, majd Budapest után Párizs mutatkozhatott be.

A prezentáció azért kulcsfontosságú, mert ezután a pályázó városoknak csupán három alkalommal lesz lehetőségük részletes prezentációban bemutatni az elképzeléseiket: a NOB értékelő bizottságának jövő májusi látogatásakor, a júliusi, lausanne-i technikai prezentáción, valamint szeptemberben, a limai helyszínkijelölő kongresszuson.

Nico Rosberg felért a csúcsra, sokévnyi másodhegedűs szerep után 31 évesen megvalósította álmát, s a Forma-1 világbajnoka lett. November hónapra maradt az évad utolsó két versenye, melyeket Brazíliában és az Egyesült Arab Emírségekben rendeztek. A Mercedes német pilótája kedvező helyzetben volt, ugyanis egy második és egy harmadik hely biztosan világbajnoki címet jelentett volna számára. Az esős Brazil Nagydíj akár márkatársa, Lewis Hamilton segítségére lehetett volna, ám Max Verstappen hiába előzte meg a németet, később rossz stratégiát választott, így Rosberg a brit mögött másodikként ért célba. Az Abu-dzabi Nagydíjon Hamilton hiába tett meg mindent azért, hogy riválisa hibázzon, s ne második legyen mögötte, Rosberg állta a sarat, s Michael Schumacher és Sebastian Vettel után a sportág harmadik német bajnoka lett.

Az autósportok szerelmesei Michelisz Norbert sikeréért is szoríthattak. A magyar pilóta némiképp csalódottan zárta az idényt, hiszen az utolsó körben veszítette el a világbajnoki bronzérmet a túraautó-világbajnokság (WTCC) szezonzáró katari versenyhétvégéjén. Michelisznek a katari viadal előtt 13 pont hátránya volt a világbajnoki pontverseny harmadik helyén álló Tiago Monteiróval szemben. A 32 éves pilótának az első futamon elért ötödik helye azt jelentette, hogy három pontra csökkent a hátránya, s úgy tűnt a második futamban megfelelő pontszámmal tudja maga mögé utasítani portugál márkatársát. Az utolsó körben Monteiro viszont egy előzéssel megszerezte az ötödik pozíciót, ezzel pedig biztosította a bronzérmet a Honda magyar pilótájával szemben. Michelisz roppant csalódott volt amiért Yvan Muller szánt szándékkal maga elé engedte márkatársát.

Jorge Lorenzo nyert a MotoGP kategóriában a gyorsasági motorosok világbajnokságának szezonzáró Valenciai Nagydíján, megelőzve idei világbajnok honfitársát, Marc Marquezt. A háromszoros világbajnok Lorenzo pályafutása 44. futamán győzött, és harmadikként zárt az összetett pontversenyben. A 250. futamán szerepelt pilóta ezzel a sikerrel búcsúzott a Yamahától, jövőre ugyanis már Ducatival indul. A Moto2-es és Moto3-as kategóriában a korábban behozhatatlan előnyre szert tett, azaz már világbajnokként induló francia Johann Zarco, illetve dél-afrikai Brad Binder diadalmaskodott.

A teniszezők is az év végéhez közeledtek, ám több rangos verseny is várt még a legjobbakra. A csehek egymás után másodszor is megvédték címüket a női tenisz Fed-kupában, miután a sorsdöntő páros mérkőzést megnyerték a franciák elleni döntőben. A csehek 2014 és 2015 után sorozatban harmadszor nyerték meg a Fed-kupát, összesen pedig már tizedszer (a jogelőd Csehszlovákia sikereit is beszámítva), amivel a második helyen állnak az örökranglistán a 17-szeres győztes Egyesült Államok mögött. A francia női tenisz-válogatott szövetségi kapitánya, Amélie Mauresmo pedig másnap lemondott posztjáról.

Az argentin férfi teniszválogatott 3:2-re legyőzte a horvátokat a Davis-kupa zágrábi döntőjében, Federico Delbonis a sorsdöntő ötödik mérkőzésen 6:3, 6:4, 6:2-re megverte Ivo Karlovicot. Az argentinok négy vesztes finálét követően első alkalommal hódították el a trófeát.

A világelső Andy Murray két szettben, 6:3, 6:4-re nyert Novak Djokovic ellen a londoni ATP-világbajnokság döntőjében, így ő maradt a világranglista éllovasa. A brit teniszező pályafutása első vb-címének örülhetett, s először zárta az évet a ranglista élén. A korábbi éllovas, szerb játékos hosszan tartó világelsősége november 7-én ért véget, azt megelőzően megszakítás nélkül 122 héten át, összesen pedig 223 hétig állt az élen.

Gálfi Dalma tornagyőzelemért lépett pályára a 100 ezer dollár (28,4 millió forint) összdíjazású tokiói keménypályás női tenisztornán. A magyar játékos ellenfele a fináléban a tornán első helyen kiemelt kínai Csang Suaj volt. A tavaly junior US Open-bajnok Gálfi 6:4-re megnyerte az első szettet, majd a másodikat rövidítésben, a harmadikat pedig 6:2-re elvesztette.

A hónap pedig a sakkvilágbajnoksággal zárult. A norvég Magnus Carlsen megvédte címét, a 6-6-al záruló alapszakaszt követően a mindent eldöntő rájátszásban 3-1-re verte orosz ellenfelét, Szergej Karjakint.