sportesemények;december;2016;visszapillantás;

Klubvilágbajnoki címmel zárta a Real Madrid a királyi gárda szempontjából majdnem tökéletes évet FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MA

- Sportvezetők jöttek s mentek

A korábbi évekhez hasonlóan a Népszava sportrovata ezúttal is elkészíti hónapokra lebontva idei visszatekintőjét. Összeállításunkban felidézzük a legemlékezetesebb, a sportrajongókat leginkább foglalkoztató eseményeket. Decemberre emlékezünk.

December hónapra kevés rangos esemény maradt, ezek közül kiemelkedett az úszók rövid pályás világbajnoksága. A magyar küldöttség Hosszú Katinka révén 7 arany- és két ezüst, valamint Bernek Péter és Verrasztó Dávid által 1-1 bronzérmet szerzett, ezzel az összesített éremtábla második helyén végzett az amerikaiak mögött. Hosszú egész éves munkájának elismeréseképpen az európai hírügynökségek - köztük az MTI - 2016 legjobb európai sportolóiról rendezett szavazásán a futballista Cristiano Ronaldo és a teniszező Andy Murray mögött harmadik lett. A Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) pedig a voksok alapján úgy döntött, hogy az Iron Lady az amerikai tornász, Simone Biles mögött második legjobb női sportoló volt 2016-ban.

A magyar válogatott a 12. helyen zárta a svédországi női kézilabda Európa-bajnokságon. Az eredménysor lehangoló, egy-egy győzelem és döntetlen mellett négy vereséget szenvedett a magyar együttes. Viszont, ha a számok mögé nézünk, már árnyaltabb a kép: a címvédő norvégok csak egy góllal nyertek a végig nagyon szervezetten, jól játszó magyar csapat ellen, az olimpiai bajnok oroszokkal szemben döntetlent ért el az együttes. A hatból két olyan mérkőzés volt, amire nincs bocsánat: a nyitányon a csehektől elszenvedett történelmi vereségre – első alkalommal nyert Csehország Magyarország ellen – és a Romániával szembeni szétesésre. A rendkívül zaklatott felkészülés miatt a szövetség nem tűzött ki konkrét célt a válogatott elé, ugyanis sérülés miatt Tomori Zsuzsanna, Szöllősi-Zácsik Szandra, Szamoránsky Piroska, Korsós Dorina és Kovacsics Anikó el sem utaztak Svédországba, a rajt előtt az Eb helyszínén Szucsánszki Zita is kidőlt, Svédországban pedig Janurik Kinga, majd Triscsuk Krisztina sérült meg.

A magyar férfi váltó aranyérmes lett a rövidpályás gyorskorcsolyázók Kangneungban rendezett világkupaversenyén. A Knoch Viktor, Burján Csaba, Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang összeállítású négyes a kanadai, az amerikai, a kínai és a házigazda dél-koreai stafétát előzte meg a döntőben. A magyar váltó az idény negyedik vk-ján második sikerét aratta, újabb diadalával a kínaiakat megelőzve élre állt a vk-pontversenyben. A kvartetten kívül szintén finalista volt Liu Shaoang 1000 méteren, ráadásul az elődöntőben 1:23.021 perccel országos csúcsot ért el. A 18 éves versenyző saját 1:23.600 perces rekordját adta át a múltnak. A finálét a kanadaiak háromszoros olimpiai bajnoka, Charles Hamelin nyerte, Liu Shaoang negyedikként haladt át a célvonalon.

A Keszler Andrea, Kónya Zsófia, Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra alkotta női váltó a kisdöntőben volt érdekelt, s azt nagy küzdelemben megnyerte, így ötödikként zárt.

A magyarok eddig mind a négy vk-állomáson nyertek érmet, ez a viadal a 2018-as, pjongcsangi téli olimpia tesztversenye is volt.

Korpási Bálint arany-, Barka Emese és Szabó László bronzérmet nyert a nem olimpiai súlycsoportok birkózó-világbajnokságán a budapesti BOK (volt Syma) Csarnokban. A kötöttfogásúak 71 kilogrammos versenyében érdekelt Korpási két nehezebben, majd két könnyedén megnyert mérkőzés után jutott el a fináléba, melyben a moldovai Daniel Cataragát győzte le. Az Európa Játékok-győztes, Európa-bajnoki harmadik Barka a nők 60 kilogrammos kategóriájában nyert vigaszágasként bronzérmet, Szabó pedig a kötöttfogásúak 80 kilogrammos kategóriájában zárt harmadikként.

Miklós Edit tavaly is jó évet zárt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRISTOPHE PALLOT

Miklós Edit tavaly is jó évet zárt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRISTOPHE PALLOT

Harmadik helyen végzett Miklós Edit az alpesi sí Világkupa-sorozat lesikló futamában a kanadai Lake Louise-ban. Ezzel a magyar síző a 2015-ös St. Moritz-i szenzációs teljesítménye után ismét pódiumon állhatott.

A kajak-kenu válogatottat nyolc évig irányító Storcz Botond nem nyújtott be pályázatot a Magyar Kajak-Kenu Szövetséghez (MKKSZ) a felnőtt válogatott szövetségi kapitányi posztjára, így a szervezet Hüttner Csabát választotta utódjául. Hüttner pályafutása során négy vb-címet és két Eb-aranyérmet nyert, három olimpián volt tartalék. A szakmai igazgatói tisztséget a jövőben Doma Gergő, az UTE korábbi szakosztály-igazgatója látja el, a paraszakág vezetője Weisz Róbert maradt. A megválasztott szakemberek megbízatása 2018 szeptemberéig szól.

Az MKKSZ fegyelmi bizottsága pedig felmentette a kajakos Horváth Bencét és Szomolányi Mátét, akik ellen még a riói olimpia előtt indult eljárás, s bár kvalifikálták magukat, nem utazhattak az ötkarikás játékokra. Az MKKSZ elnöksége augusztus elsejei ülésén azért változtatta meg az ötkarikás játékokra kijelölt férfi kajakosok névsorát, mert a Magyar Antidopping Csoport (MACS) jelzése szerint közülük ketten - Horváth és Szomolányi - atipikus doppingmintát adtak le. A két sportoló több atipikus mintát produkált, ez a MACS írásbeli - és Tiszeker Ágnes MACS-vezető által szóban is megerősített - állásfoglalása szerint azt jelenti, hogy a mintavétel idején tiltott szer volt a szervezetükben - közölte akkor az MKKSZ.

Bár a két versenyző jogilag nem követett el doppingvétséget, de a MACS akkori állásfoglalása szerint a szervezetükben megállapíthatóan szintetikus növekedési hormont találtak - ezt erősítette meg az újabb vizsgálat is - ezért indult ellenük fegyelmi eljárás. Helyettük Molnár Péter és Tótka Sándor utazhatott Rióba.

Szövetségi kapitányt választottak a férfi vízilabda-válogatott élére is, miután Benedek Tibor bejelentette, hogy nem kívánja meghosszabbítani az év végén lejáró szerződését. A Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) elnöksége végül a tizenhárom jelölt közül kétkörös titkos szavazást követően Märcz Tamást, a BVSC férfi vízilabdacsapatának vezetőedzőjét választotta meg Benedek utódjául.

Deutsch Tamás lemondott a Magyar Olimpiai Bizottságban (MOB) betöltött alelnöki tisztségéről. A politikus-sportvezető döntéséről levélben tájékoztatta Borkai Zsoltot, a MOB elnökét. A MOB elnökségi tagjai közül Deutsch volt az egyetlen, aki nem értett egyet a sporttörvény január 1-től hatályba lépő módosítása miatt átalakított MOB-alapszabály tervezetével és az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) jogászaitól kért állásfoglalást a tartalmáról.

December közepén Gyárfás Tamás hivatalosan is lemondott a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) elnöki pozíciójáról, s noha az voltak támogatói, nem kívánja folyatni munkát, így Bienerth Gusztáv, Hornyák Viktor és Tóth István közül kerül majd ki az új elnök.

A Forma-1 újdonsült világbajnoka, Nico Rosberg rendkívül váratlanul jelentette be visszavonulását a Nemzetközi Autómobil Szövetség bécsi gáláját megelőző sajtótájékoztatón. A 31 éves német az egész világot sokkolta bejelentésével. „Különleges nap ez számomra, hiszen átvehetem a bajnoki trófeát. Elképesztő pillanat, de más okból is. Megragadnám a lehetőséget, hogy bejelentsem: vége a Forma–1-es karrieremnek – közölte Rosberg, aki egyidejűleg terjedelmes 'búcsúlevelet' jelentetett meg a közösségi médiában. – Mióta versenyzem, mindig az volt az álmom, hogy Forma-1-es világbajnok legyek. Az elmúlt 25 évben rengeteg áldozatot hoztam ezért, fájdalommal, lemondásokkal járt az út, de mindig ez volt a célom. Az, hogy felértem a hegy csúcsára, csodálatos érzés. Hálával tartozom mindenkinek, aki támogatott, s ezzel lehetővé tette, hogy világbajnok legyek. Borzasztóan nehéz szezonom volt” – áll a kommünikében.

Lezárult a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportköre, kialakult a legjobb tizenhat mezőnye. A legrangosabb nemzetközi klubsorozat pedig nem akármilyen párosításokkal folytatódik februárban, hiszen a Bayern München és az Arsenal négy éven belül harmadszorra találkozik egymással a nyolcaddöntőben. Szerencsés a címvédő Real Madrid sorsolása, amely a Napolival mérkőzhet. A BL-címvédő madridi alakulat portugál klasszisát pedig egyéni díjjal is jutalmazták, negyedik alkalommal kapta meg az Aranylabdát. A királyi gárda ráadásul egy értékes trófeát is elhódított decemberben, ugyanis Ronaldo mesterhármasával aratott hosszabbításban 4-2-es diadalt a japán Kasima Antlers ellen a Japánban rendezett labdarúgó klubvilágbajnokság döntőjében. Ezzel szinte tökéletes évet zárt a Real és a portugál sztár is.

Noha az átigazolási piac január 1-jén nyitott több érdekes transzferre fény derült már decemberben. Cristian Ramírez távozott a Ferencváros együttesétől, az orosz FK Krasznodarhoz szerződött. Nikolics Nemanja, a magyar válogatott csatára is országot váltott, a Legia Varsótól az észak-amerikai ligában (MLS) szereplő Chicago Fire csapatához igazolt. Pintér Attila pedig hároméves szerződést kötött a másodosztályban szereplő Puskás Akadémiával.

A naptári év második felének magyar szempontból kiemelkedő sporteseménye egyértelműen a júliusban, Magyarországon sorra kerülő vizes-világbajnokság, azonban még abban a hónapban Ifjúsági Olimpiai Fesztivált is rendeznek Győrben. Szeptemberben, Limában döntenek a 2024-es nyári olimpiai játékok helyszínéről, a labdarúgó-válogatott pedig folytatja a vb-kvalifikációs sorozatot – hogy mikor, azt az alábbi versenynaptár második feléből tudhatja meg.