menekülés;Moszul;Iszlám Állam;Aleppo;

- Aleppóba visszatérnek, Moszulból menekülnek

Egyre többen menekülnek az október közepe óta ostromlott iraki nagyvárosból Moszulból. A kormányerők és szövetségeseik, a kurdok és síita milíciák fokozatosan foglalják vissza a korábban az Iszlám Állam által uralt városrészeket, és lehetővé teszik, hogy a lakosság elhagyhassa a harcok színhelyét. 

A terrorcsoport élő pajzsként használja az embereket, menekülni sem engedi őket a bombázások és tüzérségi támadások elől. A felszabadított negyedekből viszont ezrével menekülnek a lakósok. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint az elmúlt napokban, sokkal többen próbáltak kijutni a városból.

Korábban naponta mintegy 1600 ember hagyta el a várost, most viszont már 2300-t is eléri számuk. A bagdadi kormányzat közlése szerint az ostrom kezdete óta több mint 125 ezer moszuli lakóst menekítettek el a harcok elől az iraki kormányerők, akik számára külön menekülttáborokat hoztak létre a környéken.

Az utóbbi két hétben az amerikai vezetésű nyugati koalíció megduplázta katonai tanácsadóinak számát, akik az iraki haderőt segítik az offenzívában, jelentette be John Dorrian amerikai ezredes egy bagdadi videokonferencián. Számuk így 450 főre emelkedett. Ők általában a frontvonal mögött maradnak, mondta az amerikai tiszt, de már többször a városba is behatoltak, vagyis úgy tűnik, hogy az amerikai különleges erők katonái segítik Moszul ostromát, amely az eddigi legderűlátóbb becslések szerint is, legalább nyárig eltarthat.

Eközben Aleppóba kezdett visszatérni az élet. Híradások szerint ezrek tértek már vissza a korábban felkelők uralta keleti városnegyedekben szétlőtt otthonaikba. Szajjad Malik, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) Szíriáért felelős képviselője a Reutersnek adott helyszíni interjújában úgy fogalmazott, dacára a fagyos időjárásnak és a „minden képzeletet felülmúló" háborús pusztításoknak az elmúlt pár napban mintegy 2200 család tért vissza a keleti városrészbe.

Roppant nehéz év vár Európára 2017-ben, három olyan választást is rendeznek az Európai Unió tagállamaiban, amelyek a populisták megerősödését eredményezhetik, de az is lehet, hogy Olaszországban is előrehozott választásra kerül sor. Brüsszelnek azonban ezen túlmenően is egy sor problémával kell szembesülnie. Az euróválság veszélye még nem hárult el, elvben megkezdődnek a tárgyalások a britekkel a Brexitről, s a menekültválság is egy sor kérdést vet fel.