A négy jemenit azért küldték Szaúd-Arábiába, mivel hazájukban polgárháború dúl, s az al-Kaida terrorszervezet is aktívan tevékenykedik az országban. A foglyok egyikét, Mohammed Radzsab Szadik Abu Ganemet 2002, vagyis a tábor megnyitása óta tartják ott rabként. A jemeni férfi hosszabb ideig éhségsztrájkolt, tiltakozásul amiatt, hogy bírói ítélet nélkül, meghatározatlan ideig tartották fogva. 2010-ben egy bíróság jóváhagyta szabadonbocsátását, de csak most sikerült befogadó országot találni neki – jelentette a Reuters.
A január 20-i amerikai elnökváltásig a tervek szerint összesen 19 guantánamói foglyot helyeznek szabadlábra. Négy állam – Olaszország, Omán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek – vállalta a rabok elhelyezését. A négy jemeni elengedése után még 55 rabot tartanak fogva Guantánamón, közülük tizet a 2001. szeptember 11-i terrortámadás megszervezésében való részvétellel vádoltak meg, két tucat terroristát pedig túl veszélyesnek ítélnek ahhoz, hogy valaha is elengedjék.
Donald Trump, a megválasztott elnök arra az álláspontra helyezkedett, hogy az Egyesült Államok afganisztáni offenzíváját követően, még George W. Bush által az al-Kaida terroristák elhelyezésére nyitott tábort nem szabad bezárni, s több rabot nem fognak szabadon bocsátani. „Ezek nagyon rossz emberek” – mondta a politikus.