Barack Obama;wikileaks;kegyelem;Chelsea Manning;

2017-01-18 09:09:00

Kegyelmet kapott Obamától a Wikileaksnek szivárogtató Manning

Barack Obama egyik utolsó döntéseként megkegyelmezett Chelsea (korábban Bradley) Manningnek. Az egykor Irakban szolgált kiskatona volt az, aki 750 ezer oldalnyi amerikai diplomáciai táviratot és több videót töltött le és juttatott el még 2010-ben a Wikileaks leleplező portálhoz.

A most 29 éves Manningnek hírszerzési elemzőként hozzáférése volt a washingtoni külügy- és védelmi minisztérium aktáihoz. Manning Lady Gaga címkéjű CD-kre töltötte le a titkos anyagokat. A nemi identitási zavarral küszködő fiatalembert rendszeresen zaklatták a hadseregben. A közlegényt egy Adrian Lamo nevű hacker buktatta le, akihez tanácsért fordult, Lamo azonban átadta kódolt e-mail-üzeneteit az FBI-nak.

Manninget az amerikai kémkedési törvény megsértésében, 22 közül összesen 17 vádpontban találták bűnösnek, 2013-ban 35 év börtönre ítélték. Az egyik vádpont – „az ellenség segítése” – miatt akár halálos ítéletet is kiszabhattak volna rá. A virginiai Quanticóban fogva tartott fiatalember kérelmet nyújtott be, hogy megváltoztathassa a nemét. A börtönben állandó megfigyelés alá helyezték, mivel attól tartottak, hogy öngyilkosságot követ el. Manning védőügyvédje már 2013-ban elnöki kegyelemért folyamodott. 2014-ben engedélyezték a névváltoztatását, s 2015-ben, miután éhségsztrájkba kezdett, azt is, hogy hormonkezelést kapjon.

A Fehér Ház honlapján tavaly decemberben meghaladta a százezret azok száma, akik kegyelmet kértek Chelsea Manningnek, aki az iraki és az afganisztáni háború során elkövetett visszaéléseket akarta leleplezni a kiszivárogtatott anyagokkal. Obama tegnap közzétett döntése értelmében a volt kiskatona idén május 17-én szabadulhat. Manninggel együtt összesen 209 elítélt büntetésének lerövidítéséről rendelkezett, s 64 esetben adott elnöki kegyelmet. A Wikileaks közleményben üdvözölte a döntést.

Noha a Moszkvában ideiglenes tartózkodási engedéllyel élő volt NSA-alkalmazott, Edward Snowden számára is több mint egymillióan kértek kegyelmet, Obama az ő esetében valószínűleg nem teheti ezt meg, csak abban az esetben lett volna erre lehetőség, ha Snowden visszatér az Egyesült Államokba, feladja magát és elítélik. A Fehér Ház Snowden leleplezéseit jóval súlyosabbnak és veszélyesebbnek ítélte meg, mint a Manning által eltulajdonított iratok közzétételét.

Republikánus politikusok bírálták Obama döntését, Paul Ryan házelnök szerint Manning hazaárulást követett el, s amerikai életeket sodort veszélybe.