Pótáék ezüstérmesek

Póta Georgina és svéd játékostársa, Matilda Ekholm elvesztette a páros verseny vasárnapi döntőjét az év első asztalitenisz World Tour-versenyén, a budapesti BOK-csarnokban zajló, 120 ezer dollár összdíjazású Hungarian Openen. A második helyen kiemelt kettős 3:1-re kapott ki a fináléban a kínai Csen Hszing-tung, Li Csia-ji duótól.

Az első szett a legjobb négy között az első kiemelt orosz párt, Marija Dolgihot és Polina Mihajlovát búcsúztató ázsiai rivális fölényét hozta, Pótáék mindössze négy pontot tudtak elérni. A folytatásban már kiegyenlítettebbé vált a küzdelem, Ekholm játéka sokkal erőszakosabbá vált, a kínaiak 7-6-nál vezettek először, ekkor időt is kért Téglás Péter szövetségi kapitány. A pihenő azonban nem használt, 10-6-nál szettlabdákhoz jutott az ellenfél, s már az elsőt kihasználva 2–0-s előnybe került.

A harmadik játszmában 5–5-ig együtt haladtak a felek, majd 7–5-re, illetve 8-6-ra ellépett a döntőig mindössze egy szettet vesztő magyar, svéd kettős. 9–9-nél utolérték Pótáékat a kínaiak, de a következő, rendkívül fontos pontot a közönség támogatását élvező páros nyerte. A szettről egy látványos labdamenet döntött a magyar, svéd duó javára, így sikerült a szépítés.

A negyedik felvonásban 0–4 után hozták első pontjukat Pótáék, akik a folytatásban sem találták a ritmust, hamar 7–2 lett „oda". Ezután 7–5-re sikerült felzárkózni – időt is kértek Csenék -, de a szett hajrája, s így végül a meccs is a kínaiaké lett. A ázsiaiak 10-6 után a harmadik meccslabdájukat értékesítve ünnepelhettek.

A 32 éves Póta Georgina volt a hazai WT-verseny legeredményesebb magyarja, egyesben a negyeddöntőig jutott – Li Csia-jitől kapott ki a legjobb nyolc között –, ezért 1800 dollárt kapott, a párosban elért második helye pedig fejenként 1000 dollárt ért nekik Ekholmmal.

„Ha valaki a verseny előtt azt mondja, hogy egyéniben a legjobb nyolc közé jutok, párosban pedig döntőt játszunk, akkor elfogadtam volna – nyilatkozott Póta. – Kicsit bánom, hogy a döntőben olyan simán elment az első két szett, de egyre jobban belejöttünk, lehetett volna szorosabb is. Ha még egyszer lejátszanánk néhány órán belül vagy holnap, akkor szerintem máshogy alakulna.”

„Az első szettben nem volt esélyünk, s a következőben ugyan hatig pariban voltunk, de az is elment. A következő két játszma már szorosabb volt. A cél az lenne, hogy minél többször találkozhassunk ilyen ellenfelekkel, akkor lehetne fejlődni” – mondta Téglás Péter, a távozó szövetségi kapitány.

A szakember hozzátette: a női válogatott összteljesítménye szerinte elfogadható volt a tornán, ahogy fogalmazott, „ami ebben a versenyben benne volt, azt elértük”.

A budapesti tornán 54 ország mintegy 350 játékosa indult.

Csillaghullás Ausztráliában

Mindkét világelső kiesett az első hét utolsó napján az Ausztráliában zajló tenisz Grand Slam tornán.

Először a férfiaknál első helyen rangsorolt Andy Murray búcsúzott, miután négy szettben kikapott a német Mischa Zverevtől az Australian Open nyolcaddöntőjében. „Amikor vereséget szenvedek, mindig azt kérdezik tőlem, hogy miért nem játszottam elég motiváltan? Csak azt tudom mondani, hogy mint máskor, most is fel voltam tüzelve. A szettek végén különösen figyeltem arra, hogy pozitív energiát sugározzak, de akármekkora nyomás alá helyeztem Mischát, zseniális megoldás volt a válasz. Ez az én balszerencsém, de Mischa megérdemli, hogy ott legyen a legjobb nyolc között" - mondta vereségét követően Murray.

A második helyen kiemelt Novak Djokovic már a második fordulóban kiesett az év első tenisz Grand Slam tornájáról, így tizenhárom év után fordult elő ismét, hogy az első két helyen rangsorolt férfi teniszező ilyen korai búcsút vett. A 2004-es Roland Garroson az akkori világelső Roger Federer a harmadik körben, míg a második Andy Roddick a másodikban szenvedett vereséget. Ausztráliában ehhez hasonló 2002-ben történt, akkor Lleyton Hewitt és Gustavo Kuerten már az első fordulóban búcsúzni kényszerült.

A dohai finálé után semmi jel sem utalt arra, hogy a skót és a szerb sem jut el negyeddöntőig, arra pedig pláne senki sem gondolt volna, hogy az üzbég Denis Istomin és Mischa Zverev győzi le a két legnagyobb esélyest. Az Australian Open második hetének tehát úgy vághatnak neki a teniszezők, hogy Stan Wawrinka maradt az egyetlen olyan játékos a férfi mezőnyben, aki az elmúlt két esztendőben nyert GS-tornát. A negyedik helyen rangsorolt svájci a negyeddöntőben Jo-Wilfried Tsongával meccsel, az elődöntőben pedig a Murrayt búcsúztató Zverev vagy pedig honfitársa Roger Federer lehet az ellenfele.

Babosék negyeddöntőztek
Babos Tímea, oldalán Anasztaszija Pavljucsenkovával bejutott a legjobb 16 közé női párosban, miután a magyar, orosz duó a második fordulóban is győzött. A kettős két sima játszmában, 6:4, 6:2-re verte szombaton a német Tatjana Maria és a francia Pauline Parmentier alkotta párost.
A sikerhez csupán 66 percre volt szükségük Baboséknak. A 3. fordulóban az Australian Openen két éve győztes Bethanie Mattek-Sands, Lucie Safárová amerikai, cseh duóval találkoznak.

A hölgyeknél sem „élte meg" a második hetet a világelső, a német Angelique Kerber sima két szettben, 2:6, 3:6-ra kapott ki az amerikai Coco Vandeweghe-től. A második helyen kiemelt Serena Williams viszont könnyedén győzött, csakúgy mint nővére, Venus is.