Rafael Nadal;ausztrál nyílt teniszbajnokság;Roger Federer;

Alakul a retro döntő

Kialakult az elődöntő mezőnye az ausztrál nyílt tenisztornán. A férfiaknál a felső ágon két svájci, Stan Wawrinka és a 18. Grand Slam-győzelmére készülő Roger Federer méri össze erejét. A másik mérkőzést a bolgár Grigor Dimitrov és a spanyol Rafa Nadal vívják.

A meglepetések tornája az idei Australian Open, a férfiaknál idejekorán elbúcsúzott az első két kiemelt, Andy Murray és Novak Djokovic. A legutóbbi nyolc Grand Slam-tornából hatot a szerb és a brit nyert meg, a négy még versenyben lévő teniszező közül a közelmúltban csupán Wawrinka ízlelhette meg, milyen érzés magasba emelni a győztesnek járó trófeát.

A háromszoros GS-bajnok Wawrinka a torna valószínűleg első számú esélyesévé előrelépő játékoshoz méltóan, három szettben, 2 óra és 14 percnyi játékot követően fejezte be a mérkőzést a francia Jo-Wilfried Tsonga ellen. A második negyeddöntőben sem született meglepetés, a világelsőt elbúcsúztató, a világranglistán 50. Mischa Zverev számára Roger Federer már nagy falatnak bizonyult, nem tudott mit kezdeni a négyszeres Australian Open-győztes játékával. A svájci két sima és egy szoros játszmában verte a német játékost, így készülhet a Wawrinka elleni elődöntőre.

„A torna előtt azt gondoltam, talán megyek néhány kört. Hogy meglesz a negyedik forduló, esetleg a negyeddöntő. Nem gondoltam volna, hogy idáig eljutok. De mégis itt vagyok” - nyilatkozta Federer, aki sérülés miatt az elmúlt fél évet kihagyta. A 35 esztendős, egykori világelső 13. elődöntőjét érte el a tornán, s Jimmy Connors 1991-es elődöntője óta ő a legidősebb játékos, aki eljutott a legjobb négyig Ausztráliában. A két svájci klasszis huszonkettedszer méri majd össze erejét, az örökmérleg Federernek kedvez, lévén 18-3-ra vezet. Az viszont nem az idősebb svájci mellett szól, hogy 2010-es győzelme óta ötször az elődöntő jelentette számára a végállomást Melbourne-ben.

A másik ágon Grigor Dimitrov pályafutása második GS-elődöntőjére készülhet, a 2014-es wimbledoni GS-viadal után. A bolgár David Goffin legyőzésével egymás után tíz megnyert találkozónál jár, 2017-ben pedig még nem is veszített mérkőzést. Azonban nem ő számít a Rafael Nadal elleni összecsapás favoritjának, hiszen a 2009-es győztes meggyőző játékkal, három szettben intézte el a harmadik helyen kiemelt Milos Raonicot. „Akkor is voltak kétségeim magamban, amikor sorra nyertem a meccseket, pláne most, amikor ilyen hosszú kihagyás után tértem vissza" - nyilatkozta Nadal, aki Federerhez hasonlóan több hónapig nem versenyezhetett. „Grigor remek játékos, biztosan meg kell majd küzdenem minden egyes pontért, hiszen remek formában van és nagy önbizalommal léphet pályára” – tette hozzá.

A hölgyeknél tovább folytatta menetelését Coco Vandeweghe, a világelső Angelique Kerber után a hetedik helyen kiemelt Garbine Muguruzát is elbúcsúztatta, ráadásul két meglehetősen sima szettben. Az elődöntőben a 36 éves, hétszeres GS-bajnok Venus Williams lesz az ellenfele, aki 14 év után került ismét a négy közé Melbourne-ben. Az idősebb Williams-lány a profik 1967-es beengedése óta a legidősebb játékos, aki elődöntőt vívhat Ausztráliában, ráadásul kiváló formának örvend, hiszen eddig még játszmát sem veszített.

Az alsó ágon a hatszoros bajnok, az újbóli világelsőségre hajtó Serena Williams két sima játszmában 6:2, 6:3-ra legyőzte a brit Konta Johannát, következő ellenfele a 34 esztendős Mirjana Lucic-Baroni lesz. A horvát teniszező az Australian Openen korábban egyszer sem élte túl a második fordulót, most azonban elődöntőt játszhat, míg az összes Grand Slam-tornát tekintve az 1999-es wimbledoni bajnokság óta először jutott be a legjobb négy közé.