szmogriadó;Fővárosi Közgyűlés;Kincsem Park;2024-es olimpia;

Mizsér Attila, a 2024-es olimpiai pályázat sportigazgatója a budapesti rendezés mellett érvelt FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

- Korrupciós aranybánya lenne a budapesti olimpia

Ideiglenes öttusaközpont lesz a Kincsem Parkban, ha 2024-ben Budapest rendezheti meg az olimpiát. Erről tegnap döntött a Fővárosi Közgyűlés. Az LMP-s Csárdi Antal javaslata, miszerint vonják vissza az olimpiai pályázatot, viszont elbukott. Jó hír viszont, hogy akik a szmogriadó miatt nem használhatják autójukat, azok ingyen villamosozhatnak, buszozhatnak a fővárosban - forgalmi engedéllyel.

Ha Budapest rendezi a 2024-es olimpiát, a Kincsem Parkban ideiglenes öttusaközpontot építenek, ahol a metró közelsége, valamint a nagy tér lehetőséget ad egy húszezres nézőtér kialakítására. A mountainbike versenyeket pedig az eredetileg is tervezett helyszínen, a Testvérhegyen tartanák meg, nem a Hármashatár-hegyen. A fővárosi közgyűlés tegnap 21 igen, 4 nem szavazat ellenében és 4 tartózkodás mellett fogadta el a Tarlós István főpolgármester és Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes által jegyzett előterjesztést. Emellett döntöttek más dokumentumokról is, amiket az olimpia megrendezésére pályázó városoknak február 3-áig kell benyújtani.

Népszavazás döntsön az olimpiáról - szorgalmazta a vitában a szocialista Horváth Csaba, aki az ülés előtt újságíróknak úgy fogalmazott, pártja a demokratikus elvekkel ellentétesnek tartja, hogy "egy szűk hatalmi elit" dönt a rendezésről. Ráadásul úgy, hogy az emberek nem ismerik a kockázatokat. "Mi nem olimpiaellenesek vagyunk, mi korrupcióellenesek vagyunk és népszavazás-pártiak" - fogalmazott, hozzátéve, az olimpia családonként 2 millió forint terhet jelentene a lakosságnak. Az ellenzéki politikus feltette a kérdést, ki garantálja, hogy az olimpiából nem egy korrupciós aranybánya lesz.Ahogy várható volt, a közgyűlés kormánypárti tagjai az olimpia mellett kampányoltak az ülésen, az ellenzék pedig ellene. Mizsér Attila olimpiai bajnok öttusázó, a 2024-es olimpiai pályázat sportigazgatója a testület előtt úgy fogalmazott: "a politika általában megoszt, szétszakít és gyengíti a közösséget, az olimpia és a sport általában összeköt, egységbe olvaszt és erősíti a közösségeket". Szerinte a játékok rendezői jól járnak, hiszen jönnek a befektetők.

Mizsér Attila, a 2024-es olimpiai pályázat sportigazgatója a budapesti rendezés mellett érvelt FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

Mizsér Attila, a 2024-es olimpiai pályázat sportigazgatója a budapesti rendezés mellett érvelt FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

Magyarország csődbe menne az olimpia megrendezésével - erről már a DK-s Gy. Németh Erzsébet beszélt az ülés előtt. Pártja továbbra sem támogatja a rendezést, az erre szánt pénzeket inkább az oktatásra és az egészségügyre költenék. A közgyűlésen azzal érvelt, az ország és a főváros nincs készen az olimpiarendezésre. Az LMP-s Csárdi Antal szerint az olimpiának még nincs realitása, hiszen a 3-as metró teljes akadálymentesítéssel egybekötött felújítására sincs pénz egyelőre.

A főpolgármester megismételte, ha a főváros megkapná a rendezés jogát, akkor olyan beruházások is megvalósulhatnának, amelyek csak sokkal később vagy soha. A budapesti olimpiát ellenzők Tarlós szerint félrevezetik a fővárosiakat, a rendezés költségeit ugyanis nem egyedül a városnak és az országnak kellene fedezni, jelentős pénzeket ad erre a NOB és szponzorok is lesznek. A NOlimpia kezdeményezést támogató ellenzéki politikusoknak a főpolgármester azt üzente, népszavazást akkor kellett volna kiírni, amikor másfél évvel ezelőtt szavaztak az olimpiai pályázati szándék benyújtásáról. (Amikor 2015-ben Horváth Csaba kezdeményezte a referendumot, Tarlós még korainak tartotta azt - a szerk.)

Csárdi a közgyűlésnek azt javasolta, a főváros vonja vissza az olimpiai pályázatot, amit a testület 5 igen és 22 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett elutasított. A Reflektor.blog közzétette, hogy a fideszes városatyák mellett elutasította a kezdeményezést Gajda Péter, a XIX. kerületi szocialista polgármestere, Hajdu László XV. kerületi DK-s polgármester, továbbá a civil jelölt Geiger Ferenc és Szabados Ákos. Horváth Csaba illetve Karácsony Gergely zuglói polgármester, a Párbeszéd társelnöke tartózkodott. Állítólag azért, mert mindketten a népszavazást támogatják.

Miután tegnap reggel is több ellenzéki várospolitikus sürgette, hogy hozzák nyilvánosságra a 4-es metró építéséről készült OLAF-jelentést, mert addig senki nem tudhatja, hogy a kormány állításai tényeken alapulnak-e, Tarlós a testület előtt ismét azt állította, 2010 után egyetlen szabálytalanságot fedezett fel az Európai Csalás Elleni Hivatal, ám az nem bűncselekmény. Ahogy korábban, most is kezdeményezi, hogy minél hamarabb hozzák nyilvánosságra a jelentést. Horváth szerint ez közös érdek, az ügyben a végső igazság pedig várhatóan a bíróságon derül majd ki. Gy. Németh Erzsébet szintén helyeselné, ha az OLAF megállapításai nyilvánosságra kerülnének. A főpolgármester, aki már látta a jelentést, erre úgy reagált, Horváth nyugodtan várhatja, hogy nyilvánosságra hozzák a jelentést, de a DK-s politikusról sem feltételezi, hogy része lett volna törvénytelenségben.

Jó hír, hogy a szmogriadó idejére a forgalomból kitiltott autók tulajdonosai tegnap délután óta ingyen utazhatnak a BKV-val. Erről is a közgyűlés határozott. A főpolgármester saját bevallása szerint azért javasolta ezt, hogy a legrászorultabbaknak segítsenek, nem híve ugyanis annak, hogy a legjobb környezetvédelmi besorolású, vagyis általában újabb és drágább autók tulajdonosai is ingyen használhassák a tömegközlekedést. Tegnap reggel óta Budapest közigazgatási területén tilos olyan gépjárművel közlekedni, aminek forgalmi engedélyében a környezetvédelmi osztályt jelölő kód 0; 1; 2; 3; 4, vagy a forgalmi engedély nem tartalmaz környezetvédelmi osztályt jelölő kódot. A fejlesztési tárca később elrendelte, ezen autósok forgalmi engedélyük felmutatásával a szmogriadó visszavonásáig a fővárosban a BHÉV, a MÁV-START és a Volánbusz állami megrendelésű elővárosi járatain is ingyen utazhassanak.

Párhuzamosan gyűjt aláírást a DK
Önálló aláírásgyűjtésbe kezdett az olimpia ügyében a DK. A kettősmérce.blog vette észre, hogy az ellenzéki párt Facebook-oldalán posztolt egy linket, ahol alá lehet írni az olimpiaellenes népszavazási kezdeményezést. A kérdés ugyanaz, mint a Momentum Mozgalomé, ám ha valaki itt csatlakozik, azzal csak saját adatait bocsátja a DK rendelkezésére. A népszavazást kezdeményező íveket ugyanis interneten nem lehet aláírni. Többen azzal vádolják a pártot, megtéveszti az olimpia ellenzőit és beleköp a kezdeményezők levesébe.
A közösségi oldalon a budapesti lakcímmel rendelkezőket a DK arra buzdítja, írják alá az utcán is az íveket. Azok, akik nem rendelkeznek budapesti lakcímmel, itt online-aláírásukkal fejezhetik ki szimpátiájukat az ügy mellett. Gréczy Zsolt, a DK szóvivője lapunknak állította, senkit nem akarnak megtéveszteni, hiszen az utcai ívek aláírására is biztatnak, a személyes adatok kezelésére joguk van, az internetes aláírásgyűjtési akcióhoz pedig hivatalosan kértek és kaptak engedélyt.


Korrupciós listát követel Szanyi

Bár a kormány ígéretet tett rá, a mai napig nem hozta nyilvánosságra a 4-es metró beruházása ügyében készített OLAF jelentést, így semmi nem támasztja alá Lázár János szavait, miszerint a korrupciós ügy teljes egészében a 2010 előtti ország-, illetve városvezetéshez köthető. Erre Szanyi Tibor, az MSZP EP-képviselője figyelmeztetett. Bejelentette, az OLAF főigazgatójától azt kérte, adják ki a hivatal által vizsgált magyar korrupciós ügyek listáját. Emlékeztetett, az OLAF szerint 2015-ben 17 esetben indítottak vizsgálatot uniós pénzekkel való visszaélések miatt Magyarországon, ebből 14 alkalommal fogalmazott meg ajánlást a magyar hatóságok felé, mivel maga a vádemelés már nem tartozik a hatáskörébe.

Jávor Benedek levélben fordult a 4-es metró beruházással érintett összes magyar hatóság vezetőjéhez, hogy hozzák nyilvánosságra az OLAF-jelentést. A Párbeszéd EP-képviselője azután fordult a hatóságokhoz, hogy megkapta Giovanni Kessler, az OLAF főigazgatójának válaszát, amelyből kiderült, a magyar hatóságok dönthetnek a jelentés nyilvánosságra hozataláról.

Polt Péter szerint 2011 óta a 4-es metró-ügyön túl mindössze négy pályázattal kapcsolatban emeltek vádat az uniós pénzekkel való visszaélés gyanúja miatt. Öt további ügyben bár indult nyomozás, a vádemelésig nem jutottak el, közölte a legfőbb ügyész. Emellett 19 ügyben folyik még nyomozás, de erről nem adnak ki adatokat.

Lukács György helyett Szent István

Lebontják Lukács György filozófus, politikus szobrát a XIII. kerületi Szent István parkban, ahol helyet kap majd egy az államalapító Szent István királyról készült alkotás. Ezt a jobbikos Tokody Marcell kezdeményezésére szavazta meg a testület.

Nem hagyják magukat a Fejér Megyei Hírlaptól elbocsájtott újságírók, új megyei hírportált hoztak létre a veszprémi Veszprém Kukac mintájára, amelyet szintén korábbi Pannon Lapok alkalmazottak készítenek. Klecska Ernő, a Fehérvár Kukac főszerkesztője szerint a "kukacból" brand épülhet a Magyar Idők tartalmait közlő Mediaworks-portálok alternatívájára. Az "ellenállóknak" hatalmas túlerővel kell szembenézniük, hiszen a Fidesz-közeli kiadó birtokolja a legtöbb megyei napilapot.