- Felteszem, a téli felkészülés napjai jobban telnek, mint a nyáriak, hiszen a nyári időszakkal ellentétben most van munkája.
- Nagyon jól érzem magam, hogy újra dolgozhatok, s az sem mindegy persze, hogy jó helyen tehetem ezt. Nyíregyházán nincs okunk panaszra, hiszen januárban egyszer egy hetet már jó körülmények között, Törökországban töltöttünk, jövő szerdán pedig újra 10 napra elutazunk. Minden adott a sikeres felkészüléshez.
- Magasabb szinten legutóbb 2014-ben, Pécsett volt vezetőedző – meglepte a Nyíregyháza tavaly októberi megkeresése?
- A nyírségiek ajánlatát megelőzően a megyei I. osztályban, Nagykőrösön edzősködtem, s utólag is úgy érzem, jó döntés volt odamenni. Teljesen váratlanul ért a nyíregyháziak ajánlata, melyet nagy örömmel fogadtam. Úgy gondolom, a közös munka idővel eredménnyel is párosulhat.
- Milyen célokért küzdhetnek tavasszal a második vonalban?
- Jól felépített futballklub ez, s ezt úgy mondom, hogy láttam már egyet, s mást a magyar futballban. Pályám során voltak jó és kevésbé emlékezetes időszakok, ám ez a klub az egyik legprofibb, ahol valaha megfordultam. A tulajdonos és a vezetőség nagyon jó körülményeket biztosít, így bátran kell vállalni, hogy a célunk a feljutás – még ha ez sokaknak furcsa is a másodosztály 10. helyezett csapatával kapcsolatban. Jelenleg 9 ponttal vagyunk lemaradva a már feljutást érő második helytől, úgy, hogy még 18 forduló hátravan. Nem egy lehetetlen küldetés a feljutást akár már az idén, hiszen úgy gondolom, hogy ez a keret a másodosztály szintjén a Puskás Akadémiáéval vetekszik.
- Nyilván feltérképezte már a másodosztály mezőnyét. Kik lehetnek a kiemelkedő csapatok?
- A Puskás Akadémia egyértelműen kiemelkedik a mezőnyből, viszont versenyben lehet a feljutó helyekért a Zalaegerszeg, a Békéscsaba és a Kisvárda is. A Soroksár bár jó őszt futott, mégis úgy gondolom, nem biztos, hogy ők a feljutásban gondolkodnak. A Balmazújváros kicsit sötét ló, náluk viszont erősebbnek érzem magunkat. Válogatott labdarúgóink vannak. Nem kiöregedett, hanem jó korban lévő, NB I-et, nemzetközi porondot megjárt labdarúgók (például a Bajnokok Ligájában is szereplő volt válogatott Rudolf Gergely - a szerk.), akik most ugyanúgy bizonyítani szeretnének, ahogyan én is. Számomra is óriási lehetőség újra nagy eredményt elérni – már amennyire az NB II-es bajnoki cím annak tekinthető –, illetve a játékosok is visszavágynak az élvonalba.
- Vezetett már NB II-es csapatot az élvonalba – ezúttal is érez magában motivációt?
- A Nyíregyházával a mesterhármasra hajtok, hiszen korábban két együttest is az első osztályba vezettem. A múltban is mindig úgy lehettem élvonalbeli edző, hogy az aktuális csapatommal feljutottam, így a cél egyértelműen a triplázás. Remélem, hogy már a nyáron sikerülni fog.
- Szerdán az NB I meglepetéscsapatával, a Vasassal játszottak edzőmérkőzést. Milyennek látta az angyalföldi csapatot testközelből?
Véber György
-
Életkora: 47 éves
-
Posztja labdarúgóként: középpályás
-
Bajnoki címek száma: 2
-
Válogatottságainak száma: 2
Főbb állomáshelyei játékosként
-
Újpest 1988-1995
-
Hapoel Haifa 1995-1996
-
Újpest 1996-2000
Jelentősebb állomáshelyei edzőként
-
Újpest FC pályaedző, utánpótlás 2004-2006
-
Lombard FC Pápa (NB II majd NB I) 2008-2011
-
Mezőkövesd (NB II majd NB I) 2011-2013
-
Pécs (NB I) 2014
-
Nyíregyháza (NB II) 2016-jelenleg is
- Egyértelműen megmutatkozott, hogy előttünk járnak, ezért is hasznos egy ilyen edzőmérkőzés (ami a Vasas 3-1 arányú sikerét hozta - a szerk). Tudatosan választottuk a Vasast, hiszen mindig erősebb csapattal kell játszani, ha komoly célt szeretnénk elérni. Ez a párharc erre nagyszerű volt, ízelítőt kaptam én is, hogy miben van még lemaradásunk. A vereség sosem jó, viszont nem esek kétségbe, hiszen tudom, hogy a csapat ezen a héten érte el a csúcsterhelést a felkészülésben. Fizikálisan nem volt vészes az összecsapás, ettől függetlenül tény, a Vasas előttünk jár. Taktikailag nagyon jól néztek ki, dinamikában, gyorsaságban is fölöttünk álltak. Testközelből látva őket elmondhatom, nem véletlen a jó szereplésük, le a kalappal előttük.
- Hármas holtverseny alakult ki az NB I élén, így elvben izgalmas a bajnokság, a szurkolók mégis elmaradoznak. Mi a véleménye a 12 csapatos élvonalról?
- A 12 csapatos formula szerintem nem szerencsés. Sosem volt jó, Magyarországon mindig 16 vagy 18 csapat volt. Ezzel Ausztriát és Svájcot másoljuk, csak éppen azt felejtjük el, hogy ott nagyon régóta, tradicionálisan ez van. Én azért a szurkolók között járok a futballban, így tudom, hogy ők is unják, amikor harmadszor-negyedszer játszik a csapatuk ugyanazzal az ellenféllel. Vegyük a Ferencváros-Újpest derbiket: szemlátomást ott is elmaradoznak a nézők, ami elgondolkodtató. A legnagyobb rangadó is elveszti a varázsát, ha egy félévben kétszer, háromszor van. Személy szerint nem tartom olyan jónak ez a felállást, nem látok olyan szintű szakmai emelkedést, mint néhányan, a szurkolók visszacsalogatásának tekintetében pedig pláne nem beszélhetünk előrelépésről.
- A legtöbb élvonalbeli klub élén manapság külföldi tréner dolgozik. Mi a véleménye erről?
- Mindent az eredmények döntenek el. Valóban egyre többen vállalnak munkát külföldről az NB I-ben, de arról a magyar edzők is tehetnek, hogy visszafoglalják a helyeiket. Amikor lehetőséget kapunk, olyan munkát kell végeznünk, hogy azt mondják a legjobb klubok vezetői is, hogy felesleges külföldről hozni trénert. Azt is látni kell, hogy a világfutballban is egyre inkább ilyen irányba mennek el a dolgok. Nyilván magyar szemmel nézve valamelyest kellemetlen, hogy ma már a fél mezőnynek külföldi az edzője, de hát most ezt a trend – hozzátéve, hogy vannak olyan trénerek, akik az eredményeikkel már igazolták, nem hiába kaptak bizalmat.
- Önnel kapcsolatban megkerülhetetlen, hogy az Újpestről is kérdezzem. Milyennek látja a lila-fehérek jelenét?
- A belga tulajdonos elméletileg nagyszerű hátteret biztosít, gyakorlatilag viszont nem látszik ebből semmi, hiszen egy Újpestnél azért mégis csak évről évre a nemzetközi porondról kéne beszélgetni. Igaz, most a kizárás miatt sem beszélhetünk erről, ettől függetlenül azonban a pályán sem érik el ezt. A mostani hatodik hely újpesti viszonylatban finoman fogalmazva sem egy kiugró teljesítmény. Az utóbbi években úgymond csendesen csordogálnak az Újpest dolgai, ami a klub múltjához mérten méltatlan. Az Újpestnek minden szezonban a nemzetközi szereplés kivívásáért kellene harcban állni. A szurkolók lélektanát ismerve a 2014-es kupagyőzelmet és a tavalyi kupadöntőt keveslik a drukkerek, ők azt szeretnék, hogy minden évben elől legyen az Újpest. Bízom abban, hogy ez hamarosan változni fog, s az Újpest újra meghatározó csapata tud lenni az élvonalnak – nemcsak nevében, múltjában, hanem teljesítményét tekintve is.
- Nyilván kényszermegoldás, de ahhoz mit szól, hogy az Újpest Kecskeméten játssza a hazai mérkőzéseit? Jól van ez így?
- Dehogy van jól, hogyan lenne. Már az sem volt jó, hogy a Fáy utcában játszottak. Persze ez egy nagyon bonyolult történet. Járok hetente Újpesten, s kívülről nem értem, mi a probléma, hiszen látszólag jó állapotban van a stadion. Nem tudom, van-e ennek valami háttere, hogy nem engedik a saját pályáján játszani a csapatot. A kecskeméti helyszín gondolom vészmegoldás, de ez nem maradhat így, nonszensz.
- Visszatérve Önre – Véber György mikor lesz legközelebb élvonalbeli edző?
- A közeljövőben reményeim szerint hamarosan újra az élvonalban dolgozhatok majd – természetesen a Nyíregyháza vezetőedzőjeként.