Kézilabda-vb - Döntős a házigazda

A címvédő és házigazda francia férfi kézilabda-válogatott 31-25-re legyőzte Szlovénia csapatát a világbajnokság első, csütörtöki elődöntőjében Párizsban.

Remekül kezdte a - telt házat jelentő - 15 600 néző előtt rendezett találkozót a francia együttes, amely kettős emberhátrányból két gólt is szerzett, ezzel a 11. percben már négy találattal vezetett (6-2), de ellenfele hamarosan felzárkózott (6-5). A szlovénoknak nem sikerült egyenlíteniük, sőt kemény védekezésüknek és hatékony támadójátékuknak köszönhetően a hazaiak az első félidő hajrájában az addigi legnagyobb különbséggel, öt góllal vezettek (13-8), amiből hármat őriztek meg a szünetig (15-12).

Eleinte a második felvonásban is jól tartotta magát a tudása legjavát nyújtó szlovén válogatott, de a 46. percben időt kellett kérnie Veselin Vujovic szövetségi kapitánynak, mert egyre komolyabbá vált a hátrány (25-19). A végjátékban sem változott a játék képe, így a házigazdák kiegyensúlyozott teljesítménnyel, végig vezetve nyerték meg a mérkőzést.

A franciák 11. alkalommal játszottak vb-elődöntőt, és hetedszer jutottak a fináléba, ahol a pénteki norvég-horvát meccs győztese lesz az ellenfelük. Legeredményesebb játékosuk hat találattal Nedim Remili volt. Csapata 52 lövésből szerzett 31 gólt, ami 60 százalékos hatékonyságot jelent. A meccs legjobbjának a franciák kapusát, Vincent Gerard-t választották, aki 39 lövésből 16-ot védett.

Az NB I-ben szereplő szlovén játékosok közül a veszprémi Blaz Blagotinsek egy, Gasper Marguc három, a szegedi Matej Gaber ugyancsak három gólt dobott.

Patrice Evra Fotó: Getty Images/Dean Mouhtaropoulos
Patrice Evra másfél évre az Olympique Marseille labdarúgócsapatához szerződött.

A 35 éves francia balhátvéd érkezését honlapján jelentette be a marseille-i klub, mely jelenleg a francia bajnokság hetedik helyén áll. A Manchester Uniteddel Bajnokok Ligája-győztes védő az olasz bajnok Juventustól igazolt most el, melynek színeiben mindössze három mérkőzésen volt kezdő a Serie A 2016/17-es kiírásában, ugyanakkor a csapat mind a hat Bajnokok Ligája-mérkőzésen játszott.

A 81-szeres válogatott Evra Angliában ötször, majd 2014-es klubváltását követően Olaszországban kétszer nyert bajnoki címet.

Elmaradt a futórekord

A világcsúcs megjavításának céljával rajtoló Kenenisa Bekele korán bukott, majd fél távnál feladta a dubai maratonit, melyen honfitársa, Tamirat Tola nyerte meg a férfiak versenyét, míg a nőknél a szintén etióp Worknesh Degefa győzött.

A tavalyi berlini maratonin minden idők második legjobb eredményével (2:03:03 óra) győztes Bekele magabiztosan készült idei első versenyére, s rekordot ígért, ám szerencsétlen módon már a rajt után elesett, s ugyan ezt követően felállt és folytatta, 22 kilométernél a sérült vádlija miatt kiállt. „Sajnálom, hogy nem sikerült megmutatnom kiváló formámat. Egy váratlan bukás részese voltam a rajtnál... Visszatérek” – írta Bekele egy közösségi oldalon.

A versenyt nagy iramban kezdték a futók, az élen haladók még fél távnál is a kenyai Dennis Kimetto világrekord-részidején belül voltak, a táv második felében azonban lassult a mezőny. A riói olimpián 10 000 méteren bronzérmes Tola magabiztosan, 2:04:10 órás pályacsúccsal győzött, több mint két és fél perccel megelőzve a második Mule Wasihunt (2:06:45 óra) és közel néggyel a harmadik Sisay Lemmát (2:08:03 óra).

A nőknél szintén teljes etióp siker született: Worknesh Degefa 2:22:35 órával nyert, Shure Demise 2:22:57-tel lett második, Arage Yebrgual pedig 2:23:13-mal ért célba harmadikként. A győztesek 200-200 ezer dollárral gazdagodtak.