romák;zsidók;tömegsírok;szerb-horvát projekt;

- Zsidó és roma tömegsírok feltérképezését tervezik

 A második világháború elején, 1941-ben kivégzett zsidók és romák szerbiai, valamint horvátországi tömegsírjainak helyszíneit feltérképező projektet mutattak be Belgrádban a két ország holokauszttal foglalkozó intézményei.

Milovan Pisari, a holokausztkutatással és -oktatással foglalkozó belgrádi központ képviselője a sajtónak a projekttel kapcsolatban kiemelte, hogy a vizsgálatok során Szerbiában tizenkettő, Horvátországban pedig három helyszínen találtak olyan tömegsírt, amelybe az 1941-es esztendő során kerültek zsidó, illetve roma holttestek.

A kutatások során Szerbiában két olyan helyszínt is találtak - Rakovicát és Bubanj Potokot -, amelyek eddig ismeretlenek voltak. Szerbiában emellett Torontálalmás (Jabuka), Jajinci, Ledine, Deliblát (Deliblato), Újvidék (Novi Sad), Nis, Leskovac, Kragujevac, Kraljevo és Szabács (Sabac) szerepel a helyszínek listáján. A horvát helyszínek Jadovno, Gospic és Pag városát érintik. 

A projekt keretében minden helyszínről kétnyelvű - szerb és horvát - internetes oldal készül, amelyen minden vonatkozó dokumentumot, tanúvallomást, képet és történelmi szöveget közölnek. Emellett bemutatják azoknak az embereknek a reakcióit is, akiknek nincs véleményük a tömegsírokról, illetve elutasítják azok létezését. "A projekt lehetőséget biztosít arra, hogy az elfeledett helyszíneket egy digitális platformon mutassuk be, és ilyen módon a régióban és külföldön is mindenki számára elérhetővé tegyük" - jelentette ki Milovan Pisari a projektismertető sajtótájékoztatón.

Aleksandar Gaon, a szerbiai zsidó közösségek szövetségének képviselője emlékeztetett arra, hogy a második világháború előtt mintegy 34 ezer zsidó élt Szerbia területén, a zsidó lakosság 84-88 százaléka a háború idején azonban életét vesztette.

A Kivégzőhelyek - A holokauszt első szakasza Szerbiában és Horvátországban címet viselő projektet a szerbiai zsidó közösségek szövetsége, a belgrádi központú, holokausztkutatással és -oktatással foglalkozó központ, valamint a rijekai egyetem bölcsészettudományi kara készítette a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA), valamint a szerb kulturális minisztérium támogatásával.

Németország és Franciaország közös meggyőződése, hogy az Európai Unió tagállamai csak együtt birkózhatnak meg a közösség előtt álló nagy belső és külső kihívásokkal - ezt mondta a német kancellár pénteken Berlinben Francois Hollande francia államfővel folytatott megbeszélése előtt. Angela Merkel sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy az EU elődjét, az Európai Gazdasági Közösséget megalakító római szerződés aláírásának 60. évfordulója alkalmából Németország és Franciaország felszólítja az uniós tagállamokat és intézményeket, hogy egyértelműen és közösen tegyenek hitet az EU és a liberális demokráciák mellett.