Australian Open;Nadal;Roger Federer;

2017-01-29 14:16:00

Federer nyerte az Australian Opent

Roger Federer megszerezte 18. Grand Slam-címét, miután gigászi, öt szettes mérkőzésen legyőzte Rafael Nadalt az ausztrál nyílt tenisztorna férfi fináléjában. A hölgyeknél a két Williams-lány mérhette össze erejét, Serena történelmi, 23. egyéni GS-sikerét aratta.

Szenzációs finálét vívott egymással Roger Federer és a spanyol Rafael Nadal az Australian Openen. A 35 esztendős svájci remekül kezdett, agresszívan teniszezett, s próbálta gyorsan befejezni a labdameneteket. Jobbára a 18. Grand Slam-győzelmére hajtó Federer akarata érvényesült, első szervái után 93 százalékban nyerte a pontokat, s be is húzta az első szettet. A másodikra "megérkezett" Nadal is, aki javítani tudott játékán, Federer pedig visszább esett, így a spanyol egyenlített. Hullámzott az összecsapás, a harmadik szett rendkívül simán lett a svájcié, ám a negyedikben a spanyol csillogtatta meg tudását. Ötödik, döntő játszmában dőlt el a győzelem sorsa. Nadal egyből brékelte Federert, s úgy tűnt a svájci kezéből kicsúszik a győzelem. A játszma közepén viszont elvette a spanyol adogatását, s maga javára fordította a 3 óra 40 percig tartó összecsapást. Mentális és fizikális tényezők is szerepet játszottak győzelmében, illetve az is, hogy fonák ütései nagyon stabilak voltak. A svájci a 2012-es wimbledoni sikere után nyert ismét GS-tornát, s korábbi saját rekordját javította meg. Immáron 18-szoros bajnoknak vallhatja magát, melyekből ötöt Melbourne-ben nyert.

“Őszintén szólva akkor is boldog lettem volna, ha veszítek. A tenisz egy kemény sport, itt nincs olyan, hogy döntetlen. Rafa, ha nekem kellett volna veszítenem, akkor is boldogan osztottam volna meg veled ezt a pillanatot”– nyilatkozta Federer, aki féléves kihagyás után aratta győzelmét.

Döntők
Női
S. Williams (amerikai, 2.)–V. Williams (amerikai, 13.) 6:4, 6:4
Férfi
Federer (svájci, 17.)–Nadal (spanyol, 9.) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3

A hölgyeknél Serena Williams történelmi, 23. Grand Slam-sikerére készült, míg nővére, Venus a 2008-as utolsó, wimbledoni sikere után küzdött nyolcadik győzelméért a női egyes döntőjében. Egészen elképesztő feszültség uralkodott mindkettőjükön szinte az egész mérkőzés alatt, hibát-hibára halmoztak, ilyen játékkal esélyük sem lett volna a fináléba kerülésbe. Mindketten elveszítették első két-két szervajátékukat, Serena pedig az első szett elején még ütőjét is összetörte. Az elsősorban mentális csatát a fiatalabb Williams-lány bírta jobban, így 6:4-re behúzta a szettet. A másodikban sokáig fej-fej mellett hozták szervajátékukat, majd Serena brékelt, s saját adogatásával zárhatta le az 1 óra 24 perces mérkőzést.

Serena ezzel pályafutása 23. Grand Slam-tornagyőzelmét aratta, amivel Steffi Grafot megelőzve az Open éra történetének legeredményesebb női játékosává lépett elő. Az immáron hétszeres Australian Open-győztes Serena hétfőtől ismét világelsőnek mondhatja magát.

Piros Zsombor junior bajnok
Piros Zsombor nyerte meg a juniorok versenyét, mivel a szombati döntőben 4:6, 6:4, 6:3-ra legyőzte az izraeli Isai Olielt. A 15. helyen kiemelt magyar játékos remekül alkalmazkodott a szeles körülményekhez, stabilan tartotta játékban a labdát fizikai fölényben lévő riválisa ellen - aki a torna negyedik kiemeltje volt -, és 1 óra 52 perc elteltével diadalmaskodott.
A 17 éves Piros 2010 óta az első magyar férfi teniszező, aki a juniorok között döntőbe jutott egy Grand Slam-tornán: akkor Fucsovics Márton Wimbledonban meg is nyerte a trófeát, és idáig ő volt az egyetlen magyar fiú GS-bajnok.
Piros a korosztályos ranglista 23. helyéről, balkezes izraeli riválisa 12-edikként kezdte a finálét, amelyet némi meglepetésre nem az egyik nagy stadionban, hanem egy szeles külső pályán rendeztek meg.
A 2015-ös fedettpályás magyar bajnok - aki eddigi öt meccsén szettet sem vesztett Melbourne-ben - rögtön elvette az izraeli adogatását, 2:0-ra ellépett, ám a keményen ütő Oliel visszabrékelt, és 34 perc alatt hozta a nyitójátszmát.
A folytatásban Piros jobban tartotta játékban a labdát, kétszer is elvette ellenfele szerváját, és 5:2-re elhúzott. Ekkor azonban megtorpant, 5:4-re visszaengedte az izraelit, aki az egyenlítésért adogatott, ám két kettős hibát is ütött, így a magyar játékos 35 perc elteltével kiegyenlített.
A döntő szettben Piros semmi-negyvenről hozta a szerváját, aztán 3:2-nél egy vonalra helyezett tenyeressel brékelte Olielt. Előnyét aztán sikerült végigvinnie, a mérkőzést pedig egy újabb nyerő tenyeressel fejezte be.
"Gratulálok Isainak, jó meccs volt. Köszönöm mindenkinek a támogatást, ti voltatok a legjobb közönség. Remélem, ti is élveztétek" - mondta a díjátadó ünnepségen Piros, aki második Australian Openjén szerepelt.
A férfiaknál Fucsovics és Piros révén a magyar tenisz két junior GS-trófeánál tart, a nőknél eddig három született: Kapros Anikó 2000-ben Melbourne-ben, Szávay Ágnes 2005-ben a Roland Garroson, Gálfi Dalma pedig 2015-ben a US Openen ünnepelhetett.