gáz;DK;gáztartalék;gáztározók;

2017-02-02 06:24:00

A télre még elegendő lesz a gáz

Az DK szerint Orbánék bűnös módon leürítették a hazai gáztárolókat - a közműhivatal indulatosan cáfol. A szakértő se lát nagy bajt, de ezt főképp az amerikai fejlesztéseknek és a piac működésének tudja be.

Egy-két héten belül kiürülhetnek a magyarországi kereskedelmi gáztárolók - idézi az MTI Gréczy Zsoltot, a Demokratikus Koalíció szóvivőjét. Szerinte hiába figyelmeztették a kormányt a gáztárolók feltöltésére így most "az időjáráson múlik, a magyarok fázni fognak-e". Emlékeztetett, hogy néhány éve az Orbán-kabinet az ellátás biztonságára hivatkozva vásárolta meg több százmilliárdnyi közpénzért a hazai gáztárolókat, ám ezt hazugságnak minősítette. Szerinte Orbánék olyan mértékben szolgáltatták ki az országot az oroszoknak, mint eddig senki a rendszerváltás óta. Súlyos hibának nevezte a stratégiai gázkészletek csökkentését is.

A káros és minden szakmai megalapozottságot nélkülöző riogatás kategóriájába tartoznak a magyar gázellátás veszélyeztetettségéről megjelenő, felelőtlen találgatások - fogalmazott a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). A külföldről ideirányuló vezetékek, a hazai gáztárolók és földgázmezők szerintük minden időjárási helyzetben garantálják a folyamatos üzemet. A fűtési időszak elején 3,7 milliárd köbméter - az egy évvel azelőttinél 13 százalékkal több - gáz állt rendelkezésre a hazai tárolókban - közlik. (Ebből 915 millió köbméter a külön nyilvántartott stratégiai készlet, aminek csapját csak rendkívüli probléma esetén nyittathatná ki az illetékes miniszter.) A készlet a MEKH-közlés szerint január 23-ra 1,8 milliárd köbméterig esett. A szezon fogyasztási csúcsát január 10-én, mínusz 10,8 Celsius-fokos napi középhőmérséklet mellett közel 70 millió köbméteres szinten mérték. A határokat keresztező gázvezetékek naponta legfeljebb 121,7 millió köbméter behozatalát teszik lehetővé. A behozatalban pedig nincs fennakadás - tették hozzá.

Bár a hurráoptimizmus helyett inkább a realitások talaján áll, azért Holoda Attila energetikai szakértő se érzékel gázellátási vészhelyzetet. Az Aurora Energy Kft. vezetője, volt energiaügyi helyettes államtitkár, a Mol egykori kitermelési főnöke szerint kétségtelen: Európában nem hogy hiány, de kifejezett bőség mutatkozik gázból. A farkasordító hidegek ellenére az ár esik. Ez az új amerikai palagázkitermelés tovagyűrűző hatása. Az USA fölös készleteit a Távol-Keleten passzolja el, míg az oda eddig szállító Katar és Indonézia tankereit Európa felé irányítja. Oroszország egyes mezőit még le is állítja. Az "ellátás biztonságát" tehát a szabad piac teremti meg.

Az Ukrajna felől Beregdarócnál az országba érkező, orosz gázt szállító vezetéken, amely naponta legfeljebb 50 millió köbméter leszállítására alkalmas, most közel 40 millió köbméter érkezik. A Magyarországot Ausztriával összekötő, napi 20 millió köbméter továbbítására alkalmas HAG-on napi 10-12 millió köbmétert kapunk. A több mint ötvenmilliárd forintból megépíttetett, napi hatmillió köbméter kapacitású magyar-szlovák vezetéken (amiből az Orbán-kabinet számításunk szerint mintegy negyvenmilliárdot a fogyasztókra és adófizetőkre hárított) továbbra se érkezik gáz. Holoda Attila ezt azzal indokolja, hogy onnan drágább gázt behozni, mint a többi útvonalon. Ez szerinte azért állt elő, mert az Orbán-kormány kezdettől fogva ódzkodott attól, hogy a többi hazai vezetékhez hasonlóan ezt is a Mol üzemeltesse. (Az egységet ma Pintér Sándor belügyminiszter felügyeli.) Holoda Attila szerint a Mol ma is olcsóbban üzemeltethetné a vezetéket, amibe így még gáz is kerülhetne.

A hazai kitermelés körülbelül napi 6,5 millió köbméter, a szinte kiürült kereskedelmi gáztárolók pedig már csak napi 20-25 millió köbméter kiadására képesek. A stratégiai tároló és a szlovák vezeték nélküli, ténylegesen működő rendszerek még így is képesek lennének akár egy további egy hónapos zimankó esetén is napi mintegy 100 millió köbméter biztosítására úgy, hogy minden idők legmagasabb fogyasztási szintje mintegy 90 millió köbméter, az idei csúcs pedig eddig nem érte el a 70 milliót. Kérdésünkre úgy vélte: "Orbánnak azért se lenne értelme ma Putyintól több gázt kérnie", nem nincs rá szükség, hanem mert ez nem is kormányközi szint.