Ferencváros;Kubatov Gábor;ultrák;vénaszkenner;Groupama Aréna;

2017-02-02 06:54:00

Kubatov Gábor nem enged a vénaszkennerből

Kubatov Gábor, a labdarúgó NB I-ben címvédő FTC elnöke egy tegnapi lapinterjúban újra aláhúzta: ameddig ő a klubelnök, nem szerelik le a biometrikus szenzorokat az Üllői úton.

Azon zöld-fehér szimpatizánsok, akik a tavaszi idény rajtját megelőző napokban reménykedtek, hogy idővel enyhülés következik a Groupama Aréna 2014-es megnyitása óta Magyarországon kizárólag a Ferencváros mérkőzéseinek látogatásához elengedhetetlen vénaszkenneres azonosítás ügyében, azok tegnap reggel csalódottan olvashatták a Lokált. A lap szerdai számában ugyanis Kubatov világosan kijelentette: addig nem várható változás ezen a téren, ameddig ő a Ferencváros első embere.

„Az ultrák nincsenek kitiltva a stadionból, hanem elhatározták, hogy nem jönnek be. Ők is a Ferencváros családjának tagjai, de ehhez az is hozzátartozik, hogy annak ellenére sem lettek kevesebben a meccseken, hogy a távolmaradást választják. A megüresedett helyeket betöltik új szurkolók, akik értékelni tudják, hogy kulturált keretek között biztathatják a csapatot” – nyilatkozta Kubatov, aki szerint az elmúlt évek során kiderült, hogy a drukkerek egy része nem vállalja a felelősséget a tetteiért, ezért nem tud megbízni bennük.

„Ha Kubatov Gábor így látja ezt, akkor valószínűleg nem ő a megfelelő ember a Ferencváros élén” – jelentette ki a Népszava érdeklődésére reagáló Hamberger Ádám, a Szurkolók Személyiségi Jogok Nélkül elnevezésű csoport vezetője. A mérkőzéslátogatást szervezett körülmények között az új létesítmény átadása óta bojkottáló FTC-tábor szószólója szerint Kubatov a szerdaihoz hasonló nyilatkozatokkal nyílt harcot folytat a klub híveivel szemben, akik a jegyvásárlás feltételeként szabott kötelező vénaszkenneres azonosítás ellen a továbbiakban is távolmaradásukkal tüntetnek. Hamberger szerint az évek során állóháborúvá fajuló huzavona a klub hagyományainak sárba tiprása, Kubatovnak pedig be kéne látni végre, hogy hiányoznak a fanatikusok a Groupama Arénából.

„Legutóbb egy éve tárgyaltunk a feltételekről Nyíri Zoltánnal (az FTC operatív igazgatójával – a szerk.), az egyeztetések azonban abbamaradtak, mi ugyanis személyesen Kubatov Gáborral szeretnénk beszélni. Az üzengetésnek úgy gondolom, semmi értelme. Beszélni kell a problémákról, illetve nyitottnak kell lenni azok megoldására. Részünkről ennek nincsen akadálya, hiszen a szurkolóknak is ez az érdeke. A klub hagyományaihoz méltó hangulatot szeretnénk teremteni a stadionban” – mondta el a csoportvezető.

Ameddig Kubatov az elnök, aligha megkerülhetők a beléptetőkapuk A SZERZŐ FELVÉTELE

Ameddig Kubatov az elnök, aligha megkerülhetők a beléptetőkapuk A SZERZŐ FELVÉTELE

A lapunk által megkeresett egykori Ferencváros-játékos, Szokolai László az üggyel kapcsolatban azt mondta, békét szeretne – nemcsak a vitatkozó felek között, hanem a stadionban is. „Ha lesz vénaszkenner a jövőben a Groupama Arénánál, ha nem, csak annyit szeretnék kérni, hogy a kilátogató szurkolók mindig úgy viselkedjenek, ahogyan az elvárható. Nem volna jó, ha a klubnak súlyos százezreket kéne fizetni büntetés címén a szövetségnek, a régi időket idéző focihangulat viszont egyértelműen hiányzik a stadionból. Nagyon boldog lennék, ha az elnök és a tüntető szurkolók idővel megegyeznének” – mondta el Szokolai.

A zöld-fehér mezt 1977 és 1983 között több mint 200 hivatalos mérkőzésen viselő egykori támadó nem ért egyet az európai szövetség iránymutatásával, amely szerint tilos a stadionokban görögtüzet használni, mert szerinte az egyfajta látványeleme a futballmeccseknek, a rendbontó magatartást ugyanakkor élesen elítéli. Mint fogalmazott: a sportklubok nem egymás ellenségei, hanem ellenfelei, ezt pedig a szurkolóknak is szem előtt kell tartani. „Azt szeretném, ha egyszer egy Fradi-Újpestre akár 4500 vendégszurkolót is beengedhetnének úgy, hogy miattuk nem kell lezárni szektort, mert a lelátón béke honol. Csodálatos stadionja van a Ferencvárosnak, remek volna, ha végre mindenki élvezhetné ezt” – zárt Szokolai, aki napjainkban is rendszeres vendége a bajnokcsapat találkozóinak.

Eltűnt kétezer néző
Évek óta 2500 fő körül stagnál a magyar labdarúgó NB I összesített átlagnézőszáma, ezt az adatot azonban jellemzően meghaladja a Ferencváros mérkőzései iránti érdeklődés. A lefelé ívelő tendencia viszont az Üllői úton is megfigyelhető: miközben a magyarfutball.hu adatai szerint a Groupama Aréna átadásának évében még átlagosan 8400 néző követte élőben az FTC hazai OTP Bank Liga-mérkőzéseit, addig a bajnoki- és kupagyőzelemmel végződő 2015/2016-os idényben 7700-an, a legutóbbi félévben pedig már csak 6400-an választották a zöldek meccseit. Hogy mindez a vénaszkennerrel vagy a sportág hazai megítélésével kapcsolatos összefüggés-e, azt ki-ki döntse el maga.