Magyarország - Újabb teniszsiker

2017.02.06. 06:52
FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ZHONG ZHI
Fucsovics Márton négyszettes csatában, bravúrral legyőzte Martin Klizant a Szlovákia-Magyarország tenisz Davis Kupa euro-afrikai zóna I-es csoportjában zajló párharc tegnapi mérkőzésén Pozsonyban, ezzel összesítésben a magyarok győzedelmeskedtek.

Pedig a 25 éves Fucsovics rögtön elvesztette az adogatását (0:3), és mivel a folytatásban bréklabdáig sem jutott el, 27 perc alatt odalett az első szett. A második elején a balkezes Klizannak már bréklabdákat kellett hárítania, a várt fordulat viszont csak 3:2-nél következett be, aztán a magyarok legjobbja 5:3-nál a szettért adogatott, melyet kilencedik ászával zárt le. Egy óra 1 perc elteltével tehát döntetlenre állt a csata, Fucsovics a második játszmában egyetlen pontot sem vesztett az első szervája után.

Az egyre többet rontó Klizan ismét elbukta adogatását, ám 0:2-ről 3:2-re fordított, majd ismét a magyar brékelt, aztán semmi-negyvenről hozta a szerváját (5:3). Mivel Klizan adogatásai továbbra sem működtek, és bődületes tenyereseiből is jó párat kiütött, 1 óra 45 perc játék után Fucsovics került 2-1-es szettelőnybe.

A negyedik felvonásban fej-fej mellett haladt a két fél, Klizan küszködött a játékával, Fucsovics azonban szórta a nyerő ütéseket, így jutottak el 5:5-ig. A 19 ásznál tartó magyar „semmire” hozta a szerváját, aztán sorra jöttek a meccslabdák, a másodikat Klizan egy vonalra ütött második adogatással hárította. A negyediknél viszont már nem volt ilyen szerencséje, így két és fél óra után a magyarok ünnepelhettek a pályán. A játéknapra kiírt utolsó egyes mérkőzést már nem játszották le.

Köves Gábor kapitány együttese ezzel továbbjutott, és az áprilisi holland-bosnyák párharc győztesével találkozik várhatóan szeptemberben. A folytatásban annak a csatának a győztese küzdhet meg az elitet felvonultató világcsoportba kerülésért.

Sikeres főpróbák után

2017.02.06. 06:51
Kleinheisler (csíkosban) és a Fradi is megharcolt a győzelemért FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM
A labdarúgó OTP Bank Liga csapatai közül a hétvégén többen utolsó téli felkészülési mérkőzésüket játszották a szombati Magyar Kupa játéknap előtt. A nyolcaddöntők rangadóján egymással találkozó Ferencváros a Népligetben, a Budapest Honvéd Telkiben nyert szombaton.

Már-már tavaszt idéző, verőfényes napsütésben, kellemes időben kezdődött a bajnokságban és a kupában is címvédő FTC hetedik, jelen állás szerint utolsó téli tesztmeccse. Részben talán az utóbbi hetek zord időjárása utáni ragyogó idő csalogatott ki minden eddiginél több szurkolót a népligeti műfüves pálya mellé, másrészről viszont a fokozott érdeklődés valószínűleg nem csak a legújabb igazolásoknak, Julian Kochnak vagy Kleinheisler Lászlónak szólt, hiszen a futballmeccs után a kézilabdáé volt a főszerep a Népligetben. Többek a Tatran Presov elleni találkozót követően kezdődő Bajnokok Ligája mérkőzésre szóló belépő megvásárlása után, a kezdésig hátralévő időben lesték meg a bajnokcsapatot.

Thomas Doll vezetőedző az újonnan csatlakozók közül Koch és Kleinheisler mellett Botka Endrének és Amadou Moutarinak szavazott bizalmat kezdőként a szlovák első osztály sereghajtója ellen, előbbi játékosai révén pedig már 10 perc alapján is vezethetett volna a vendéglátó. A folytatásban előbb Erik Streno remek egyéni teljesítményének köszönhetően az eperjesiek jutottak előnyhöz, majd percekkel később Hajnal Tamás szabadrúgásgóljával egyenlített a magyar bajnok.

Pécsi MFC–Paks 2–2
Siroki Brijeg (bosnyák)–Gyirmót 2-2 (büntetőkkel 5-4)

Az 1-1-ről folytatódó második játékrészre Doll „sorcserét” hajtott végre (mások mellett pályára lépett két további téli szerzemény, Janek Sternberg és Bognár István is), a játék viszont csendesebb mederben csordogált tovább. A slusszpoén a hajrában következett: a sérüléséből visszatérő Varga Roland a jobboldalról indulva cselezte be magát a büntetőterületen belülre, ahonnan egy remek cselt követően a jobbalsóba lőtt, egyúttal eldöntötte a párharc kimenetelét. A Fradi-drukkerek többsége a zöld-fehér sportdélután első sikerét kipipálva, elégedetten sétálhatott át az edzőpálya mellett magasodó Elek Gyula Arénába, a labdarúgók pályaedzője viszont több tennivalóra hívta fel a figyelmet a február 11-i, Honvéd elleni kuparangadó előtt.

„Remélem, hogy a ma látottnál azért jobbak leszünk a tavasz folyamán. Védekezésben és támadásban is van még javítanivalónk” – közölte a Népszavának nyilatkozó Máté Csaba. – Kicsit nyugodtabbnak kell lennünk, ha nálunk van a labda, többet kell birtokolnunk a labdát, s még több helyzetet kell kialakítanunk. Hátul még mindig elkövetünk olyan hibákat, amelyek gólt, gólhelyzetet eredményezhetnek az ellenfélnek, így szerintem még van tennivaló a tétmérkőzések előtt – figyelmeztetett a szakember.

Lapunk érdeklődésére Máté elmondta, hogy a szakmai stáb fejében már körvonalazódik, melyik futballisták kapnak bizalmat kezdőként a kispestiek elleni idénynyitón vagy akár az azt követő bajnoki találkozókon. A pályaedző a szerdán befejeződött tíznapos spanyolországi edzőtábort annak ellenére is hasznosnak értékelte, hogy a csapat három kinti meccséből egyet sem nyert meg. „Valenciában nagyon jó ellenfelek ellen tudtunk játszani, akikkel szemben megmutatkozott, hogy miben vagyunk elmaradva tőlük, illetve mi az, amiben fel tudjuk venni a versenyt. Noha a riválisokhoz hasonlóan vegyes csapatokkal játszottunk, az eredmények miatt kicsit csalódottabb lehet az ember, hiszen mindig nyerni szeretnénk. Jó pályákon, ideális körülmények között tudtunk edzeni, úgyhogy mindenképpen hasznos volt a kint töltött néhány nap” – értékelt Máté, aki egy pozitívumot is kiemelt. „Az ősz után mindenképpen pozitívum, hogy Spanyolországban két mérkőzést is kapott gól nélkül sikerült lehoznunk, korábban ugyanis problémák forrása volt, hogy rengeteg gólt kaptunk. A góljaink nagy része súlyos egyéni hibákból történt az ősszel, ezen kell mindenképpen javítanunk a folytatásra.”

A kupamérkőzés másik résztvevője, a bajnokságban pillanatnyilag csak rosszabb gólkülönbsége miatt második Budapest Honvéd Telkiben nyert 2-1-re horvát ellenlábasával szemben. A szerdai, Poli Timisoara ellenében megnyert mérkőzéshez hasonlóan ezúttal is góllal vette ki a részét a sikerből a kispestiek gólkirályjelölt támadója, Eppel Márton, akinek aktuális formája bizakodásra adhat okot kispesti körökben.

Papírforma magyar győzelmek

2017.02.06. 06:50
Görbicz Anita volt a Győr legeredményesebbje Dániában FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM
Az FTC Rail-Cargo Hungaria és a Győri Audi ETO KC is győzelemmel folytatta szereplését a női kézilabda Bajnokok Ligája középdöntőjének 2. játéknapján. A fővárosiak szombaton kilenc év után fogadhatták ellenfelüket újra a Népligetben, míg a kisalföldiek tegnap Görbicz Anita remek egyéni teljesítményének köszönhetően győzedelmeskedtek.

Népliget, végállomás. Dabasi és Syma-csarnokbéli kitérők után a Ferencváros játékosai szombaton úgy érezhették: megannyi albérletben töltött esztendő után hazatértek a Bajnokok Ligájában is. Természetesen nemcsak a kiváló kézilabdázókat, hanem az Elek Gyula Arénába a mérkőzés egészében fergeteges hangulatot teremtő Fradi-szurkolók is feldobta a visszatérés – a fanatikusokat az sem zökkentette ki a mindvégig hangos dalolászásból, hogy a német ellen kapuvédői lila felsőben léptek pályára.

Planéta szerint kár a hajráértFORRÁS: THUERINGER-HC.DE

Planéta szerint kár a hajráért FORRÁS: THUERINGER-HC.DE

A kézilabdapályán történtek persze nem is adtak különösebb okot arra, hogy a drukkerek mással foglalkozzanak. A zöldek kapusa, Bíró Blanka bravúrral mutatkozott be, a kontratámadásból pedig Faluvégi Dorottya juttatta előnyhöz a házigazdát. Noha 3-2-ig még kapaszkodott a válogatott jobbátlövő Planéta Szimonetta nélkül kezdő Thüringer, a 10. percben már 7-3-ra állt a párharc. A következő negyedórában ugyan felvette a kesztyűt a mérkőzést kimondva kimondatlanul is a jövő heti, német bajnoki rangadóra való felkészülésnek szentelő vendégcsapat, amely egészen 11-10-ig zárkózott fel, a félidőt megelőző percekben már újra a Fradi volt nyeregben, így fél óra után 15-10 állt az eredményjelzőn.

A térfélcserét követően amolyan örömkézilabdát láthatott az Elek-aréna továbbra is lelkes közönsége, miközben a németek 12 perc alatt csupán kétszer találtak be. A magasabb sebességre kapcsoló FTC állva hagyta ellenfelét; hiába kért rövid időn belül kétszer is időt a vendégeket felkészítő Herbert Müller, a villámgyors zöld-mezeseket nem tudta megállítani az ekkor már Planétával (is) rohamozó német bajnok. A hajrára még a sérüléséből visszatérő Szöllősi-Zácsik Szandra is beállt a Fradiba, amely csapat az egy héttel korábbi, Franciaországban aratott sikerét követően újabb értékes győzelmet aratott.

„Biztosan nagyon sok pluszt adott a lányoknak az, hogy újra abban a csarnokban játszhattak, ahol edzünk és a legtöbb időnket töltjük. Ettől is hazai pálya a hazai pálya. Természetesen a szurkolók támogatásától is, akik ma is csodálatos hangulattal töltötték meg az arénát” – nyilatkozta lapunknak a lefújást követően Elek Gábor, a budapestiek vezetőedzője. – Fizikailag vagyunk olyan állapotban, hogy a kritikus szakaszokban rá tudunk tenni egy lapáttal, így pedig a németek ellen is kirajzolódott a különbség. Bevallom, az első félidőben a támadójátékunk annyira nem tetszett. Lassabbak voltunk, a lerohanásainkban pedig nagyon biztonsági játékot játszottunk. Amint rágyorsítottunk az első félidő végén és a második játékrész elején, látványosan eredményesebbek lettünk – értékelt a tréner.

Egyébként nemcsak a zöld-fehérben játszók, s a magyar csapatért lelkesedők várták a honi ezüstérmes és a német első BL-randevúját, hanem Planéta Szimonetta is. A győri nevelésű válogatott jobbátlövő lapunk érdeklődésére bevallotta, hogy az utóbbi két hétben nagyon várta már a magyarországi utazást, hiszen amellett, hogy több családtagja a helyszínen követte mérkőzését, vasárnap plusz egy napot szülőhazájában tölthetett szerettei körében. A Fradi ellen három gólt szerző játékos csak az első 30 perc hajráját sajnálja.

„Reménykedtem benne, hogy legalább egy játékrész erejéig tudjuk tartani a Fradit, s ha az első félidő utolsó öt perce másképpen alakul, akkor azt mondom, hogy tökéletes lett volna a kép. Amit tudtam a Ferencvárosról, azt megosztottam a társakkal a felkészülés során. A maximumot nyújtottuk, ám mindenképpen az első félidőben kellett volna őket jobban megtartanunk, abban ugyanis biztos voltam, hogy amikor kijön a Fradi a második félidőre, rögtön az elején átrobog rajtunk” – értékelt a Népszavának a 38-szoros válogatott. Planéta szerint az összességében sima vereség mégis építőleg hat a Thüringer csapatára a szerdai, számukra kiemelten fontos Bietigheim elleni bajnoki mérkőzést megelőzően.

„Maximálisan szolgálta a felkészülésünket a budapesti párharc, ugyanis úgy gondolom, hogy lövő-kvalitásban és cselező-játékosok tekintetében is hasonlóan felkészült a Bietigheim (a német pontvadászat jelenlegi éllovasa – a szerk.), mint az FTC. A felkészülés szempontjából mindenféleképpen jó volt látni azt, hogy hogyan kell védekezni ilyen típusú játékosokkal szemben.”

Amint az várható volt, tegnap a magyar bajnok Győri Audi ETO KC is érvényesítette a papírformát a BL-ben. A Nora Mörk révén vezetést szerző, majd előnyét a 30 perc alapján kétgólnyira duzzasztó ETO győzelme az első félidei helyenként szoros állás ellenére sem forgott veszélyben. Győri részről a 11 gólt szerző Görbicz Anita mellett a második félórára jelentősen feljavuló védelem teljesítménye kiemelendő.

A BL következő játéknapján a Fradira és a Győrre is éles ütközet vár. Az FTC játékosai a csoportban egy ponttal mögöttük következő Buducnost vendégei lesznek vasárnap Podgoricában, míg a Győr – szintén a hét utolsó napján – az üldöző Larvikot fogadja.

A női BL hétvégi eredményei
Középdöntő, 1. csoport
FTC Rail-Cargo Hungaria-Thüringer HC 32-24
Astrakhanochka-Buducnost 21-34
HC Vardar-Metz 23-21
Az 1. csoport állása: 1. Vardar 11 pont, 2. FTC 9, 3. Buducnost 8, 4. Metz 4 (143-143-as gólkülönbség), 5. Thüringer 4 (149-164), 6. Astrakhanochka 0.
2. csoport
RK Krim Merkator-CSM Bucuresti 21-24
Larvik-FC Midtjylland 24-22
Team Esbjerg-Győri Audi ETO KC 26-32
A 2. csoport állása: 1. Győr 9, 2. Larvik 8, 3. Midtjylland 6 (150-151), 4. Krim Merkator 6 (155-173), 5. CSM Bucuresti 5, 6. Esbjerg 2.