Parlament;Románia;bizalmatlansági indítvány;tüntetések;

2017-02-08 06:32:00

Ma bizalmi szavazás a bukaresti parlamentben

Bár csillapodott az utcai tüntetések lendülete, teljességgel nem szűntek meg a kormányellenes demonstrációk Romániában. A kifogásolt büntetőjogot és perrendtartást módosító kormányrendeletet ugyan még vasárnap visszavonta a Grindeanu-kabinet, ám ez már a kibontakozó bizalmi válságon nem sokat segíthetett. A kormány felvetette az igazságügyi miniszter menesztésének lehetőségét, de a tüntetők a szociálliberális kormány egészének lemondását követelik.

Klaus Johannis államfő tegnap beszédet mondott a bukaresti parlamentben, ahol a 2017-es költségvetést is elfogadták. Ma az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványról szavaz a román törvényhozás. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) indítványának sikerét kizártnak tartják az elemzők, mert annak ellenére, hogy a nagyobbik kormánypárton, a szociáldemokrata PSD-n belül érezhető a pánik és a belső lázadás is, a pártot azért nem rendítették meg annyira a tüntetések, hogy alig néhány hét kormányzás után önmagát megbuktassa.

A PSD-ALDE koalíciónak parlamenti támogatást nyújtó RMDSZ tegnap a költségvetést megszavazta. Kelemen Hunor elnök bejelentette, a bizalmatlansági indítvány vitáján a magyar képviselet részt vesz, de nem szavaz.

Johannis parlamenti jelenléte botrányba fulladt, a PSD képviselői ugyanis kivonultak a teremből az államfő beszéde alatt. A kormánypártok többek között feszegetik az államfő felelősségét a bizalmi válságban, hiszen személyes jelenlétével is támogatta a tüntetőket. Szociáldemokrata politikusok az „államfői puccskísérlet” kifejezéssel is kacérkodtak és Johannis menesztésének gondolatát is felvetették. Tegnap azonban az államfő leszögezte, nem kívánja megbuktatni a kormányt, de úgy vélekedett, hogy a Btk.-t módosító sürgősségi rendelet hatálytalanítása és az igazságügyi miniszter esetleges leváltása nem oldja meg azt a válságot, amelybe szerinte a kormánypártok sodorták az országot.

Úgy fogalmazott, az előrehozott választásokat nem tartja jó megoldásnak, „fényes győzelme után” a jelenlegi koalíciónak kell továbbra is kormányoznia, de ezt az eddiginél sokkal felelősségteljesebben kell tennie. (Johannis volt pártja, a PNL volt a választások nagy vesztese.) A PSD-s honatyák akkor hagyták el az üléstermet, amikor Johannis padsoraik felé fordulva azt mondta: „Eddig nem a lakosság jóléte volt számotokra a prioritás, hanem a korrupt politikusaitok dossziéinak megsemmisítése”.

Johannis egyértelművé tette, a PSD-től várja a megoldást, és ha az nem születik meg sürgősen, akkor az elnöki hivatalban válságkezelő konzultációt hív össze. Az államfő bejelentette azt is, hogy amint választ kap igénylésére a parlamenttől, kiírja a korrupcióról szóló referendumot.

Megszólalt a volt államfő is. Traian Basescu egy televíziós műsorban azt állította, az igazságügyi miniszter és a miniszterelnök egyértelműen felelős azért a „ribillióért", amit a büntető törvénykönyveket módosító kormányrendelettel okoztak. Kérdés, hogy a kormány a helyén maradhat-e, ha kijavította a hibáját. Hozzátette, nem szeretné a PSD-t védelmébe venni, de a Btk.-t mindenképpen módosítani kell.