Tarlós István;budapesti olimpia;Szederkényi Csaba;olimpiai népszavazás;

2017-02-10 10:07:00

NOlimpia - Tarlósnak üzent a budapesti világkiállítás első vezére

Szederkényi Csaba, az 1996-os Budapest+Bécs Világkiállítás első pénzügyi vezetője nyílt levélben fordult Tarlós István főpolgármesterhez, amiben azt kérte, hogy álljon az olimpiai népszavazás élére. A dr. Balás Péter későbbi miniszter és Kovács István vezérigazgató irányítása mellett dolgozó szakember szerint komoly dolgokban csak ismeretek birtokában lehet dönteni, ezért lapunknak is továbbított levelében felsorolta a Budapesten szervezett olimpia lehetséges következményeit.

A világkiállítás volt pénzügyi vezetője azt írja Tarlósnak címezve: tudnia kell Önnek és az egész országnak legalább annyit a tervezett Olimpiáról, hogy:

- Görögország példája ékes bizonyíték arra, hová vezet néhány sport mániákus gigalomén álma. Ma már az IMF is finanszírozhatatlannak tartja az országot és az adósságot. Míg a 2004 es Olimpia előtti 70%-os eladósodottság 2010 -ben 130 %-ra (Magyarország akkor 78 %-on állt), az mára már  275 %-ra emelkedett.

- Ismerve a korrupciós helyzetünket (ma már csak Bulgária van mögöttünk az Unióban), a 2024 re prognosztizált árfolyamot, a kormányoktól független alátervezéseket majd többszörös felülszámlázásokat (Margit híd, 4-es metró, Dagály stb.) biztosak lehetünk benne, hogy akkori áron 10 ezer milliárd alatt nem áll meg a teljes rendezvény összköltsége.

- Minden hitelből fog megvalósulni, miközben már így is évente átlagosan ezer milliárd forinttal lépjük túl a büdzsét, adósítva tovább az országot - figyelmeztet a szakember. Szerinte a következő 8 évben az államadósság csak a kontrollálatlan gazdaságpolitika eredményeként 8-10 ezer milliárd forinttal növekedhet tovább. A konkrét  olimpiai előkészületek komplexen legalább 3 ezer, de inkább 5-8 ezer milliárddal növelhetik eladósodottságunkat, így még egy szakmai szempontból sikeres olimpia zárása után is azzal kell szembesülnünk, hogy a pillanatnyi –így is horribilis - 26 ezer milliárdos államadósság cca 40-45 ezer milliárdra emelkedhet.

- És itt jön a legnagyobb tragédia - figyelmeztet Szederkényi. Miután minimális energiát fordítunk a szakképzett állomány itthon tartására, így 2024 után azzal szembesülünk, hogy 3 millió nyugdíjasnak, 1 millió feletti hátrányos helyzetű romának, jó ha 3 millió (döntően még mindig minibálbéres) adófizetőnek kellene nem csak fenntartani az oktatást, egészségügyet, honvédelmet stb, de még törleszteni is a fent levezetett óriástartozás kamatterheit.

- Olyan „apróságokról” sem illik azért  elfelejtkezni mint  Paks 2 további 5 ezer milliárdos belépő terhe, vagy hogy 2024 után, amennyiben  még nem vertük szét az Uniót, lesz e egyáltalán még lehívható támogatás.

A támogató politikusok és gazdasági hátterük persze mindenképpen nyernek, hiszen óriási pénzek vannak már az előkészületekben, még több a megvalósításban. A bukást is magában foglaló törvények őket védik majd, így felelősségre vonásuk eleve kizárva, miközben vagyonuk az offshore cégekben örök habzsi-dőzsit biztosítanak számukra. Nekik nem gond az orvoshiány, a pisai jelentés, egy megsemmisülő ország, szláv szomszédaink várják Trianon befejezését - írja, hozzátéve: ha ezt akarjuk , akkor rendezzünk Olimpiát. Ha élni akarunk, állítsuk le népszavazással, vagy anélkül ezt a borzalmat! - írta nyílt levelében a volt pénzügyi vezető.