Az MSZP országértékelőjét a párt élőben közvetítette Facebook-oldalán, az alábbi videóra kattintva visszanézheti az országértékelőt!
Molnár Gyula a Szabad Sajtó Alapítvány rendezvényén hangsúlyozta, hogy az MSZP győzelemre készül. "Nagyon büszke vagyok arra, hogy ennek a pártnak a kilencedik elnöke lehetek" - jelentette ki Molnár, aki a Momentum Mozgalom sikeres aláírásgyűjtése kapcsán köszönetet mondott a NOlimpia-kampányban résztvevőknek. A pártelnök arra figyelmeztetett, hogy Budapest nem készült fel a 2024-es olimpiára.
Molnár Gyuláék változást akarnak. FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava
Az MSZP elnöke szerint 2017 a megoldások éve lesz. "Magyarországon fellendülés az, ha Orbán Viktor veszíti el a munkáját, mi ezen fogunk dolgozni - ígérte Molnár, aki megköszönte Botka Lászlónak, hogy ilyen körülmények között is bevállalta a miniszterelnök-jelöltséget. Szerinte bármikor legyen a választás, készen állnak arra, hogy leváltsák az Orbán-kormányt, mert a Fidesz leváltható, Magyarország pedig megjavítható.
Botka László beszédében a társadalmi egyenlőtlenségekre hívta fel a figyelmet. Mint mondta: "Magyarországon emberek tömege képtelen megéli a fizetéséből, négy millióan élnek a létminimum alatt, a kórházi várólisták már hosszabbak, mint az Árpád-híd". Szerinte a többségnek elege lett abból, hogy a hangjuk nem ér el a Parlamentig, ezért azt hitték, hogy egy erős kezű vezető biztos megoldást jelent. Mint mondta, a korábbi baloldali politika azért bukott meg, mert naivan elhitték, hogy a modernizációnak nem lesznek vesztesei, a populista politikusok pedig felismerték és kihasználták az emberek elégedetlenségét.
Az MSZP miniszterelnök-jelöltje azt is elmondta, le kell vonni a következtetéseket a korábbi baloldali és liberális kormányzás balfogásaiból, mert szerinte a jobboldali populizmus a baloldali kormányzás terméke, és csak az állhat ki hiteles programmal, aki levonta ezt a következtetést. Bár Botka nem mondta ki Gyurcsány Ferenc nevét, úgy fogalmazott, hogy a baloldal legmegosztóbb politikusának ki kell kerülnie a politikából.
MTI Fotó: Mohai Balázs
Az MSZP miniszterelnök-jelöltje az egészségügy és az oktatás siralmas helyzetéről is beszélt, ami szerinte döbbenetes képet mutat a magyar valóságról. "A kisnyugdíjasok többsége nyomorog, a napi betevőt is alig tudják előteremteni, a közmunkaprogramból esély sincs kitörni. Ma Magyarországon minden harmadik gyermek szegény vagy kirekesztett családban nő fel. Több mint fél millió honfitársunk hagyta el az országot. Nem erre adott felhatalmazást a magyar társadalom sem 2010-ben, sem 2014-ben" - hívta fel a figyelmet a politikus.
"Igazi baloldali fordulatra van szükség" - figyelmeztetett Botka. Hangsúlyozta: visszatért az "urambátyám-világ", egyes emberekre próbálják áthárítani a felelősséget, de aki lenézi, megveti az ország embereit, az nem méltó az ország vezetésére. "Mi a baloldalon egészen máshogy gondolkodunk. Nemet mondunk Orbán kasztrendszerére, ahhoz, hogy az ország előre, és ne visszafelé induljon, a jövőben mindent máshogy kell csinálnunk" - ígérte. Szerinte ha a Fidesz marad hatalmon, akkor még inkább elözönli majd az utcákat a bűnözés, elviselhetetlenebb lesz az egészségügy, elzárulnak az utak a felemelkedés lehetősége előtt. Ők viszont az erős középosztályra támaszkodnának, így javulhatna az életminőség-és az élettartam, nem kellene azon aggódni, hogy a gyermekeink tisztességesen tudnak-e majd boldogulni.
"Én a sikeres Magyarországban hiszek, ennek megvalósítása a lehatározottabb szándékom" - jelentette ki Botka. Szerinte Magyarország változásért kiált, a szavazók azt akarják, hogy olyan vezetők vegyék át az irányítást, akik nem taposnak a kisemberek fejére, és kihúzzák a gödörből az országot, akiknek elveik vannak és az erkölcsi iránytűjüket nem a pénz mozgatja. Az MSZP programja szerint mindenki egyformán értékes tagja a nemzetnek, aki Magyarországon akar boldogulni, és fontos számára a magyarság felemelkedése, az jó magyar hazafi - hangsúlyozta.
"Mi nem leszünk Putyin legvidámabb barakkja, Magyarország az unió büszke tagja" - mondta Botka, hozzátéve: látjuk Brüsszel hibáit, az óriási bürokráciát, az emberektől eltávolodó döntéshozatalt, de tudjuk, hogy a magyaroknak az EU-n kívül nincs jövő. Mint mondta, Magyarország kiáll nyugati szövetségesei mellett. Az EU-t nem bomlasztani kell, hanem megerősíteni – tette hozzá.
Kitért az egészségügy helyzetére, ahol a jövedelem függvénye most az, hogy ki milyen ellátáshoz jut. Az oktatásról azt mondta: a tanárok és diákok terheit csökkenteni kell, és több pénzt kell rá költeni. Kiemelte, hogy kormányra kerülve az egészségügy és az oktatás rendbetételével kezdenék a munkát, amire szerinte az oligarchák megadóztatásával, a korrupció megzabolázásával lehet forrást teremteni.
"Hajrá Magyarország, hajrá demokraták!" - zárta beszédét Botka László az Orbán Viktoréhoz hasonló felkiáltással, ami a szocialisták kormányfő-jelöltjének szájából mégis egészen máshogy hangzott.
Botka László korábban a 24.hu-nak adott interjúban saját mostani szerepvállalásáról úgy fogalmazott, "ökörség" az a sajtóban terjedő hír, hogy a jelöltséget csak médiahekknek szánja. "Mi a lópikulának csinálnék én médiahekket" - tette fel a kérdést, hozzátéve: tovább is húzhatta volna "az MSZP örök ígérete" szerepet, kényelmesen elmondhatta volna Szegedről is, hogy mit gondol a világról, de inkább felvette a kesztyűt, mert hisz abban, hogy nem biztos a bukás 2018-ban. Ahogy hisz abban, hogy a most még mellé nem álló ellenzéki pártok, mint az LMP vagy az Együtt is támogatni fogja, még akkor is, ha utóbbi ötletét, az előválasztást nem tartja jónak. Botkát egyébként a Baloldali Önkormányzatok Közössége (BÖK), így több mint harminc polgármester is támogatásáról biztosította. Megismételte azonban, a DK elnökével nem akar együtt dolgozni. "Nincs Gyurcsány-fóbiám, a személyes véleményem jobb róla, mint az átlagválasztóé, de ettől még tény, hogy az Orbán leváltásához szükséges többség nem szedhető össze, míg Gyurcsány a bal egyik vezetője. Csak akkor hisznek nekünk az emberek, ha garanciát adunk rá, hogy nem a 2010 előtti kormányzás hoznánk vissza" - fogalmazott Botka.
Lásd még: Botka: Orbánnak és Gyurcsánynak is távoznia kell a közéletből