„Ma már azt mondom, 2016-ban túl óvatosak voltunk, kevés koncertet szerveztünk. Bejöttem a MOM Kulturális Központba, hogy van egy ilyen ötletem, aztán végül négy koncertet csináltunk - fejti ki Balázs János, a Cziffra Fesztivál szervezője, Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, aki szerint a tavalyi első fesztivál kétségkívül nagy sikert aratott, magasra tette a mércét. „Már januárban nem lehetett jegyeket kapni, a gálakoncertből nyilvános főpróbát kellett rendeznünk, és arra is elfogyott az összes jegy másfél hét alatt. Most megdupláztuk a koncertek számát és a Zeneakadémián is lesznek hangversenyek. Persze mindig is a MOMKultot fogom tekinteni a fesztivál anyaintézményének, hiszen ők voltak azok, akik első szóra mellénk álltak. Az első fesztiválon csak magyar művészek léptek fel, viszont ha integrálódni akarunk a nemzetközi piacon, ahhoz sztárokra is szükség van. Így sikerült megnyernünk két fantasztikus zenészt: Fazil Say zongora- és Mischa Maisky csellóművészt. Ők ketten fognak fellépni a Zeneakadémián, a harmadik ott rendezendő koncert pedig Rost Andreával közös estem lesz” – mondja Balázs János.
Az is újdonság, hogy – Kállai Ernő koncertmester szakmai vezetésével – megalapították a Cziffra György Kamarazenekart, amely a zenekari repertoáron túl különleges átiratokat is fog játszani. Balázs János szerint „mindez azért is fontos, mert hosszú távon gondolkodunk, és egy előadóművész emlékét középpontba állító fesztiválnál nehéz a fenntarthatóság, hiszen nem lehet mindig csak őt a középpontba állítani. Fontos kérdés, hogyan lehet hosszú távon ebből olyan fesztivál, ami új színfoltja lesz az európai zenei életnek. A megoldást én az utánpótlásban látom, hiszen Cziffra Györgynek is egyik eszméje volt a fiatal zongoraművészek támogatása.”
Cziffra eleinte azzal segített, hogy az általa tehetségesnek tartott fiatalokat magával vitte egy-egy fellépésére, tévés szereplésére, és saját estjein lehetőséget biztosított számukra is a megmutatkozásra: „Szokásos ráadásom helyett átadtam nekik a székemet” – írta az Ágyúk és virágok címmel magyarul is megjelent önéletrajzában. Világszerte ünnepelt zongoraművészként szerzett vagyona legjelentősebb részét a a franciaországi Senlis-ben található Saint Frambourg királyi kápolna helyreállítására, benne a Liszt Ferenc Koncertterem kialakítására fordította, továbbá a Versailles-ban 1969 óta megrendezett, róla elnevezett zongoraverseny díjazottjait jutalmazta. Olyan fiatal magyar zongoraművészeket támogatott, mint Dráfi Kálmán, aki jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanszékvezető professzora; vagy Mocsári Károly, akit a világ egyik legjobb Liszt-játékosaként tartanak számon.
Bár az idei még csak a második fesztivál, Balázs János a közelmúltban négy évre szóló stratégiai tervet készített. „Hosszú távra tervezünk, és ha nem is a konkrét fellépők, de a koncepció már megvan egészen 2021-ig, amikor Cziffra György születésének századik évfordulóját ünnepeljük. Meg akarunk jelenni a nemzetközi színtéren is, és ebbe az irányba már most elkezdtük megtenni az első lépéseket, hiszen megyek Kanadába és Ausztráliába népszerűsítő előadásokat tartani Cziffráról, és közben a koncerteken az ő repertoárjából válogatok műveket. Reményeim szerint a centenáriumi évben a világ több pontján is Cziffra Fesztivált szerveznek majd. Akár az itthoni fesztivál utaztatását is el tudom képzelni, de még jobb lenne, ha tőlünk részben függetlenül jönne létre egy-egy fesztivál a különböző országokban, ahová delegálnánk magyar művészeket, de mindenki szerepeltetné a saját muzsikusait is. Befutott művészeket és fiatalokat egyaránt.”
Idén a képzőművészet, mint társművészet is megjelentik a fesztivál programján. Különleges csemegének számít a Szamos Café különtermében megnyíló tárlat. Kürthy Hanna, a Franciaországban élő grafikus -festőművész ugyanis maga is azok közé a szerencsés magyar művészek közé tartozik, akik még személyesen találkozhattak Cziffra Györggyel, a világhírű zongoraművész alapítványának ösztöndíjasaként.
Cziff ra György és felesége az 1980-as évek elején, a Senlis-ben létrehozott tehetségközpont megnyitójánFORRÁS: CZIFFRA FESZTIVÁL