Tudomány;Mexikó;mikróbák;Naica-bánya;kristályok;

2017-02-21 06:16:00

Ötvenezer éves szuperlétformát fedeztek fel

Furcsa mikrobákat találtak a mexikói Naica-bánya hatalmas, föld alatti kristályainak belsejében. A kutatók úgy vélik, akár 50 000 év óta élhetnek ott. A szakértők a most felfedezett mikrobákat kivonták a kristályokból és a laboratóriumi munka során sikerült feltámasztani.

A Mexikóban található naicai bánya bolygónk legelképesztőbb helye. Egyik járatában ugyanis olyan lenyűgöző környezet látható. A Kristálybarlangként ismert üreg tele van hatalmas, gyönyörű kristályokkal, melyekből a legnagyobb 12 méter hosszú - írja a 24.hu a IFL Science alapján.

A Kristálybarlang belső hőmérséklete 58 Celsius-fok körül mozog, a páratartalom időnként a 99 százalékot is eléri. Nemcsak a hőmérséklet pokolian magas, de a környezet is rettentően savas és koromsötét uralkodik a mintegy 300 méterrel a felszín alatt lévő helyen. Megfelelő felszerelés nélkül az ember ilyen környezetben nagyjából 10 percig képes eszméleténél maradni – éppen ezért a vájat turisták számára nem látogatható.

Kutatók egy csoportja most valami más, hasonlóan meglepő dolgot fedezett fel a barlangban, ez pedig a biológiáról alkotott tudományos képre is nagy hatással lehet. A szakértők ugyanis a mikrobiális élet egy egészen új formájára bukkantak a rendkívül forró környezetben. A kristályokba ragadt mikrobák nagyjából 50 000 évesek. A jelek alapján az élőlények mangánon, vason és egyéb fémeken éltek, ezekből nyerték ki a számukra szükséges tápanyagot.

Hogy a szakértők megbizonyosodjanak róla, hogy a most felfedezett mikrobák nem csupán töredékek, hanem az eredeti organizmusok tökéletesen konzervált maradványai, kivonták őket a kristályokból. Később, a laboratóriumi munka során a minták felhasználásával sikerült feltámasztani a mára eltűnt mikrobákat.

Jelenleg ennél többet nem nagyon tudni az új létformáról, a NASA mikrobiológusai nem árulhatnak el túl sokat. A szakértői értékelésig ugyanis vissza kell tartaniuk az adatokat. Igaz, már az eddig ismert információkból is megállapítható, hogy valóban rendkívüli élőlényről van szó.

Bár elsőre a mikroba extremofil (Az extremofil olyan élőlény, mely olyan, szélsőséges fizikai vagy kémiai tulajdonságokkal bíró élőhelyekhez alkalmazkodott, vagy egyenesen képtelen más környezetben élni, melyben az élőlények többsége azonnal elpusztulna - szerk.) léte lehet a legfurcsább, az efféle élőlények messze nem olyan különlegesek, mint elsőre gondolnánk. Hasonló organizmusok már a világ számtalan pontján, így tengerek mélyén, vulkánok kráterében, a földkéregben, savas és lúgos, sőt, akár radioaktív környezetben is kerültek elő.