Parlament;Országgyűlés;budapesti olimpia;

2017-02-20 21:10:00

Orbán Viktor nem látja a valóságot

"Meghallgattuk a termelési értekezletet és a történelemórát" - így reagált a miniszterelnök napirend előtti felszólalására Tóth Bertalan. Beszédében Orbán Viktor gazdasági növekedésről áradozott, ám az MSZP-frakcióvezető szerint a kormányfő nem látja a valóságot. Szél Bernadett szerint konzultációk helyett fontosabb feladatai vannak a kormánynak.

Orbán Viktor évindító felszólalásával megkezdődött a parlamenti ülésszak. Mondandója elején a kormányfő csupa pozitív adatot sorolt fel: szerinte a 2,4 százalékos hiány teljesíthető és a gazdasági növekedési előrejelzés is teljesülhet, továbbá "karnyújtásnyira van a teljes foglalkoztatottság", a munkanélküliek száma 205 ezer főre csökkent. Januárban is nőttek a bérek, csökkentek az adók, és a nyugdíjak is emelkedtek - méltatta saját kormányának teljesítményét Orbán, aki a gazdaság után rögtön a menekültügyre tért át.

Zöld út az ombudsmannak
Támogatja Bándi Gyula zöldombudsmanná választását az Országgyűlés igazságügyi és fenntartható fejlődés bizottsága. A környezetjogász, egyetemi tanár a településfejlesztést, az állatvédelmet, a levegőtisztaságot és az energiahatékonyságot emelte ki hétfői bizottsági meghallgatásain. Az Országgyűlés várhatóan kedden szavaz Bándi kinevezéséről.

Európában szerinte egyre többen értenek egyet a magyar bevándorlási politikával, határvédelemmel, ezzel pedig bebizonyosodott: "nekünk, magyaroknak nem igazunk van, hanem igazunk lesz". A másik ellenséggel, a civil szervezetekkel kapcsolatban azt emelte ki, hogy olyan elszámoltathatóságot akarnak a civil szférában, mint ami a politikusokkal szemben is fennáll.

A kormányfő beszédére elsőként Vona Gábor reagált, aki azt vetette Orbán szemére, hogy egyetlen szóval sem beszélt az olimpia ügyéről, csupán "Tarlós István szoknyája mögé bújik". A Jobbik-elnök Mészáros Lőrinc hihetetlen gazdagodását is számon kérte, sejtetve, hogy a felcsúti milliárdos polgármester strómanja a miniszterelnöknek. Viszontválaszában Orbán azt mondta Vonának: "nem szoktam, illetve nem én szoktam más férfiak szoknyája mögé bújni". Nem véletlenül csökken a Jobbik népszerűsége, "így szokták járni, akik eladják a pártjuk lelkét", Vona pedig bajban van, haragszanak rá az emberek. A Jobbik-elnök reagálni akart viszontválaszra, ám Kövér László házelnök ezt nem látta indokoltnak, s a Ház is leszavazta.

"Meghallgattuk a termelési értekezletet és a történelemórát, csak azt nem értjük, hogy a magyarok 60 százaléka szerint miért mennek rossz irányba a dolgok" - mondta Tóth Bertalan. Az MSZP-frakcióvezető szerint Orbán nem a valóságról beszélt, úgy látja, nem létezik új nemzeti politika, az emberek félnek a betegségektől, és aggódnak a gyermekeikért, biztos megélhetésre van szükségük. Szóba hozta, hogy szerinte idén először csökkennek a reálnyugdíjak, a gáz árát pedig lehetne mérsékelni. Tóth szavaira "csökkenő, de még meglévő tisztelettel" Orbán azt üzente, hogy ha az MSZP-sek a nyugdíjasokért aggódnak, említsék meg, hogy ők vették el a tizenharmadik havi nyugdíjat, és növelték meg a rezsit is.

Szél Bernadett LMP-frakcióvezető öt olyan feladatot hozott fel, amelyet meg kellene oldania a kormánynak: az egészségügyet, az oktatást, a magyar vidék helyzetbe hozását, az "offshore-talanítást", és azt, hogy "aki nyolc órát ledolgozik", meg tudjon élni.

A kormány bízik saját konzultációjában
Eddig mindig sikeresek voltak a nemzeti konzultációval megerősített ügyek - fogalmazott lapunknak a Ház folyosóján Orbán Viktor, amikor megkérdeztük, mit vár a napirend előtti beszédében bejelentett újabb nemzeti konzultációtól, véleménye szerint ezzel tényleg lehet-e nyomást gyakorolni Brüsszelre. A miniszterelnök állította, a kormány sem esélytelen, ám egészen más súlya van annak, amit a kormány mond, és más annak, ha valami mögött az egész ország ott áll. Arra a kérdésünkre, hogy hány embernek kellene válaszolni ahhoz, hogy elégedett legyen a kormányfő és az uniót is sikerüljön egyebek mellett az energiaárak, vagy az adók kérdésében meghátrálásra kényszeríteni Orbán úgy felelt: különböző tapasztalataik vannak. "Volt olyan konzultáció, amelyben több, mit egymillióan válaszoltak, máskor csak néhány százezren, ám néhány százezer ember véleménye is nagyon sokat számít". A kormányfő évértékelőjéhez hasonlóan a Házban is öt veszélyforrást azonosított: a rezsicsökkentés brüsszeli betiltását, az illegális migrációt, a külföldi befolyásolási kísérleteket, továbbá a brüsszeli támadásokat az adópolitika és a munkahelyvédelmi támogatások ellen. Ezekről indít a kormány nemzeti konzultációt. Szél Bernadett úgy látta, Orbán újból előhúzta "csodafegyverét", a nemzeti konzultációt, ám a kormányzatot igazából nem érdekli az emberek véleményére. Az emberek kifejezték az elmúlt napokban, hogy miről szeretnének konzultálni: az olimpiáról. - F. Á.