MOB;Borkai Zsolt;budapesti olimpia;NOlimpia;

2017-02-22 06:03:00

Olimpia- Vidékről nézve

- Uszkáról nézve Budapest csak egy távoli bolygó, az olimpia ügye meg egy elvont, a mindennapi valóságtól, a megélhetésért folyó küzdelemtől olyan messze álló „valami”, ami még csak meg sem borzolta az itteniek kedélyét – ezt mondta lapunknak Sértő-Radics István, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye legkisebb, négyszáz lelkes településének polgármestere, s egyben háziorvosa. 

Amíg a fővárosban zajlott a megrendezéssel kapcsolatos kampány és ellenkampány, addig az uszkaiak dideregtek, mert elfogyott a szociális tüzelő, sőt, az a fabrikett is, amit az önkormányzat a legrászorultabbaknak vásárolt. Megelőzve, hogy az emberek az utolsó ruhadarabjaikat eltüzelve melegedjenek, a leghidegebb napokon kinyitották a helyi idősek otthonát, s befogadták azokat, akiknek otthon már nem volt mivel befűteni.

Annak híre azonban Uszkára is eljutott, hogy a Momentum néhány hét alatt a népszavazás kiírásához szükséges szavazatok dupláját gyűjtötte össze: ez már megütötte a fővárostól 365 kilométerre lévő falucska lakóinak ingerküszöbét is. – Egyfajta, jé, hát nincs veszve minden, ez is megtörténhet érzéssel fogadták a tényt, amin pártállástól függetlenül meglepődtek – mondta a polgármester.

A szegedieket nem rázza fel, nem osztja meg, s nem is nagyon érdekeli az olimpia – hallottuk a városban élőktől. Nem sportszakmai, hanem politikai ügyként tekintettek rá, Orbán Viktor „játszóterének” értékelték, s ennek fényében reagáltak is rá. Vagyis a miniszterelnök feltétlen hívei mellette, a másik tábor tagjai pedig ellene érveltek. Utóbbiak viszont most szinte választási győzelemként értékelik a népszavazási sikert, s egy olyasfajta lakmuszpapírnak tekintik, amely akár a jelenlegi hatalom megbuktatásának lehetőségét is jelezheti. Hasonló fogadtatásról számoltak be azok is, akiket Pécsen megkérdeztünk. - Egyetlen ismerősöm sem beszélt az olimpiáról, sem akkor, amikor a kormány elkezdte sztárolni a kandidálást, sem most, hogy a Momentum megszerezte a népszavazás kiírásához szükséges aláírásokat – mondta egy helyi nyugdíjas. - Nem volt a közbeszédben, inkább csak egy hír maradt az összes többi között, amiről a tévében, rádióban beszélni szoktak. Ha kommentálták is, inkább olyasfajta éllel, hogy az olimpia sem más, mint egy „Paks2”, olyasmi, amiből rengeteg pénzt el lehet lopni.

A győriek viszont jó érzékelhetően kevésbé ágáltak az olimpia megrendezése ellen. Ennek egyrészt oka lehet, hogy polgármesterük, a város irányításában a pártharcok fölé emelkedett, s inkább pragmatikus településpolitikát folytató fideszes Borkai Zsolt egyben a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, másrészt a település egy nagyszabású eseménysorozatra, a július 23-tól 29-ig tartó Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválra készül, ahová Európa 50 országából 3600 sportoló érkezik. Létszámát és szervezettségét tekintve a rendezvény egy téli olimpiához hasonló nagyságrendű. A helyiek ráadásul saját bőrükön is tapasztalják a rendezvény hasznát: a kormány eddig több mint 20 milliárd forinttal támogatta az ehhez szükséges infrastruktúra megteremtését. Valamennyi létesítmény a helyi igényeket szolgálja, az ifjúsági olimpia után sem marad kihasználatlanul.