kongresszus;Egyesült Államok;Demokrata Párt;

2017-02-24 06:35:00

Lassan gyógyulnak az amerikai demokraták

Nagy dilemmákkal néz szembe a novemberi elnökválasztási vereség után a Demokrata Párt. El kell dönteniük, milyen úton induljanak tovább. A tavalyi előválasztási kampány sebei még nem gyógyultak be, ez derült ki tegnap este, amikor a Demokrata Nemzeti Bizottság (DNC) vezetéséért induló nyolc jelölt tartott tévévitát a CNN szervezésében. 

A demokraták szombaton tartják kongresszusukat, ahol a DNC új vezetőjét megválasztják, s az is eldőlhet, hogy az Obama-Clinton féle mérsékelt, vagy a Bernie Sanders-Elizabeth Warren képviselte progresszív baloldali irány hívei kerekednek felül. A Sanders-szárny sérelmezi, hogy a pártvezetés háttérbe szorította az előválasztásokon.

Tom Perez, Obama volt munkaügyi minisztere és Keith Ellison minnesotai képviselő a legesélyesebb a poszt elnyerésére. A DNC vezetőjének nagy befolyása van a jelöltállításokra, a kampányok menetének meghatározására. „Olyan vezetőre van szükség, aki az egész pártot egyesíteni tudja” – mondta a vitában Perez. „Vissza kell nyernünk a demokrata szavazók bizalmát" - mondta Ellison. A Sanders-párti honatya nem ért egyet Nancy Pelosi képviselőházi demokrata vezetővel, aki szerint még nincs itt az ideje az impeachment emlegetésének. Szerinte Donald Trump eddigi tettei már bőven indokolttá tennék az alkotmányos vádemelést. Szerinte az amerikai alkotmányosság és az elnöki intézmény integritása forog kockán. A texasi Jehmu Green tévés kommentátor, libériai szülők gyermeke is indul a posztért, a vitában arról beszélt, az orosz hackertámadások megkérdőjelezik az amerikai elnökválasztás legitimitását. Többen sürgették az előválasztási szabályok módosítását. A pártvezetés 447 tagja szavaz hétvégén a DNC vezetőjéről.

LGBTQ-jogok: visszalépés
A Trump-adminisztráció jövő hétre halasztotta az új elnöki rendelet közzétételét az utazási tilalomról, miközben újabb lépést tettek az Obama-kormányzat örökségének lebontására. Az igazságügyi és az oktatási tárca közös levélben vonta vissza az előző elnök útmutatását, amely az iskolákat a transznemű diákok jogainak védelmére kérte. A konkrét vita arról szól, használhatják-e szabadon a diákok azt a mellékhelyiséget, amelyik nemhez tartozóként azonosítják magukat. Az új útmutatás szerint a szövetségi kormányzatnak nem dolga ebben állást foglalni, a döntést az egyes államok szintjén kell meghozni. Betsy DeVos oktatási miniszter a CNN értesülése szerint ellenezte a lépést, de behívatták a Fehér Házba, s meggyőzték. Az LGBTQ-közösség ezt aggasztó visszalépésnek tartja, de alighanem nagy támogatást kap a konzervatívok tegnap kezdődött éves tanácskozásán.