magyar csapat;eskü;Graz;speciális olimpia;értelmi fogyatékossággal élők;

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

- Speciális olimpia - Esküt tett az utazó csapat

Áder János köztársasági elnök előtt a Sándor-palotában hétfőn esküt tett a márciusi speciális olimpia téli világjátékokra utazó 33 magyar sportoló, illetve 18 kísérő. 

„Szombaton délután már készen volt a beszédem, feleségem azonban azt javasolta, hogy nézzünk meg este egy filmet. Eddie, a sas - ez volt a címe, javaslom, mielőtt elindulnak Grazba, nézzék meg önök is." A valós történeten alapuló film főhőse felnőtt fejjel tanulta meg a síugrást, és minden nehézség ellenére ott lehetett az 1988-as calgary téli olimpián. A köztársasági elnök kiemelte, hogy az 1988-as dátum nemcsak a film főszereplőjének életében jelentős évszám, hanem azért is, mert a Nemzetközi Olimpiai Bizottság beleegyezésével ettől kezdve van létjogosultsága a speciális olimpiai játékoknak.

Ezt követően Hunyady Emese olimpiai bajnok gyorskorcsolyázó, egyike azoknak, akik az edzőtáborozás során segítették a sportolók felkészülését, valamint Kőrösi-Fehér Nándor műkorcsolyázó és Bohn Zsombor gyorskorcsolyázó mondta elő az eskü szövegét a küldöttség tagjainak. Az értelmi fogyatékossággal élők március 14. és 25. között Grazban sorra kerülő világjátékain a magyarok öt sportágban - alpesi síben, gyorskorcsolyában, műkorcsolyában, hófutásban és padlóhokiban - indulnak.

Miközben a magyar labdarúgó-bajnokság tehetősebb csapatai a külföldi bajnokságokban csak epizódszerephez jutó magyarokat, vagy éppen külföldieket csábítanak Magyarországra, akikről később kiderül, hogy ők sem tudják emelkedni a színvonalat, a délszláv csapatok egészen más utat járnak: fiatal focisták nevelésével és igazolásával igyekeznek a jövő csapatát építeni. Igaz, gyakran nem is a későbbi jó szereplés a cél, hanem az, hogy komoly összegekért adjanak túl a nagy reménységeken.