Az I. világháború;I. világháború;

- „Laconia" elsüllyesztése: ok a háborúra?

Két amerikai nő az áldozatok között. Néhány utas a kimerültségtől halt meg a mentőcsónakban

Az „Allgemeen Handelsblad"-nak jelentik Londonból: A „Laconia" megtorpedózásáról szóló jelentésekből kiderült, hogy a hajót két torpedó érte. A második 20 perccel az első után, amikor a mentőcsónakot már lebocsátották. A nyolc mentőcsónak vasárnap este 10 órától hétfő reggelig hánykolódott a tengeren. Az egyik csónakban, amely két léket kapott, néhány utas a kimerültségtől meghalt. Azt hiszik, hogy 13 ember eltűnt, köztük 2 amerikai nő. A „Chicago Tribune" haditudósítója, Gibbon, a megmentettek között van.

A Lloyd-ügynökség jelenti: Megerősítik jelentést, hogy a „Laconia" megtorpedózásánál két amerikai nő a hidegben halt meg.

Londonból táviratozzák: Washingtoni jelentés szerint Wilson elnök ismételten tanácskozott Langing államtitkárral a „Laconia" megtorpedózása miatt. A sajtónak, hivatalos közlést adtak, amely agy szól, hogy a „Laconia" elsüllyesztése olyan cselekedet, amelyről Wilson azt remélte, hogy Németország tartózkodni fog tőle.

A Cunard-társaság hivatalosan közli, hogy a „Laconia" hajó három utasa, meghalt, hárman pedig eltűntek. Eltűnt továbbá a személyzetnek hat tagja, hatan pedig kórházban vannak.

Egy hivatalos távirat megerősíti azt a jelentést, hogy a Laconia elsüllyedésénél amerikai állampolgárok is elpusztultak. Ez a körülmény és a személyszállító gőzösök figyelmeztetés nélkül való megtorpedózása „nyilvánvaló cselekedet™ (overt aat).

Népszava 1917. március 1.

Más megítélés alá esik az, ha magánszemély vagy a magánszemély cégének keletkezett kára - erre hivatkozva utasítják el a nem magánszemélyként a strasbourgi emberi jogi bírósághoz forduló trafikkárosultak kártérítését. A jogsértés már szinte tény, ám a magyar állam másként is cselezne trafikügyben, melyben a közérdekű adatok nyilvánosságra kerülése is kérdéses.