Múlt héten a washingtoni kongresszus nem ülésezett, a hazalátogató republikánus képviselők, szenátorok dühödt tiltakozással szembesültek lakossági fórumaikon. Trump már korábban, Twitter-üzenetében is azt állította, hogy „liberális aktivisták” szervezik a megmozdulásokat, s nem a republikánus választók azok, akik kínos kérdéseket tesznek fel a beutazási tilalommal, az Obamacare egészségügyi reform leépítésével kapcsolatban. A konzervatív média szerint nem spontán tiltakozásokról volt szó, hanem az Obama helyettes kabinetfőnöke, Jim Messina vezette Organizing for Action (OFA) nonprofit szervezet és más liberális csoportok aktivistái álltak a háttérben.
Trump szerint Obama még hivatalban lévő emberei a médiában idézett, névtelen „fehér házi és kormányzati források”. „Azt hiszem, egy része tőlük ered. Ezek nagyon súlyos kiszivárogtatások, amelyek nemzetbiztonsági érdekeket veszélyeztetnek” – mondta. Trumpot különösen feldühítette, hogy kiszivárgott, katonák küldésével fenyegette meg a mexikói elnököt, s lecsapta a telefont, amikor az ausztrál kormányfővel beszélt. Az elnök saját embereiben sem bízik, fehér ház kommunikációs csapatának telefonjait is ellenőriztette.
Elődei hagyományosan nem bírálják a hivatalban lévő elnököt, Barack Obama azonban közleményben tiltakozott Trump beutazási tilalma ellen. Megszólalt hét elején George W. Bush is. A 43. elnök, akinek nyolc év alatt gyakran volt rossz sajtója, az NBC-nek nyilatkozva nem hagyta szó nélkül, hogy Trump a médiát „a nép ellenségének” nevezte. „Nagy szükség van a független médiára, hogy a hatalmon lévőket elszámoltassa” – hangsúlyozta ifjabb Bush, rámutatva, hogy a szabad sajtó a demokrácia elengedhetetlen tartozéka. Bush a függőben lévő, muszlim államokat célzó beutazási tilalommal sem ért egyet. „Olyan bevándorlási politika híve vagyok, amely befogadó és összhangban áll a törvényekkel”- mondta a volt republikánus elnök.