átalakítás;drágulás;költségek;vizes vb;budapesti uszodák;

2017-03-01 06:50:00

Vizes vb - A nagy befürdés

A költségek minimum megnégyszereződtek az eredeti tervekhez képest, a központi helyszín pedig nemcsak csúnyább az első látványtervnél, hanem sokkal drágább is. A többi uszoda átalakítását úgy időzítették, hogy mától a fővárosi lakosok legfeljebb otthon a fürdőkádjukban úszkálhatnak.

Három budapesti uszoda is arról tájékoztat honlapján, hogy a sikeres lebonyolítás érdekében felújítási munkálatokba kezd: a Császár–Komjádi Sportuszoda teljesen, a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda részben bezár, egy 50 méteres medence korlátozottan használható marad. Itt felmerül az a kérdés, hogy ez mit jelent a gyakorlatban, a Tüske Uszodakomplexumot ugyanis január 11. óta már csak a sportolók használhatják. A létesítmények fenntartója a Nemzeti Sportközpontok. Lapunk a sajtóosztálynál írásban érdeklődött arról, miért nem külön-külön újítják fel az uszodákat, ám eddig nem kaptunk választ.

Nem a fővárosi uszodamizéria az első komoly döccenő az előkészületek során. Megoldhatatlan feladatot jelentett már a megfelelő kabalaállat megtalálása is. Az első változat, a Bol-Dog névre keresztelt fehér pulikutya nem nyerte el a közvélemény tetszését. Ezután érkeztek a képbe a vízililiomok, Water Lilly és Water Willy néven. Utóbbi liliomról azonban kiderült, hogy túlságosan is férfias, ugyanis pénisz formájú termékek viselik a nevét Nagy-Britanniában, így Water Lilire és Water Lalira keresztelték őket.

Ugyancsak emlékezetes: 2015 végén Hosszú Katinka élesen bírálta a MÚSZ-t. Mint mondta: a sportági vezetők elvárják a világszínvonalú eredményeket, de az ő oldalukról közel sem biztosított a háttér. Az úszófenomén 2016 januárjában széttépte a MÚSZ szerződését, melynek értelmében tizenkét millió forintot kapott volna. Cserébe szerepelnie kellett volna a budapesti világbajnokságot népszerűsítő reklámfilmben, amelyet újabb botrányok kísértek. Utóbb az is kiderült, hogy Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármesterének állításával ellentétben nem a Kecskeméti Városi Televízió készítette a filmet, a városi tévé ugyanis az erre kapott 55 millió forintos támogatást kifizette egy magáncégnek. Ráadásul a polgármester már a közgyűlés 2015. június 25-i jóváhagyása előtt három nappal aláírta a helyi tévével a reklámszpot támogatásáról szóló szerződést. Az önkormányzat hivatalos elszámolása szerint viszont az Argus Film Kft. már június 12-én kiállította az első számlát a televíziónak, mindenféle döntés, felhatalmazás, szerződés és jogosultság nélkül.

Később a szállások körül alakult ki huzavona, ugyanis a világbajnoksággal egy időben zajló Forma-1-es Magyar Nagydíj résztvevői korábban lefoglalták a luxusszállodákat. A vizes vb szervezői később megerősítették, lesznek, akiket a Dunán, hajókon szállásolnak el, de hangsúlyozták, ezt eredetileg is így tervezték.

Eközben a vizes vb büdzséjébe belefért a Fidesz-keltetőhelyének, a Bibó István Szakkollégiumnak a felújítása is. Itt alakult meg a Fidesz 1988-ban. Mint a világverseny sajtóosztálya közölte, „a tervek szerint a felújított Bibó Szakkollégium szobáit, mint lehetséges szállásokat mind a FINA világbajnokságra, mind a FINA Masters világbajnokságra érkezőknek a szervezők kiajánlják.”

Tavaly novemberben aztán újra robbant a bomba, Hosszú ismét nekiment Gyárfás Tamásnak, a MÚSZ akkori elnökének. Az úszó kifogásolta, hogy a sportvezető békésnek nevezte a köztük lévő, korábban rendkívül feszült viszonyt. Több sportoló is kiállt Hosszú mellett, Gyárfás lemondott elnöki pozíciójáról, a közgyűlés pedig Bienerth Gusztávot választotta meg utódjául.

A vizes vb költségei eközben folyamatosan emelkedtek, a budapesti Duna Arénáé a pályázat benyújtásához képest minimum megháromszorozódott, az átadás pedig egy hónapot csúszott ahhoz képest, amit Magyarország a rendezés átvállalásánál ígért. A rendezés a pályázat benyújtásakor 25 milliárd forintba került volna az államnak, ám napjainkban a költségek már meghaladták a 100 milliárd forintot is.

 „Nonszensz, ami történik"
„Azt, hogy a kivitelező Market Zrt. hirdetmény, azaz valódi verseny nélkül nyerte el a megbízást az uszodaépítésre, legalább akkora nonszensznek tartjuk, mint amikor augusztus 20-ai tűzijátékra választottak ki hasonló eljárásban kivitelezőt" - reagált lapunknak Ligeti Miklós, a korrupciós ügyek feltárásával foglalkozó Transparency International Magyarország jogi vezetője. - Bár a 2017-es rendezési céldátum az építkezés megkezdéséhez közel esett, a kormány előre tudta, hogy mit akar, ezért lett volna ideje tisztességes versenyt rendezni a cégek között. Más kérdés, hogy a közbeszerzési szabályozás és a törvény végrehajtásának gyakorlata jelenleg még nyílt verseny kiírása esetén sem tudja garantálni, hogy tisztességes eljárásban válasszák ki az állami és az uniós pénzekre szerződő cégeket."