Péntek reggel két Mészáros Lőrinchez köthető vállalkozás - a Konzum Nyrt. és az Opimus Nyrt. - kérésére felfüggesztették a társaságok részvényeinek kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). Délutánra a miértekre is megérkezett a válasz. E szerint a miniszterelnökkel bizalmi viszonyban lévő felcsúti vállalkozó beszállt az Opimus Nyrt.-be. A BÉT oldalán közzétett bejelentés szerint Mészáros Lőrinc maga 53,4 millió, míg Konzum Nyrt.-hez tartozó Konzum Management Kft. 44,2 millió Opimus-részvényt vásárolt. Ezzel Mészáros tulajdonrésze 16,9 százalék, míg a Konzum Kft.-é kereken 14 százalék lett az Opimusban. (Ettől nem elválasztandó az a fejlemény, hogy Orbán Viktor bizalmi embere alig egy hete 19,57 százalékos tulajdonrészt szerzett a Konzum Nyrt.-ben is.)
Ha a fölösleges sallangoktól megtisztítjuk a történetet, akkor az ügylet lényege: Mészáros Lőrinc - minden korábbi kormánypárti tagadás és ködösítés ellenére - hivatalosan is belépett a honi médiapiacra, sőt hirtelen annak egyik legnagyobb szereplője lett. Az Opimus leányvállalata ugyanis az az Opimus Press, amely a Nemzeti Sporton vagy a Világgazdaságon kívül például lényegében szinte az összes megyei, regionális lapot birtokolja. Nem mellékesen pedig a vállalatcsoporthoz köthető a Népszabadság múlt év októberi brutális bezárása is. A mostani adásvétel előtti hír volt, hogy az Opimusban korábban tulajdonos két offshore cég, a Cariati Holding és a TAC Investment február végén megvált 40 százaléknyi részvénycsomagjától. Vélhetően ebből vásárolt most Mészáros Lőrinc, illetve a Konzum Management.
Az Opimus története egyébként egészen a Buda-Cash csalássorozatáig vezet. A brókercég tulajdonosai ugyanis ebben a vállalkozásban gyűjtötték össze szépen fialó társaságaikat. A pénzügyi szolgáltatónál kirobbant botrány után azonban a húsos fazék körül új tulajdonosok jelentek meg, akik között Csík Zoltán is ott sorakozott. A felcsúti polgármester jobbkezeként emlegetett egykori rendőr rendszerint akkor tűnik fel, ha Mészáros Lőrinc arra a vállalkozásra kiveti hálóját.
A mostani részvényügylet másik szereplője, a Konzum sem mondható ismeretlennek a kormányközeli üzletek környékén. Tavaly ősszel vált ismertté, hogy az akkor már az elnöki székbe beült Jászai Gellért irányítása alatt ez a társaság vette meg a magát baloldali nagyvállalkozónak tartó Leisztinger Tamástól a Hunguest Hotels Zrt. 14 szállodáját. (A 18 elemből álló láncból négy hotelt a Leisztinger megtartott.) Az ügylethez a méretes, 30 milliárd forintos hitelkeretet az Eximbank nyújtotta. Ráadásul a 444.hu szerint a Konzumnál is komoly változások zajlanak. Jászai Gellért közvetlen tulajdonosként nagyrészt kiszáll a Konzumból. A részvénycsomagjának tekintélyes részét a Konzum magántőke alapja, a Konzum PE Magántőkealap veszi meg. Utóbbi cégnek a tulajdonosai ismeretlenek, ám a most megszerzendő csomaggal – eddig is volt részesedése a Konzumban - a tulajdonrésze 33 százalék fölé emelkedik.
És, hogy teljes legyen a kör érdemes megemlíteni egy „apróságot” is. Az ügyletről szóló tájékoztatóban Mészáros Lőrinc és a Konzum mellett az Opimus harmadik nagytulajdonosát, Status Capitalt is megemlítik, igaz csak a felsorolásban, több szót nem is vesztegetnek neki. A hírek azonban ezt a vállalkozást szekszárdi fideszesekhez kötik.
A fejleményekre a Magyar Szocialista Párt reagált. Szerintük ezennel Mészáros Lőrinc beismerte, hogy ő áll a Népszabadság megszüntetése mögött. Az ellenzéki párt gusztustalannak tartja, hogy Orbán Viktor teletömi a haverjait zsíros állami megrendelésekkel, majd az így lenyúlt közpénzből felszámolja a szabad magyar sajtót. Az Együtt szerint immár bizonyos, hogy strómanján keresztül a magyar miniszterelnök elfogadhatatlan, a magyar sajtószabadságot aláásó, a versenyt korlátozó befolyást szerzett a magyar médiában.
A tőzsdezárást megelőzően mindkét részvény kereskedését helyreállították, árfolyamuk jelentősen emelkedett.