Továbbképzésekkel készülnek a felkészítő és vizsgáztató tanárok az érettségire a szakképzésben - nyilatkozta a Magyar Időknek Pölöskei Gáborné. A Nemzetgazdasági Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára a kormánylapnak arról is beszélt, szerinte megnyugodni látszanak a kedélyek a szakképzés komplex ágazati érettségi vizsgája körül, "bár az újdonságtól való félelmet azért nem lehet megúszni." Pölöskeiné elmondta: több tájékoztató, a tanárokat a vizsgára felkészítő továbbképzés indult, amelyeken a vizsgázásnál leghasznosabb információk kerülnek a középpontba. Mint fogalmazott, azon vannak, hogy mindezek eljussanak a diákokhoz is.
Csakhogy a kedélyek valójában nem csillapodtak: nemrég Aáry-Tamás Lajos oktatási jogok biztosa is arra a megállapításra jutott, hogy sérti a diákok, különösen a szakgimnazisták jogait az érettségi követelmények gyors változása. A jogsértésre korábban Székely László alapjogi biztos is rámutatott, a kormány azonban figyelmen kívül hagyta az ombudsmanok álláspontját. Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy a szakgimnazistáknak egy olyan új szakmai érettségi tárgyból kell érettségizniük májusban, amelynek követelményeit - például, hogy pontosan milyen tantárgyat, milyen szinten kérnek számon - egy, a vizsga előtt négy hónappal, december végén megjelent rendelet szabályozza, így a tanulók nem tudnak időben felkészülni.
Egy hete pedig tíz végzős szakgimnazista fordult nyílt levélben a kormányhoz (korábban egy hónapon keresztül próbálták felvenni a kapcsolatot Balog Zoltán emberi erőforrás miniszterrel, sikertelenül). "A pontos követelmények csak 2016. december 29-én váltak ismertté! Egy ilyen összetett vizsgára elvileg négy éven keresztül készítik fel a tanulókat. Nekünk azonban már csak négy hónapunk maradt" - hívták fel ők is a döntéshozók figyelmét. Hangsúlyozták: ha nem segítenek, sokkal rosszabb esélyekkel indulnak neki a vizsgáknak, mint gimnazista kortársaik, vagy a szintén szakképzésben tanuló, 2016-ban érettségiző évfolyam.