Felcsút;Pintér Attila;Puskás akadémia;igazolások;

2017-03-10 06:51:00

Drágán összevásárolt a felcsúti akadémia

A Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia (PFLA) nevével ellentétben egyre kevésbé hasonlít egy olyan egyesületre, ahol a saját nevelésű játékosok fontos szerepet töltenének be. Pintér Attila vezetőedző jelentős igazolásokat eszközölt, így az elsőosztályban bizonyított játékosok adják a csapat gerincét.

A felcsúti alakulat Szijjártó Istvánnal kezdte el a 2016-17-es szezont, az 58 esztendős tréner pedig rendszeresen játéklehetőséget adott az akadémia növendékeinek. A fiatalok (három-öt játékos) jobbára a védelemben kaptak helyet, a csapat pedig sok gólt kapott, s nem jöttek az eredmények. Az utolsó öt fordulóra őt váltó Vincze István már a tapasztaltabb játékosok mellett tette le a voksát, négy győzelem és egy döntetlen volt a mérlege.

A PFLA éllovasként telelt a labdarúgó NB II-ben, ám jelentős változások történtek a tavaszi szezonkezdet előtt. December végén óriási meglepetésre Pintér Attila vette át a csapat irányítását. A korábbi szövetségi kapitány az elsőosztályban akkor ötödik Mezőkövesd gárdáját hagyta ott az NB II-es csapat kedvéért.

„A Puskás név és Öcsi bácsi múltja is kötelez – nyilatkozta Pintér Attila a pfla.hu-nak. – Tisztában vagyok vele, hogy mit akarnak elérni Felcsúton. Szeretem a kihívásokat, a nagy feladatokat, így nem is volt kérdéses, hogy három évre elvállaljam a megbízást. Nagyon bízom benne, hogy megvalósítjuk célkitűzésünket, ami nem lehet más, mint a feljutás.

Pintér érkezésével végképp eldőlt, hogy a Felcsút nem akar a másodosztályban maradni, és az NB II-ben a saját játékosainak lehetőséget adni, hanem elsőosztályú játékosokkal ráhajtanak a feljutásra. Pintér korábbi klubjainál sem a jövőt, hanem a jelent építette, Mezőkövesen nem is volt 21 évnél fiatalabb játékosa.

A már meglévő rutinos és NB I-es múlttal rendelkező játékosok (Hegedüs Lajos, Vanczák Vilmos, Sándor György, Lencse László, Zsidai László, Tischler Patrik, Heffler Tibor) mellé érkezett két korábbi válogatott: a Ferencvárostól Gyömbér Gábor, Debrecenből Szakály Péter, illetve az MTK 28 éves középpályása, Szatmári Lóránd. További erősítést jelent a 22 éves Prosser Dániel, aki az élvonalban bajnoki címért küzdő Honvédtól érkezett. Az átigazolása pedig annak fényében még pikánsabb, hogy a két klub között az elmúlt években jelentős vita alakult ki a Puskás névhasználat miatt. Prosser mellett a 20 éves Hegedűs János a Haladást, míg a szintén 20 esztendős Csilus Ádám az NB II jelenlegi éllovasát, a Fradi-fiókcsapat Soroksárt hagyta ott. Sajtóhírek szerint Prosser 300 ezer, míg Hegedűs 400 ezer euróért válthatott klubot, miközben az elsőosztályban szereplő Diósgyőr ügyvezetője, Szabó Tamás nemrég azt nyilatkozta, legfeljebb 50-200 ezer eurót tudnak fizetni egy-egy játékosért.

Ami a tavaszi szezont illeti, három fordulót rendeztek az NB II-ben. Pintér az első meccsen csupán egyetlen akadémistát nevezett a kezdőbe, Spandler Csabát küldte a védelem bal oldalára. Az ősszel alapembernek számító 20 esztendős játékos 75 percet töltött a pályán a Szolnok elleni mérkőzésen. Két héttel ezelőtt a Kozármisleny ellen Spandler már csak kispados volt, viszont Hegedűs János arccsonttörése miatt Tóth Bence jutott szóhoz a védelemben. Tóth legutóbb a Kisvárda vendégjátéka alkalmával kezdő maradt, s egy másik akadémista, a 23 esztendős Nagy Zsolt is bizalmat kapott, rá korábban rendszerint csereként számított a vezetőedző.

Akik pedig nem férnek be a Puskásba, mehetnek a szintén másodosztályú Csákvárhoz. Így tett Fényes Szabolcs is, aki az ősszel csupán négy bajnokin nem lépett pályára. „Fiatal vagyok, játszani szeretnék, nem elégít ki, hogy adott esetben csak a keretben legyek vagy éppen a kispadot koptassam. Erre úgy láttam, most nagyobb esélyem nyílik Csákváron, mint Felcsúton. Az akadémiánál korrektek voltak, elfogadták a kérésemet, s nem gördítettek akadályt a távozásom elé” - nyilatkozta a csákvári klub honlapjának.

A Felcsút közelében található csapat kezdőjében az első tavaszi fordulóban hat Puskás Akadémián nevelkedő játékos volt, s az együttes élén is egy felcsúti nevelésű edző áll, a már korábban említett Vincze István. A PFLA fiókcsapatként tekint a másodosztályban 15. helyen álló együttesre, erről Mészáros Lőrinc kendőzetlen őszinteséggel beszélt a csákvári klub ankétján. „Mi egy szponzor szerepet szeretnénk betölteni, illetve a mi általunk delegált szponzorok fognak a csapathoz bejönni. Nem titkolva, hogy a fejlődő fiatalokat szeretnénk Csákvárra beintegrálni, s innen pedig tovább lehet lépni. Csákvár nagyon közel van Felcsúthoz, mindennapos rálátást tudnak biztosítani az edzők a játékosokra" – mondta.

Itt azonban van egy bökkenő, a szokásoktól eltérően a Csákvár nem az anyaegyesület alatti osztályok egyikében szerepel, hanem a vele megegyezőben. A klublicenc szabályzat vonatkozó passzusainak ismeretében pedig végképp nehezen értelmezhető Mészáros beszéde, ugyanis a szabályzat szerint tilos bármely módon egy másik sportszervezet vezetésének, ügyintézésének befolyásolása.

A Puskás Akadémia miközben összevásárolt csapattal próbálja kivívni a feljutást, tízmilliárdnyi közpénzeket használ fel utánpótlás nevelés címszó alatt, a klub pedig úgy tudja teljesíteni az Magyar Labdarúgó-szövetség ajánlását, hogy máshonnan szerződtetett fiatalokat szerepeltet kezdőjében.

Ráadásul a látvány- és csapatsport-támogatásnak nevezett közpénzből az elmúlt öt támogatási időszakban összesen 11 milliárd forint került a Felcsúti Utánpótlás Nevelésért Alapítványhoz, ezzel a Puskás Akadémia valamennyi egyesület közül messze a legtöbb bevételt könyvelhette el ebből a forrásból. Összehasonlításképp: a hazai labdarúgó-akadémiákat vizsgáló és besoroló Double-Pass auditján Felcsút a hatodik helyen végzett. Az őt megelőző öt akadémia (a debreceni, a szombathelyi, a kispesti, a Sándor Károly és a győri) a legutóbbi, 2015–16-os pályázati időszakban összesen 1,11 milliárd forintot kapott, míg a PFLA egyedül 1,73-at.

A klub az elmúlt években egyetlen játékost sem tudott eladni közvetlenül Felcsútról, csupán Sallai Rolandot adta kölcsön a kieső helyen álló olasz Palermónak. Mindez annak fényében szemet szúró, hogy Orbán Viktor miniszterelnök, mit nyilatkozott 2007. április 1-én, az akadémia megnyitójakor. „Csak úgy támasztható fel a magyar futball, ha helyben, alulról építkezve megteszünk mindent az új futballgenerációk igényes, magas szintű neveléséért. Létrehoztunk hát egy labdarúgó akadémiát támogatóink segítségével. Nemcsak a magunk örömére, hanem azért, hogy jó futballistákat neveljünk, akik aztán az egész magyar labdarúgásnak hasznára lehetnek."