Heineken;

- Víz, sör, önkényuralom

Március 13-án két kormánypárti képviselő törvényjavaslatot nyújtott be az önkényuralmi jelképek kereskedelmi célú hasznosításának tilalmáról, valamint az ezzel összefüggő egyes törvények módosításáról. Szégyellem, hogy egy nappal később, 14-én olvastam el (akkor is csak felszólításra) a normaszöveg-tervezetet, mert elsősorban az esti Leicester City - Sevilla meccsre hangolódtam, illetve a holland parlamenti választások előtti utolsó közvélemény-kutatás adatait olvasgattam. (Mindkét esetben számomra szimpatikus eredmény született.)

A hivatkozott rövid joganyag határozottan kimondja, hogy - ismeretterjesztő, oktatási, tudományos, tájékoztató és művészeti célból történő alkalmazás kivételével - hazánkban önkényuralmi jelképet (horogkeresztet, nyilaskeresztet, ötágú vörös csillagot stb.) haszonszerzés céljából felhasználni, megjeleníteni vagy az önkényuralmi jelképpel ellátott árut vagy szolgáltatást értékesíteni tilos. Az a vállalkozás, amely ezt megszegi 500 ezer forinttól 2 milliárd forintig terjedően bírsággal sújtható, illetve az a természetes személy, aki a tiltott szimbólumokat terjeszti, megjeleníti vagy árulja, két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A 2 milliárdos összeghatár árbevételként is számottevő, bírságként viszont kiemelkedően magas. Vajon melyik hazánkban működő vállalkozásra méretezték?

A törvényjavaslat beterjesztői megelégelték, hogy egy olasz ásványvíz palackozója a diktatúrák szimbólum-rendszerével hergeli a dolgos népünket, ugyanis az alpesi forrásból származó víz Magyarországon is kapható. A palack vignettáján - kék alapon - hatalmas ötágú vörös csillag díszeleg, ami a tájékozatlan taljánokat persze nem zavarja. És persze azt is elnézik, hogy az Olasz Kereskedelmi Kamara a gyöngyöző italt megválasztotta a legjobb „Made in Italy 2011” márkának, amit korábban olyan hírességek kaptak, mint a Ferrari vagy a Gucci. Most viszont biztosan kitör a pánik a Milánó melletti San Pellegrinoban, hiszen a provokatív címke miatt ásványvizük magyarországi sorsa kormányunk kezébe kerülhet. A Leicester – Sevilla meccsen a King Power Stadion kör-körös reklámján, zöld alapon vörös csillaggal hirdettek valami H-betűs söritalt, március 15-én este ugyanez a „rettenetes” látvány fogadott a Monaco - Manchester City visszavágó nézésekor. Megbolondultak a Föld 70 országában – köztük Magyarországon is - sört gyártó hollandusok, hogy évről-évre (napról-napra) vörös csillaggal cukkolják büszke nemzetünket? Elég volt.

Kiskaput is biztosít a törvényjavaslat és így már minden érthető. A tervezet szerint a kormány felmentést adhat a tilalom alól, ha a kérelmező bizonyítja, hogy az önkényuralmi jelkép használatához olyan különös méltánylást érdemlő magánérdeke fűződik, amely az önkényuralmi jelkép által érintett társadalmi csoport érzékenységét nem sérti, továbbá a jelkép használatától való tartózkodás súlyos és aránytalan érdek sérelmet jelent számára. Lehet tiltani, de lehet feltételeket szabva engedélyt is adni. A bort, búzát, békességet kedvelő magyarokkal nem izmozhatnak tovább az olasz vizesek, a holland sörösök és a többi hasonszőrű társaság. De, ha rendesen viselkednek, akkor talán mégis maradhatnak a piacunkon, és maradhat a palackon/dobozon/borítón az átkozott jelkép.

De miért is kell nekem június 3-ig (akkor lesz a Bajnokok Ligája döntője) ilyen körülmények között a BL csapatok „csillagos” mérkőzéseit nézni? Nem, engem ezentúl már nem lehet következmények nélkül bosszantani. Visszatérek ifjúkorom szokásához: BL meccsek bámulása helyett tavasszal újra NB I-es meccsekre fogok járni, és a játék előtt, - úgy ahogy régen – valamelyik rendes focikocsmában iszom egy sört. De mit tegyek akkor, ha a cégéren, az alátéten, a sörcsapon meglátom a tiltott jelképet: a tűz, a víz, a levegő, a föld és a mágikus erő (az egyedi minőség) ötágú vörös szimbólumát?  Ön(kény)uralmam megőrzése érdekében kérek még egy korsóval. Amíg lehet.