Washington;tárgyalás;Szijjártó Péter;levél;Ben Cardin;Rex Tillerson;

2017-03-24 06:36:00

Újra amerikai bírálat

Egy amerikai szenátor szerint a washingtoni külügyminiszternek nyomatékosítania kell, hogy „a NATO alapja a demokrácia, a jogállam, az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelme és hogy minden tagországnak elkötelezettnek kell maradnia ezek iránt.” Ben Cardin, Maryland állam demokrata szenátora levélben kérte Rex Tillersont, hogy ebben a szellemben tárgyaljon magyar kollégájával, amikor Szijjártó Péter Washingtonba látogat.

A lapunk birtokába jutott levélben a magyar ügyek iránt régóta érdeklődő Cardin megemlíti, hogy az Orbán-kormány 2010-es hatalomra kerülése óta antidemokratikus alkotmányos változásokat fogadtatott el, korlátozta a bíróságok függetlenségét, illetve a vallás- és sajtószabadságot, civil szervezeteknél tartott razziát. „Míg a kormány örömmel fogadja az uniós és a külföldi befektetéseket, a civil szervezeteket külföldi ügynöknek bélyegzi, ha segítséget fogadnak el ugyanilyen forrásból” - írja. A szenátor felidézi, hogy a legutóbbi parlamenti választások után az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) jelentése úgy fogalmazott: „egyre inkább elmosódik a határ állam és párt között.” A kitiltási botrányhoz is vezető korrupcióval együtt mindez Cardin szerint már „jelentősen veszélyezteti a demokratikus folyamatot Magyarországon.”

A szenátor szerint Cardin levelében „a magyar kormány egyre antidemokratikusabb iránya tükröződik külpolitikájában is.” Megemlíti a migránsokkal szembeni kemény bánásmódot, illetve azt, hogy Budapest gyakran szajkózza Moszkva álláspontját Ukrajna ügyében. „Kérdéseket vet fel az Orbán-kormány orientációjával kapcsolatban” a homályos megállapodás Paks ügyében és az is, hogy szélsőséges magyar paramilitáris csoportok kapcsolatot tarthattak fenn az orosz titkosszolgálattal - véli.

Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése óta alapvetően megszűntek Washington részéről azok a bírálatok, amelyek az előző vezetés idején a magyar demokráciával kapcsolatban hangzottak el, mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az AP amerikai hírügynökségnek. A magyar diplomácia vezetője nemzetközi terrorellenes konferencián vett részt, amelyen összesen 66 ország külügyminisztere volt jelen. Szijjártó azt közölte, Magyarországot lelkesíti a Trump által felvázolt stratégia, amelynek célja „az Iszlám Állam teljes felszámolása".