elnökválasztás;Egyesült Államok;bírálat;John McCain;washingtoni kongresszus;orosz beavatkozás;

2017-03-24 06:35:00

Független vizsgálatot sürget McCain

John McCain arizonai szenátor szerint súlyosan megtépázzák a washingtoni kongresszus tekintélyét a képviselőház hírszerzési bizottságában folyó „bizarr viták, pártoskodó acsarkodások”. A tavalyi elnökválasztás befolyásolását célzó orosz beavatkozás ügyében vizsgálódó kongresszus elveszítette hitelességét, véli a veterán szenátor.

„Soha nem láttam még hasonlót” - mondta McCain az NBC tévé csütörtök reggeli műsorában. McCain előző nap sürgette, hogy állítsanak fel kétpárti vagy független vizsgálóbizottságot az orosz befolyásolási kísérletek, illetve a Trump-kampány orosz kapcsolatainak feltárására.

A képviselőház hírszerzési bizottságának republikánus elnöke, Devin Nunes nagy vihart kavart, amikor szerdán kijelentette, hogy az elnökválasztás után, Trump átmenetet szervező embereinek kommunikációja külföldiek lehallgatása révén, véletlenül került a hírszerzés figyelmébe. A hírszerzési bizottság demokrata tagjai felháborodtak a név nélküli forrásokra hivatkozó kijelentésen, mondván, Nunes ezzel akarja alátámasztani az elnök vádaskodását, miszerint Barack Obama elrendelte telefonjainak lehallgatását a Trump-toronyban. Mind az FBI, mind az NSA vezetője cáfolta ezt az állítást, s a Fehér Ház sem állt elő konkrét bizonyítékkal. Korábban is felmerültek ugyanakkor találgatások, hogy a washingtoni orosz nagykövet telefonbeszélgetéseinek lehallgatásakor derült fény arra, hogy Trump több embere is rendszeres kapcsolatot tartott Kiszljakkal. Eheti meghallgatásán James Comey, az FBI igazgatója megerősítette, hogy jelenleg is folyik az FBI-vizsgálat a Trump-kampány több tagjának orosz kapcsolatai ügyében.

Friss felmérések szerint a hírszerzési konfliktusok, az Obamacare körüli viták tovább rontották Donald Trump népszerűségi mutatóit. A Qunnipiac Egyetem közvélemény-kutatása szerint Trump támogatottsága 37 százalékra esett vissza, két héttel korábban is csupán 41 százalékon állt. Március elején is a megkérdezettek több mint fele helytelenítette ténykedését, ez 56 százalékra növekedett. Még saját pártján belül is 10 százalékkal csökkent Trump népszerűsége, a demokraták körében pedig elutasítottsága 90 százalék körüli.