Ijesztő kilátások - Unokák nélküli országgá leszünk?

2017.03.26. 18:28
Illusztráció/Thinkstock
Orbán Viktor kormányzása alatt 78 ezer gyermeket veszített el az ország. Az LMP által kikért friss adatok alátámasztják azt a szomorú tényt, hogy ha a Fidesz-KDNP-n múlik, akkor Magyarország unokák nélküli ország lesz - írja közleményében a párt.

Az LMP adatkérésének köszönhetően kiderült, hogy a magyar gyermekek majdnem 15%-a külföldön születik már. A külföldön született gyermekek hazai anyakönyvezésére vonatkozó kérelmek számának alakulásából következtethetünk erre, amely adatokat Budapest Főváros Kormányhivatala szolgáltatta az LMP-nek. 2010 óta közel 78 ezer gyermek született külföldön, amely nagyságrendileg megegyezik az éves hazai születésszámmal. Ráadásul egyre több gyermek születik külföldön, a rekordhónap a tavaly december volt, több mint 1500 anyakönyvezési kérelemmel. Mindeközben az itthoni születésszámot tekintve a 2011-es mélyponthoz képest, amikor is alig több mint 88 ezer gyermek született Magyarországon, alig tudtunk elmozdulni. A tavalyi év adata még mindig csak 93 ezer fő. A fiatalok főként az otthonteremtés és elhelyezkedés nehézségei, valamint a dolgozói szegénység miatt nem tudják megvalósítani családalapításra vonatkozó terveiket. Az LMP nem akar unokák nélküli országot. Ennek érdekében a fiatalok itthoni boldogulását és a külföldön élők hazatérését segítenénk az oktatás minőségi reformjával, a felsőoktatási tandíj eltörlésével, valódi béremelésekkel és a mindenkire kiterjedő bérlakás- és családpolitikával - írják a dokumentumban.

Másodosztályú ellenfél legyőzésével hangolt a Honvéd

A magyar labdarúgó-válogatott Portugália elleni szombati selejtezőmérkőzésének okán a hazai focibajnokság már második hete szünetel, így az NB I-es csapatok közül aznap többen felkészülési mérkőzésekkel készültek a jövő heti folytatásra. A pillanatnyilag második Budapest Honvéd az aktuális kiírásban április 1-én immáron ötödszörre mérheti össze erejét a címvédő Ferencvárossal, ezt megelőzően pedig válogatott játékosuk, Eppel Márton távollétében győzték le a másodosztályú Siófokot.

Helyszíni tapasztalataink szerint kevéssel 14 óra előtt a napsütéses idő ellenére is csak lassan, komótosan sétáltak az emberek a Bozsik Stadion felé. Persze volt, aki így is jól járt: aki a délutáni edzőmeccs mellett tette le a voksát, a Puskás Ferenc utca szélén „helyezkedő” sarki tökmagárusnál is megállt. Összességében egyébként mintegy 2-300 szurkoló gondolta úgy, hogy megtekinti a Honvéd játékát az NB II-es BFC Siófok ellenében, a klub tulajdonosa, George F. Hemingway pedig Gács Pál ügyvezető igazgató társaságában várta, hogy a bíró a sípjába fújjon.

A pálya szélén sorakoztak már a csapatok, amikor Marco Rossi, a kispestiek trénere több vendégjátékossal is kezet fogott. Például Kozma Richárddal, aki bár egykoron a Honvéd keretéhez tartozott, most a Siófok csapatát erősíti, vagy éppen a korábbi tízszeres válogatott Czvitkovics Péterrel, aki ellenfélként megannyi csapat játékosaként szerepelt már a Bozsikban. Most a Balaton-partiakkal érkezett. Enyhén fújt csak a szél, amikor 14 óra után pár perccel elkezdődhetett a mérkőzés. Kiegyenlített játékkal indult a találkozó, majd egyre többet pattogott a labda a siófokiak térfelén. A vendégcsapat szervezetten kezdett: a balatoniak szép passzokat mutattak be, illetve jól hallhatóan a siófoki játékosok sokat kommunikáltak egymással a pályán. A Honvéd azonban egyre inkább érvényesíteni tudta akaratát, amely annak is köszönhető volt, hogy Rossi szinte a megszokott élvonalbeli kezdőcsapatát küldte játékba.

Mások mellett az U21-es válogatott mérkőzéséről már visszatérő Zsótér Donátot, aki most is bizonyította, helye van a csapatban. Az ifjú középpályás rendkívül gyorsan, tetszetős megmozdulásokkal tette hozzá a magáét a mérkőzéshez. Egyedül a gólkirály-jelölt Eppel Mártont hiányolhatták a nézők, aki a válogatott kerettel Lisszabonban készült a napokban. A közönségkedvenc olasz, Davide Lanzafame a 6. percben már a hálóba lőtt, les akkor azonban még les miatt érvénytelennek ítélte a találatot a játékvezető. Ezt követően a Siófok próbálkozott, ám az első gólt a 16. percben a hazaiak szerezték: Lanzafame baloldali szöglete után Koszta Márk volt eredményes. Az utóbbi időben csereként beálló Koszta jól látszott a mérkőzésen, ismét megmutatva, hogy tartogat még meglepetéseket játékával.

Percekkel később, a 23. minutumban Zsótér jobboldali szabadrúgását követően Ivan Lovric a hálóba fejelte a labdát, így kialakult a félidő 2-0-s eredménye. A találkozó a térfélcserét követően is az első félidőhöz hasonlóan, jó irammal folytatódott tovább, ám a 65. perc környékén érzékelhetően leült játék. Ekkor a mezőnyjáték dominált, helyzetek csupán elvétve akadtak. Az utolsó 10 percben élénkült meg a játék, s újra siófoki térfélen pattogott leginkább a labda. További két gólnak örülhettek a fővárosiaknak szurkolók: Marco Rossi két cseréje, Kadima Kabangu és Balázs Zsolt is a hálóba talált (előbbi gól a 86., utóbbi a 88. perc történése volt), ezzel beállítva a 4-0-s végeredményt.

A felek közti különbség ezúttal megmutatkozott, ám talán nem volt hasztalan a szombati találkozó. A Siófok együttese szervezetten játszott, s amennyire tudta, próbálta is tartani a labdát, Marco Rossi tanítványai pedig legalább a szünetben sem maradtak mérkőzés nélkül. A lefújást követően emberi gesztusokból sem volt hiány. Davide Lanzafame és csapattársai örömmel írták alá a szignókért ért sorba álló fiatal drukkerek füzeteit, fotóit, de volt olyan, akinek kérésre a futballcsukáját is. Így aztán végképp mindenki boldogan indulhatott hazafelé.

A futballmeccs után érthető módon már nem állt a tökmagárus a stadion mellett, ahol inkább aktuális lett az a plakát, amelyen Davide Lanzafame már a Ferencváros elleni folytatásra invitál. A városi rivális ellen mindenesetre a szombati eredményre kevesebb az esély, ám a kispestiek alighanem egy „soványabb” győzelemmel is beérnék.