Putyin;CEU;

2017-03-31 22:07:00

CEU - Putyint követi az Orbán-kormány

Lépésről lépésre követi az Orbán-kormány azt az intézkedéssorozatot, amellyel a Putyin-rendszer Oroszország egyik ranglista-vezető magánegyetemét, a CEU-hoz hasonlóan kizárólag posztgraduális képzéseket nyújtó szentpétervári Európai Egyetemet ellehetetlenítette. Az intézmény jelenleg szünetelteti az oktatást. A hatalmi közbeavatkozás ott is sorosozással kezdődött, és az intézmény engedélyének visszavonásával végződött.

Oroszországban a folyamatot a Rosobrnadzor (az ottani Oktatási Hivatal) indította el tavaly októberben, amikor jelezte, hogy az addig közmegelégedésre működő és népszerű iskola megsértette az egyetemek működésére vonatkozó jogszabályokat. Azóta visszatérően előfordul, hogy a vizsgákra érkező külföldi diákok nem kapnak beutazási engedélyt. A támadásokba a kormánypárti internetes sajtó is beszállt, azt terjesztve, hogy az intézmény – amelynek az orosz gazdasági és pénzügyi adminisztráció több neves képviselője is hallgatója volt – idegen érdekeket szolgál.

Az 1994-ben alapított, 2007 óta akkreditált doktori képzéseket nyújtó és többek között a George Soros Foundation, a John and Catherine MacArthur Foundation, a Ford Alapítvány, a Spencer Foundation, a Carnegie Foundation és a Foundation ZEIT-Stiftung támogatását élvező egyetem a nyugati világ legjobb iskoláiból hív vendégprofesszorokat orosz és nemzetközi diákok oktatására, vagyis a működési modellje nagyon hasonlít a budapesti CEU-éhoz. Bár az Európai Egyetemen sokkal jobb a hallgató-oktató arány, mint az orosz állami felsőoktatásban, a Rosobrnadzor arra hivatkozva fogalmazott meg kifogásokat, hogy túlságosan kevés az oktató (az egyetem elsősorban ösztöndíjas vendégprofesszorokat alkalmazott, ami nem számít ritkaságnak a posztgraduális képzésben). Az Európai Egyetem vezetése viszont kezdettől azon az állásponton volt, hogy semmilyen szabálytalanságot nem követtek el – szerintük megengedhetetlen, hogy a hatalom politikai célokra használja föl az állami hivatalokat. Időközben kiderült, hogy az állami hatóság vizsgálatát egy ultrakonzervatív képviselő, Vitalij Milonov, az állami duma képviselője, a nemzetközi visszhangot kiváltó (többek között a melegek jogait védő kiadványok szerzőit és kiadóit is börtönbüntetéssel fenyegető) „melegpropaganda-törvény” beterjesztője kezdeményezte.