Hiller István szerint a lex CEU valós szakmai alapja nulla, ez nem szakmai, hanem egy politikai támadás. "A törvénymódosítás tárgya nem tartozik a magyar felsőoktatás első tíz legfontosabb problémája közé. Az olyan kérdések, mint a felsőoktatási dolgozók bérezése, az egyetemek autonómiája, a felsőoktatásba való bejutás, a diplomák munkaerőpiaci értéke mind-mind sokkal fontosabb, mint azok az ügyek, ami miatt a kormány a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011 évi törvényt módosítja.
Hiller István szerint teljesen egyértelmű, hogy ez a törvény igazából egy egyetemről, a CEU-ról szól. "A CEU színvonala megkérdőjelezhetetlenül magas, és alapvetően fontosnak tartom, hogy a hatályos törvényeknek megfelelően működik" - hangsúlyozta Hiller. "Aki kicsit is látta már közelről a felsőoktatást, az tudja, hogy az akkreditációs bizottság minden felsőoktatási intézmény esetében a program-akkreditációnál talál apró hibákat. Ha minden ilyen hibánál törvényt kellene módosítani, úgy évi 20-30 alkalommal kellene törvénykezni. Soha egyetlen kormány, eddig Orbán Viktor kormánya sem járt el így." Hiller István úgy véli: itt nem egyszerűen egy intézmény sorsáról, hanem az oktatás szabadságáról és a magyarországi tanszabadságról van szó.
"Ez a törvény nemcsak a magyar tanszabadságot sérti meg, ám hatása messze túlmutat a felsőoktatás keretein. Parlamenti képviselőként nem egy intézményt, hanem az ország egészét képviselve leszögezte: ez a törvényjavaslat káros az országnak. Szerinte a törvényjavaslatot vissza kell vonni, a módosító javaslatnak semmi értelme. Az MSZP úgy döntött, hogy semmilyen módosító javaslatot nem ad be, hanem követeli, hogy vegyék le a napirendről a törvényt, vonják vissza.