A napokban olyan hírek jelentek meg, amelyek egy, az interneten szerveződő, öngyilkosságra felhívó, abban segédkező jogellenes tevékenységre hívták fel a figyelmet – írja honlapján az Országos Rendőr-főkapitányság. (Közleményük címe: A biztonságos internethasználatról.) ,,A rendőrségre - az elmúlt hónapokban - nem érkezett bejelentés a „Kék Bálna” csoport tevékenységével, illetve annak a magyarországi fiatalokra gyakorolt végzetes hatásával kapcsolatosan. Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet, hogy az online világban, az interneten számos veszéllyel találkozhatunk, bűncselekmények, szabálysértések áldozataivá válhatunk, de mi is árthatunk másoknak." Körülbelül ennyivel intézte el a rendőrség azt a nemzetközi problémát, ami már eddig is fiatalok sorának halálához vezetett.
A Kék Bálna (angolul: Blue Whale) olyan alkalmazás, amely miatt több tinédzser életét vesztette. Oroszországból indult, aztán Romániában és a környező országokban, majd Magyarországon is téma lett. Az alkalmazást egy orosz férfi hozta létre 2013-ban. Nem sokkal később letartóztatták, jelenleg börtönben ül. Azonban az alkalmazás még mindig működik egy közösségi oldalon.
Magyar tinédzserek kisebb csoportja, szüleik együttműködésével lelki elsősegélyt ad a talajt vesztett fiatalok számára – írta a Blikk. Az önkéntesek a közösségi hálón próbálják lebeszélni a gyerekeket a csatlakozásról. Egyikük, a 15 éves Somhegyi Márton azt mondta a lapnak, hogy szerinte sokan valóban azért jelentkeznek a Kék Bálnára, hogy meghaljanak.
Elsőre nem lehet megtalálni, viszont van egy csoport, ahova belépve a moderátorok létrehozzák a „játékot”. Ez 50 feladatból áll, amelyek napról napra durvulnak. Már az első feladatnál figyelmeztetnek, aki elkezdi, nem hagyhatja abba. Ha teljesítette mind a 49 feladatot, az 50. feladatnál valamilyen módon végeznie kell magával. Ha nem teszi meg, fenyegetik, illetve megzsarolják. A feladatok között fizikai öncsonkítások, a családi kapcsolatok rombolása és más önpusztító cselekedetek szerepelnek. A csoportban úgynevezett mentorok hajszolják egyre súlyosabb dolgokba a fiatalokat.
Magyarországon a hírek szerint legalább ketten haltak meg azért, mert követték a mentorok parancsait.
Míg hazánk nem vesz tudomást az eseményekről, addig a román hatóságokat aggasztja a Kék Bálna begyűrűzése. A rendőrség folytatja a megelőző és felvilágosító kampányt, találkozókat tart a témáról a bukaresti iskolák diákjaival. „Megpróbáljuk megértetni a fiatalokkal, hogy milyen veszélyes ez a játék” – mondta Carmen Dan belügyminiszter. A kérdéssel a Román Hírszerző Szolgálatot ellenőrző parlamenti bizottság is foglalkozni kíván e heti ülésén. Ez azt jelzi, hogy a hatóságok nemzetbiztonsági ügynek tekintik a jelenséget.