NB I;FTC;Diósgyőr;Thomas Doll;

2017-04-10 07:53:00

Nem kíváncsiak rájuk

Az FTC csapatára Derrick, Maigret vagy Poirot sem talált volna rá, a mérkőzés kétharmadában oly nyomtalanul eltűnt a zöld-fehér együttes. Az Üllői úti találkozó harmadik harmadában pedig a Diósgyőr nem adott életjelet magáról. Nem csoda, ha hasonlóképpen zöldellt a nézőtér, akár a pálya, mert a székek többsége üresen maradt; igaz, a IX. kerületben 6253-an voltak, míg a további öt pályát összesen 9669-en keresték fel.

A mindig alapos Farkas Norbert azt mondta a Sport Tv adásában, a Real Madrid–Atletico Madrid bajnoki mérkőzés szünetében: „A spanyol kollégák nincsenek elájulva a színvonaltól.” Na persze, a hanyatló Nyugaton semmi sem jó, az emberek nem találják a helyüket, főleg, ha nyolcvanezres tömegben kell fellelniük azt. Nálunk ilyen probléma nincs, a legutóbbi forduló össznézőszáma 15 904 volt, így aztán egyetlen, inkább találkozóra, mint meccsre kivetődő szurkoló kényelme sem forgott veszélyben.

Miként az sem fenyegetett, hogy hasonló kritika éri a hazai mérkőzéseket, akár odakinn a madridi derbit. Ez – talán említeni sem kell – azért van így, mert a nívó idehaza jóval magasabb, a labdarúgás tekintetében mifelénk zavartalanul működik a közép-európai egyetem. Hogy már-már a kutya sem kíváncsi az NB I-re? Ez velejéig rosszindulatú megállapítás, hiszen a 2640-es nézőátlag kizárólag annak az eredménye, hogy nálunk tudatosan tervezik sokoldalú hét végi programjaikat az összetartó családok, és nem csak úgy betévednek egy-egy stadionba, miközben céltalanul csellengenek a víkenden, ahogyan azt a – már bocsánat – kevésbé kulturált Spanyolországban teszik.

Ahol aztán még fanyalognak is a gyöngécske műsor miatt...

Mondom, példát vehetnének a magyarokról. Itt majdhogynem győzelemnek állították be a 3-0-ás portugáliai vereséget, de legalábbis úgy tettek, mintha a világ legtermészetesebb dolga volna, hogy egy válogatott csapat másfél órán keresztül még véletlenül sem lő kapura. A magyar kommentátorok-szakírók többségét hallgatva-olvasva nincs az a hosszan tartó üresjárat, mely előtt, alatt és után ne lehetnénk maximálisan elégedettek; annál kellemetlenebb, ha valaki a berkeken belülről beleköp a finom Újháziként tálalt, ám annál zavarosabb levesbe. Most megtette egy német, bizonyos Thomas Doll, aki nemhogy afféléket mondott: „olyan jól játszunk, hogy saját stadionunkban kifütyülnek bennünket”, de kifejtette, hogy néhány ferencvárosi játékosának a labda lekezelése is gondot okoz. Magunk közt szólva, a (nem a madridi: a pesti, a győri, a pécsi, a szegedi) realisták szemét nem nyitotta fel, hiszen észrevételének igazságát már régóta tudja mindenki, aki nem vesztette el a józan eszét vagy nem akar mindenáron megfelelni a hivatalosságok elvárásainak. Ezzel együtt lehetetlenné tette szuper rangadóvá avatni az FTC–Diósgyőr találkozót, mert módfelett abszurd bölényről szónokolni akkor, ha a résztvevők egyike törpe hörcsögről beszél...

Habár Dollra rá lehet fogni: őt is megszédítette a dekadens nyugati világ; pláne, hogy a légiós tréner eredetileg Keletről, a hajdani NDK-ból jött. A szocializmus bénító luftja után huszonnégy éves korától a liberális demokráciák áporodott levegőjét szívta; mit várhatunk hát tőle?

Jellemző módon még azt sem ünnepelte meg, hogy az FTC első kapura rúgása már a negyvenhetedik percben szembe szökött. Noha Varga a jobb kapufát találta el, a fordulat nem kápráztatta el az Üllői úti közönséget, mert szűk negyedórával később, amikor Kleinheisler vagy nyolc méterrel lőtt mellé, tüntetésbe kezdett hatezer zöld-fehér drukker. Pedig addigra már másodszor rezgett a léc a diósgyőri Rados mögött, mivel a kapus klubtársa, Novothny elfelejtette, merre támad, és általános ámulatra a saját hálója felé fejelte a labdát. A másik kapunál hasonló mozdulattal nem jelentkezett, felbukkant ellenben Tamás hátvéd, aki Nono jobbról beívelt szabadrúgását menthetetlenül a jobb sarokba fejelte (0-1).

Ez végképp kikezdte a ferencvárosi publikum türelmét, hiszen előző négy meccsén a DVTK kivétel nélkül vereséget szenvedett, miközben két gólt szerzett, és tizenegyet kapott. Az Üllői úti hívek kiakadása úgy vált teljessé, hogy a hazai tábor immár az ellenfelet is a szájára vette a maga szolid stílusában: „Diósgyőri cigány parasztok, sosem lesztek bajnokok!” Mivel a DVTK az utolsó előtti helyen áll, és a második félidő közepén összeesett, akár a konyhapulton hagyott tejszínhab, sokkal inkább a kiesésre, mint az aranyérem elnyerésére mutatkozik miskolci esély, bár az elkóválygó Rados hibájából esett egyenlítő gólt nem követte újabb ferencvárosi dugó (1-1). A mérkőzés kétharmadában szinte nyomtalanul eltűnő FTC már csak azért sem fordított, mert az egalizáló Varga a nyolcvannegyedik percben váratlanul Gerát rúgta hátba a labdával...

Attól tartok, még így is akad, aki ódát akar zengeni e kilencven percről. A dicshimnusz koszorús költőjének csakis a DVTK spanyol légiósa nevét idézhetem.