bor;Tokaj;Tokaj-hegyalja;

2017-04-10 07:49:00

Tokaj borkedvelőknek és mindenkinek

Van, aki a hegyek szerelmese, másokat a széles síkság tágassága ejt rabul. Aki mindkettőben gyönyörködne - ráadásul még a jóféle magyar borokat is kedveli -, annak Tokaj tökéletes úti cél. Ha Észak felé fordulunk, akkor Zemplén és a Mátra hegyei néznek ránk, ha pedig Délre, akkor az Alföld tágassága vár.

Tokaj-hegyalja névadó városa ma már egyre kedveltebb kirándulási célpont. Aki magyar, az ismeri a Tokaj szót és talán szeretné egyszer látni ezt a hangulatos helységet. És nemcsak szüret idején érdemes kalandozni errefelé, hiszen a város környéke minden évszakban kínál különleges túrázási lehetőséget. Tavasszal a benépesülő gólya- és fecskefészkek, nyári estéken a megnyugtató csend, a folyó a közeli csobbanása és halszaga, a Tisza andalító hullámzása, vagy máskor a különleges tiszavirágzás vár. Ősszel a szüret hangulata, a szőlő illata, a must zamata csalogató. Télen pedig a földalatti boltívek alatt érlelődő „hegyleve" miatt is érdemes eltölteni itt pár napot. Tokaj a Tisza és a Bodrog találkozásánál, a Kopasz-hegy lábánál, a Tisza Rakamazzal szemközti oldalán fekszik. Ez volt a Kelet-Felvidék és a Kelet-Alföld között zajló szekérforgalom legfontosabb kapuja. A helyi mesék szerint a Tiszában, a Bodrogban, a Nagykopasz-hegyen és a Várhegyen tündérek élnek, akik segítik az itt élőket, s megbüntetik azokat, akik nem tisztelik és óvják kellőképpen a környezetüket.

Elbódít a szerelem pincesora

A kisváros természeti környezete ma is lenyűgözi a turistát. A Tisza-híddal szemben visz fel a lépcsősor a Finánc-dombi kilátóba, ahonnan meseszép a látvány. A látogató úgy érzi, az Alföld a lába előtt hever, hiszen tiszta időben akár 15 kilométerre is el lehet látni. Északra a Bodrogzug, illetve a Zemplén vonulatai láthatók, miközben az ember hátra fordulva tokaji szőlőskertekben gyönyörködhet.

A Nagykopasz-hegy Tokaj felől két úton is megközelíthető. A Borostyán tanösvény a vasútállomással szemközti táblával kezdődik. Érdemes sorait figyelmesen végig olvasni, mert érdekes információkat tudhatunk meg a hegy geológiai adottságairól, növény- és állatvilágáról. A hegy legkiemelkedőbb értékei közé tartozik a hazánk területén ma már csak itt előforduló gyapjas Őszirózsa. Az utat a szerelmi-pincesor mentén lehet folytatni, ahol érdemes rövid kitérőt tenni valamelyik útba eső pincébe, s megízlelni a hegy levét. A pincesor után jobbra fordulva a Lencsés-völgyi bánya irányában folytatódik az út, majd a bányaudvar mellett, jobb oldalon a kék jelzést kell követni. A belvárosból a temetőn keresztül, a piros jelzést követve visz fel az út a Szeles-tetőre, itt találkozik a két útvonal.

Tokaj-Hegyalja számos lehetőséget nyújt a természet kedvelőinek: az Erdőbénye felől megközelíthető Aranyosi-völgyben kijelölt területek családi piknikekre hívnak, Mád, Rátka környékén pedig birtoklátogatások keretében dűlőtúrákon lehet részt venni.

Az ösvény, ahol nemcsak tanulni lehet

Többféle tanösvényen is bebarangolhatjuk a környéket, de ha már Tokaj, akkor a Tokaj Hétszőlő Szőlőbirtok tanösvénye kihagyhatatlan, kivételes fekvése, jó megközelíthetősége, a kialakított jelzett útvonalak, valamint a gondos szőlőművelés, tökéletes arra, hogy mindenki felfedezze magának egy történelmi birtok mindennapjait.

A Tokaj-Hétszőlő ma Magyarország egyik legszebb ültetvénye. Az idelátogatók a terület bejárásával megismerkedhetnek a legfontosabb fajtákkal, az éppen folyó szőlőtermesztési munkákkal, valamint a túra végén a tokaji Rákóczi Pincében a birtokon készült borokkal. Ha pedig nemcsak a testnek, hanem a lékeknek is szeretnénk élményeket nyújtani, akkor irány Abaújszántó, mely nyolc egyház székhelye volt a XX. század első éveiben. Híres volt bortermeléséről, iskoláiról, kereskedelméről, iparosságáról. A településen keresztül haladt, még a rómaiak idején a Nagy Hadiút, amely Kassán keresztül Észak felé tartott. Ezen az úton mentek a borkereskedők, a Rákócziak idején is, akik nemcsak tölgyfából készült hordókban, hanem sötétzöld színű, szögletes üvegekbe töltve szállították szekereken a borvidék különleges nedűit és vitték egészen Vilniusig.

Iránytű helyett telefont a kézbe

Hogy ne kelljen keresgélni a látnivalókat, érdemes letölteni Tokaj-Hegyalja és Zemplén teljes turisztikai kínálatát bemutató ingyenes Apple és Android telefonokra készült mobil applikációt. Ezzel több mint 100 látnivaló, étterem, borászat és szállás adatai érhetőek el akkor is, ha nincs internet kapcsolat. Az offline térképek száma folyamatosan bővül. Ráadásul a turisztikai szolgáltatókon és látnivalókon túl elérhetőek a frekventált utakhoz kapcsolódó vezetett túrák, valamint több településen a látnivalókat bemutató hangos kalauzok, illetve egy kattintással hozzáférhetővé válnak a gyógyszertárak, orvosi ügyeletek, templomok, pénzváltók, ATM automaták.