Magyarország;Európai Bizottság;Frans Timmermans;

2017-04-12 16:57:00

Nemzeti konzultáció - Brüsszel is elküldi válaszait

Magyarországgal foglalkozott az Európai Bizottság biztosi testülete és a következő lépésekről döntött. Összességében  úgy értékelte, hogy a  magyarországi helyzet aggodalomra ad okot, ezért párbeszédet indít a hatóságokkal. Az EB Magyarországi Képviseletének közleménye:

Jean-Claude Juncker elnök kezdeményezésére a biztosi testület ma Frans Timmermans első alelnök vezetésével megvitatta azokat a magyarországi fejleményeket, amelyek az utóbbi időben széles körben aggályokat vetettek fel az uniós joggal és az Unió közös alapértékeivel való összeegyeztethetőséget illetően. A biztosok a magyar felsőoktatási törvényt, a civil szervezetek külföldi pénzügyi támogatására vonatkozó törvényjavaslatot, az "Állítsuk meg Brüsszelt!" nemzeti konzultációt, valamint a menedékjog és a diszkrimináció elleni fellépés területén felmerülő jogi aggályokat vitatták meg.

A testület abban állapodott meg, hogy a kötelezettségszegési eljárásokra vonatkozó soron következő, a hónap végén esedékes döntései keretében előrébb viszik az egyes releváns és jogilag érett kötelezettségszegési eseteket. A Bizottság ezen felül hamarosan be fogja fejezni a felsőoktatási törvény átfogó jogi elemzését, majd dönteni fog a következő lépésekről a soron következő kötelezettségszegési ciklusban. Ami a civil szervezetek pénzügyi támogatására vonatkozó törvényjavaslatot illeti, a Bizottság nagy figyelemmel kíséri a folyamatot és visszatér a kérdésre a jogi vonatkozások elemzése alapján. Végül az "Állítsuk meg Brüsszelt!" nemzeti konzultációval kapcsolatban a Bizottság azt a döntést hozta, hogy előkészíti és hamarosan nyilvánosságra hozza a testület saját válaszát.

A biztosi testület által ma megvitatott kérdések kapcsolódnak mind az uniós jog, mind az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikkében lefektetett közös uniós értékek tiszteletben tartásához. Együttvéve a Bizottság úgy értékeli, hogy a magyarországi helyzet aggodalomra ad okot. A biztosi testület ezért megállapodott arról, hogy politikai párbeszédet indít a magyar hatóságokkal, a többi tagállammal és az Európai Parlamenttel.