Fidesz;Európai Bizottság;Soros György;Európai Néppárt;CEU;

2017-04-28 22:51:00

Változást várnak Orbántól

Orbán Viktor ugyan szombaton az Európai Néppárt szőnyegének szélére áll, ám a kormányfő aligha változtat érdemben a Közép-európai Egyetemet (CEU) ellehetetleníteni igyekvő törvényt érintő álláspontján.

Az Európai Néppárt (EPP) azt fogja kérni a Fidesz-kormánytól, hogy 30 napon belül válaszoljon az Európai Bizottság hivatalos felszólító levelére, és foglalja tervbe, hogyan tesz majd eleget a CEU törvény módosítására vonatkozó brüsszeli elvárásoknak - nyilatkozta a Népszavának Siegfried Muresan, a pártcsalád szóvivője. Az EPP Elnöksége szombat reggeli ülésén vitatja meg a magyarországi helyzetet, és értékelik a Fidesz-kormány legfrissebb, nemzetközi ellenállást kiváltó döntéseit. Szó lesz a készülő civil törvényről, és a nemzeti konzultációról is. Az ülésre meghívták Orbán Viktor miniszterelnököt. Az EPP legfelső, döntéshozó grémiumának egyetlen magyar tagja Gál Kinga fideszes EP-képviselő.

Lapunknak Siegfried Muresan világossá tette: a néppárt elnöksége nem azt várja, hogy a fideszes többségű parlament egy hónap alatt változtassa meg a felsőoktatási törvényt. Azt viszont igen, hogy a magyar hatóságok ismerjék el az Európai Bizottság kifogásainak a jogszerűségét, és ennek szellemében válaszoljanak a hivatalos felszólító levélre. Muresan azt mondta: Orbánéknak egy világos menetrendet kell készíteniük, amelyben tájékoztatást adnak arról, hogyan kívánják összhangba hozni a jogszabályt az uniós normákkal. "Az Európai Bizottság a szerződések őre, és mi teljes mértékben megbízunk az ítéletében" - mondta Muresan, aki egyben a jobboldali Román Népi Mozgalom Párt európai parlamenti képviselője.

A Néppárt elnökségi ülésén részt vesz Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök, de nem lesz jelen Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke. Antonio Tajani EP-elnök részvétele bizonytalan.

Erdogannal randizik
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtök este telefonon tárgyalt Recep Tayyip Erdogan török államfővel - közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője. A kormányfő szóban is gratulált a török elnöknek az alkotmánymódosításról szóló népszavazás sikeréhez. Erdogan pedig kezdeményezte, hogy a májusban, Kínában egy fórum keretében külön kétoldalú egyeztetést is folytassanak Orbánnal, amit a magyar miniszterelnök "örömmel elfogadott".

A magyar miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjújában egyébként úgy vélekedett, az eljárást indító uniós kollégium szerint nem az oktatás szabadságáról van szó, hanem arról, hogy milyen pénzügyi feltételekkel lehet szolgáltatásokat nyújtani Magyarországon. Ezt azonban cáfolták lapunknak bizottsági források, rámutatva, hogy levelében a testület az EU alapját képező alapvető szabadságjogok - köztük a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságának - megsértését veti Budapest szemére. Orbán eközben azt hangsúlyozta, hogy a kormány áll a tárgyalások elébe, viszont azt hozzátette: a kabinet szerint összhangban van a felsőoktatási törvény az EU szabályaival, de "ha a bizottság ezt másképp látja, megfontoljuk". Megismételte korábbi értelmezhetetlen állítását: a Közép-európai Egyetem biztosan működhet Magyarországon, mert a módosítás nem vonatkozik rá. Az amerikai diplomát kiadó egyetemről "akarjuk megtudni, hogy az micsoda" - mondta.

Soros György brüsszeli látogatásával kapcsolatban Orbán úgy fogalmazott: megdöbbentőnek tartja, hogy az EU vezetői egy "pénzügyi spekulánst" ilyen "ajnározásban", "kitüntetésben", "megdicsőítésben" részesítenek. A kormányfő ugyan nem reagált arra, hogy a lex CEU ügyében már nemcsak az Unió, hanem a 48 tagú Európa Tanács is elítélő határozatot hozott. Ugyanakkor az igazságügyi tárca közölte: a magyar kormány tudomásul veszi az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének határozatát, amely a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításáról szóló jogszabály és a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat Velencei Bizottság általi véleményezését kezdeményezi.

Orbán pénteken egyébként Győrben is járt a Modern Városok Program keretében, és ott az őt "imádunk, szeretünk, tisztelünk" felkiáltással, illetve "éljen Viktor!" skandálással fogadó nyugdíjas rajongótáborának a hvg.hu videója szerint többek között azt mondta: ráférnek a biztató szavak, mert időnként be van kerítve, és úgy érzi, "el akarják veszejteni", de nem akarja magát sajnáltatni, mert aki fél, ne menjen erdőbe. A kormányfő természetesen a megyeszékhelyen is utalt a CEU-ra, szerinte "a mi kormányaink nem egyetemeket szoktak bezárni, hanem egyetemeket szoktak alapítani".

Szervezkednek az egyetemisták
Tizennyolc szakkollégium "Szabad ország, szabad egyetem" néven platformot alakított, hogy összehangolják a különböző egyetemeken tiltakozó diákok szervezkedéseit, elsősorban a lex CEU ellen. Többségében corvinusos, eltés és műszakis szakkollégiumok írták alá a nyilatkozatot, de például Pécsről, Erdélyből és a jezsuitáktól is vannak csatlakozók. Eközben a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája "Jövőkép" névvel indít konzultációs programot a felsőoktatási törvény módosítása miatt. Gulyás Tibor HÖOK-elnök úgy fogalmazott: a CEU-ügy jelenséggé vált, ezért egyeztetnének a hallgatókkal, intézményekkel, valamint az oktatáspolitika alakítóival. A Magyar Rektori Konferencia elnöke pedig az InfoRádiónak arról beszélt, hogy megosztottságot, hangulatkeltést és a magyar felsőoktatás nemzetközi megítélésének romlását okozta a CEU-ügy. A szervezet továbbra is úgy véli: a CEU értéket teremt, fontos a további működése, ugyanakkor nélkülözhetetlen, hogy ez a törvények betartása mellett történjen. Bódis József szerint lesz megoldás, ami mindkét félnek kölcsönösen jó, egyúttal azt reméli, hogy ez minél hamarabb megszületik.