Johannes Hahn;Recep Tayyip Erdogan;

2017-05-03 07:34:00

Vége a török uniós álmoknak

Törökország Recep Tayyip Erdogan elnöksége alatt hátat fordított az európai uniós csatlakozásnak, jelentette ki egy, a Reutersnek adott interjúban Johannes Hahn.

Az Európai Unió bővítési biztosa úgy fogalmazott, miután mindenki számára egyértelmű, hogy a török csatlakozási folyamat halott, vagy legalábbis eddig, Erdogan vezetése alatt csak Törökország Európától való távolodása észlelhető, át kell helyezni a kapcsolat fókuszát a csatlakozásról valami másra. Az a kérdés, hogy egyáltalán mit lehet kezdeni még ezzel a kapcsolattal, hogy újraéleszthető bármiféle együttműködés, mondta a biztos. Hahn reményét fejezte ki, hogy ha sikerül helyreállítani a baráti viszonyt, akkor gazdasági és biztonságpolitikai együttműködés is létrejöhet Törökország és az EU között, amin azonban még sokat kell dolgozni. A bővítési biztos leszögezte: a sajtószabadság durva megsértése, az elbocsátások és bebörtönzések, a polgári jogok megnyirbálása lehetetlenné teszi a török csatlakozási folyamat folytatását.

Bár az utóbbi időben több európai fórumon merült fel a török csatlakozási folyamat megszakítása vagy legalábbis időleges felfüggesztése, hivatalosan egyelőre nem történt meg. És úgy tűnik, a közeljövőben sem lesz ilyen téren előrelépés, Hahn ugyanis arról számolt be, hogy 2018 elejére készít el egy török helyzetjelentést az uniós tagállamok kormányai számára. A távoli határidő azt jelzi, a nyilvánvaló ankarai jogsértések, a demokrácia fokozatos felszámolása ellenére az uniós államok a Törökországgal kötött menekültügyi megállapodás miatt kényszerhelyzetbe kerültek. Hahn hangsúlyozta, az Unió szabályai nem alku tárgyai, az európai közösség nem választja le az emberi jogok helyzetét az Ankarával folytatott tárgyalási csomagból. ''Nincs a demokráciának török változata. Csak demokrácia van. A törököknek ugyanolyan joguk szabadon élni, mint minden európainak” tette hozzá Hahn.

A török kérdés a teljes uniós vezetést aggasztja. Donald Tusk az Európai Tanács elnöke az EU 27 tagállami vezetőjének a Brexitről szóló hétvégi brüsszeli ülésén jelentette be, hogy az EU vezető tisztségviselői, az Ankarával fokozódó feszültségek miatt megpróbálnak találkozót szervezni Erdogannal a NATO közelgő csúcstalálkozóján.

Törökországban egyelőre nem a szabadság irányába mutatnak a fejlemények. Az Erdogan elnöknek teljhatalmat biztosító referendum (az ellenzék szerint csalással történt) sikere után újabb tisztogatási hullám kezdődött. Kedden az államfő előtt, az alkotmánymódosításnak köszönhetően, újra megnyílt az út a pártelnökség felé. Tegnap ünnepélyes keretek között Erdogan ismét a kormányzó AKP tagja lett, hogy a párt május 21-i rendkívüli kongresszusán pártelnökké választhassák.