Göd;fogyatékkal élők;Speciális Otthon;

2017-05-04 10:06:00

Vizsgálat indult a gödi speciális otthonban

Rácsos ágyakba fektetik, zárt ajtók mögé dugják, kényszerzubbonyba teszik és éheztetik a gödi speciális otthon lakóit - írja a Mental Disability Advocacy Centre (MDAC) jelentése. A nemzetközi civil szervezet azt követeli, zárják be az otthont, vonják felelősségre a tetteseket, és tegyen valamit a kormány az intézetek ellen. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egy nappal később reagált a történtekre, mint írták: rendkívüli vizsgálatot indított a kormány az otthonban tapasztalt állapotok miatt.

Súlyosan bántalmazzák a gyerekeket és a felnőtteket a gödi Topház Speciális Otthonban egy nemzetközi civil szervezet jelentése szerint. A Mental Disability Advocacy Centre közleményében azt írja, a 220 pszichés beteget gondozó otthonban többszörös fogyatékossággal élő embereket tesznek rácsos ágyakba, zárt ajtók mögé dugják és fizikailag korlátozzák az embereket, kényszerzubbonyt adnak egy fiatal fiúra, nyílt sebeket hagynak kezeletlenül, valamint a lakókon az alultápláltság jelei mutatkoznak.

Láttak például egy alig három éves gyereket, akit rácsos ágyban tartottak, járni nem tudott, és az izmai is visszafejlődtek. 

A szervezet fél éven keresztül próbált bejutni az intézménybe, hogy megvizsgálhassa az ott folyó munkát. Steve Allen, az MDAC kampányigazgatója szerint azért fordulhat elő ilyesmi, mert rendszerintű problémák vannak a szabályozásban, és mert nincs olyan független szereplő, aki hatékonyan monitorozná a hasonló intézményeket. “A 220 topházi ember, ahogy több tízezer más, fogyatékossággal élő magyar gyerek és felnőtt, továbbra is a nyilvánosság elől elzártan él”.

Az MDAC mindezek alapján a Topház bezárását követeli, valamint a fogyatékkal élőkért felelős teljes magyar állami rendszer átvizsgálását követeli.

A nemzetközi civil szervezet szerint a Topház esetében felmerült, hogy EU-s támogatásokkal is visszaélnek, ezért kezdeményezik, hogy az Európai Bizottság, különösen pedig az uniós csalásokkal foglalkozó OLAF auditálja mind a gödi otthont, mind a többi hasonló magyar intézményt.

Az MDAC egyúttal javasolta az Európai Bizottságnak, hogy vizsgálják meg a jelentésüket olyan szempontból is, hogy az abban feltárt visszásságok ellentétesek-e az Európai Unió Alapjogi Chartájával. A magyar kormányt pedig arra kérik, hogy azonnal reagáljanak jelentésükre. Ez csaknem a jelentés megjelenése után egy nappal, csütörtökön történt meg:

Vizsgálatot indítottak

Rendkívüli vizsgálatot indított a kormány a gödi Topház Speciális Otthonban - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága. Azt írták: a kormány elfogadhatatlannak tartja az intézményben történteket. Fenntartóként a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság azonnal felfüggesztette az intézmény igazgatóját, és elrendelte új vezető ideiglenes kinevezését. Emlékeztettek: a kormány célja, hogy megszüntesse a nagy intézményeket, és az ott lakó fogyatékos és pszichiátriai betegeket családiasabb környezetben, kisebb létszámú otthonokban helyezze el. A kiváltási program keretében a gödi Topház Speciális Otthont is bezárják a közeljövőben - hangsúlyozták.

Hozzátették: a kormány az év elején döntött arról, hogy öt évvel lerövidíti, azaz felgyorsítja a kiváltási folyamatot, nagyobb hangsúlyt kap a helybeli közszolgáltatásokhoz való hozzáférés, valamint a foglalkoztathatóság biztosítása. A kiváltási program első körében mintegy 2500 fogyatékos ember költözhet ki a jövő év végéig a nagy létszámú szociális ellátó intézményekből, a célra a kormány 21,8 milliárd forintot fordít.