MNB;nyereség;tartalék;

- A tartalékait hizlalja a nyereséges jegybank

Tavaly is nyereséges volt a jegybank, ám az elért több mint 54 milliárd forintot teljes egészében az eredménytartalékba helyezi - döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatósága. A jegybanki közlemény szerint az így 160 milliárd forintra, "historikusan magas szintre" gyarapodó tartalék fedezetet nyújt az esetleges jövőbeli veszteségekre és ami még lényegesebbnek tűnik: "hosszú távon is biztosítja, hogy a jegybank gazdálkodása a költségvetéstől független maradjon". Mint írják, az eredménytartalék feltöltése azért fontos, mert egy esetleges veszteség finanszírozása költségvetési térítési kötelezettséggel járna, ami az államadósságra és a költségvetési hiányra is negatív hatást gyakorol.

A gazdasági miniszter, mint az állami tulajdon feletti jogok gyakorlója, 2013 óta nem szól bele az eredményfelosztásba, mert azt a parlament az MNB igazgatóságára testálta. Így kegyként is felfogható, hogy 2015-ben elért 95 milliárd forintos eredményből 50 milliárdot átutaltak a költségvetésbe. Igaz, éppen ekkortájt csúcsosodtak a jegybanki alapítványok körüli viták, így az MNB vezetése ezt is próbálta enyhíteni az átutalással. Mint emlékezetes 2014-ben a devizahitelek forintosításához a bankok számára az MNB biztosította a devizát, és az átváltáson hatalmas, 511 milliárd forint nyereséget ért el. Ennek mintegy félét az elhíresült Pallas Athéné alapítványok létrehozására és feltőkésítésére fordította. A most véglegesített 2016-os nyereség a célzott jegybanki intézkedések következtében csökkenő kamatkiadásnak, a pénzügyi műveleteken realizált nyereségnek, az előző években tapasztaltnál mérsékeltebb, de továbbra is jelentős árfolyameredménynek köszönhető - írta az MNB.

Az előző, 2007-2013-as uniós ciklus forrásfelhasználásának sikereiről áradoztak egy konferencia kormánypárti előadói, egy maguk megrendelte tanulmány negatív megjegyzéseiről azonban egyáltalán nem szóltak. A rózsaszín képbe belerondított egy brüsszeli bürokrata.